Strony

środa, 16 grudnia 2020

"Kociołek opowieści" - zajrzyj,zamieszaj i sprawdź,co w sobie mieści! ;)

Pewnie zauważyliście,że dzisiaj - po raz pierwszy w historii bloga - pojawiły się aż trzy różne wpisy książkowe tego samego dnia. Biję się w piersi i przyznaję,że ostatnio narobiłam sobie trochę recenzenckich zaległości. Chciałabym zdążyć pokazać Wam wszystkie nowości od Harper Kids jeszcze przed świętami - a zwłaszcza poniższy "Kociołek opowieści",który moim skromnym zdaniem znakomicie nadaje się na literacki prezent pod choinkę :) 

"Kociołek opowieści" to dzieło aż siedmiu popularnych autorów i sześciu ilustratorów. Ponadto każda znajdująca się w nim historia reprezentuje sobą inny gatunek literacki: baśń,epos,opowiadanie,bajkę,fantasy,reportaż i kryminał. Dzięki temu już dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym mają okazję zapoznać się z charakterystycznymi cechami poszczególnych gatunków,odkryć pomiędzy nimi pewne podobieństwa i różnice. Historiom towarzyszą też ilustracje utrzymane w bardzo różnorodnej kolorystyce i stylistyce - lecz mimo to całość okazuje się niezwykle spójną, wciągającą i wartościową lekturą :)

 
 
"O rybaku,który szukał księżyca"
tekst: Emilia Kiereś
ilustracje: Magda Koziel-Nowak
gatunek: baśń
 
Jak wskazuje nam sam tytuł baśni,opowiada ona o dzielnym rybaku,który pewnej nocy dostrzega,że na niebie nie ma księżyca i postanawia wybrać się na jego poszukiwania. Po drodze mija różne portowe miasta,spotyka innych rybaków,żeglarzy oraz kupców. Okazuje się,że nieobecność księżyca oznacza również brak wody w morzu i rychłe bankructwo wszystkich,którzy do tej pory utrzymywali się z jego darów. W końcu nasz śmiałek dociera do tajemniczego zamczyska,w którym księżyc jest więziony i przetrzymywany przez złą królową - ale dalszego ciągu tej opowieści już Wam oczywiście nie zdradzę... ;)


"Pieśń o sowie"
tekst: Jarosław Górski
ilustracje: Joanna Rusinek
gatunek: epos
 
Epos to inaczej dawna pieśń o wielkich bohaterach i ich wspaniałych czynach,śpiewana zwykle przez wędrownych poetów. Ten autorstwa Jarosława Górskiego opowiada natomiast o sowie oraz całej reszcie ptasiego bractwa,nękanego i wykorzystywanego przez pewnego podłego niedźwiedzia. Ptaki muszą bardzo ciężko pracować,brakuje im pożywienia i coraz bardziej opadają z sił - a tymczasem miś opływa we wszelkie możliwe dostatki i ulubione przysmaki. Czy wizyta u mądrej sowy zagwarantuje ptasiej gwardii ostateczne zwycięstwo? Sami się przekonajcie! :)
 

"Ząb czarownicy"
tekst i ilustracje:Joanna Olech
gatunek: opowiadanie
 
To z kolei opowiadanie o pewnym kocie,który bardzo chciał zostać czarodziejem - lecz rodzice pokierowali go inaczej i wybrali dla niego karierę stomatologa ;) Mimo wszystko nasz koci dentysta nie przestał myśleć o swoich dawnych,niespełnionych marzeniach - a magiczny ząb wyrwany sędziwej staruszce bardzo zbliżył go do ich realizacji ;) Szata graficzna jest tutaj wprawdzie najskromniejsza i najbardziej minimalistyczna - ale z jakichś powodów to właśnie ta zabawna historia stała się faworytką naszego Bąbla i to do niej najczęściej wracamy,sięgając po ten pięknie wydany tomik.
 

 
"Po co komu mamut?"
tekst: Agnieszka Frączek
ilustracje: Joanna Rusinek
gatunek: wierszowana bajka 
 
Bajka o mamucie jest ciut inna i nietypowa - bo pisana wierszem. Na wstępie cofamy się w niej do czasów ludzi pierwotnych,którzy to tworzyli najróżniejsze malarskie dzieła sztuki na ścianach swoich jaskiń. Jednym z najczęściej pojawiających się rysunków był oczywiście wizerunek tytułowego mamuta - któremu już współcześnie udało się zbiec z kamiennej groty i wywołać niezłe zamieszanie w całej okolicy ;) Nietypowy przybysz został natychmiast dostrzeżony przez miejscowego cwanego tresera - jednak nie miał najmniejszej ochoty na bycie cyrkową gwiazdą i po raz kolejny uciekł gdzie pieprz rośnie,szukając dla siebie jakiejś bezpiecznej przystani...
 

"Gdy pada deszcz. Przejście"
tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Aleksandra Krzanowska
gatunek: fantasy
 
Muszę powiedzieć, że opowiadania utrzymanego w konwencji fantasy zupełnie się po Zofii Staneckiej nie spodziewałam - ale ostateczny efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania i okazał się bardzo udaną oraz satysfakcjonującą lekturą. Spotykamy tu małą Gaję i jej starszą sąsiadkę z trzeciego piętra,która...jest elfią królową i zna sekretne wejście do wyimaginowanego,fantastycznego świata. Pewnej nocy dziewczynka podąża za nią i za jej ogromnym szarym psem - by znaleźć się wśród innych bajkowych stworów,przeżyć największą przygodę swojego życia oraz stoczyć bój z groźnymi goblinami...
 

"Kot,który zgubił dom"
tekst: Ewa Nowak
ilustracje: Adam Pękalski
gatunek: reportaż
 
Reportaż o kocie Kunkushu to najdłuższy utwór literacki w całym zbiorze,podzielony na kilka rozdziałów i nawiązujący swoją tematyką do wojny domowej w Iraku. W wyniku działań wojennych rodzina Kunkusha musi uciekać z kraju i przedostać się wraz z innymi emigrantami na grecką wyspę Lesbos. Niestety, w trakcie tej niebezpiecznej wyprawy kot oddziela się od swoich właścicieli i rozpoczyna długą,samotną tułaczkę. Jak na dobry reportaż przystało, wydarzenia te miały miejsce naprawdę,zostały opisane w brytyjskim magazynie "The Guardian" w 2016 roku - a ich finał z całą pewnością zaskoczy i wzruszy do łez niejednego czytelnika!
 

"Kosmiczna katastrofa"
tekst: Zuzanna Orlińska
ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska 
gatunek: kryminał
 
Na koniec jeszcze prawdziwa gratka dla młodych miłośników kryminalnych intryg oraz detektywistycznych zagwozdek.  Przyjaciele o wdzięcznych ksywach Koper,Ryba i Marchewa usiłują rozwiązać zagadkę kradzieży kolejnych planet ze szkolnego modelu Układu Słonecznego. Przeprowadzają w tym celu własne prywatne śledztwo,przesłuchują świadków i typują potencjalnych podejrzanych - lecz prawda o znikających planetach okazuje się zupełnie inna,niż im się pierwotnie wydawało ;) 
 

Jak widać,rozpiętość tematyczna i stylistyczna jest w "Kociołku opowieści" ogromna! Znajdziecie tu zarówno historie zupełnie zwariowane i pełne humoru,jak i niezwykle poruszające; zarówno kompletnie oderwane od otaczającej nas rzeczywistości,jak i odwołujące się do autentycznych zdarzeń. Oprócz tego każdy z przywołanych gatunków literackich został krótko scharakteryzowany z uwzględnieniem jego najbardziej istotnych cech,co na pewno okaże się przydatne w toku dalszej dziecięcej edukacji :)

Zwykło się mawiać,że "jeśli coś jest do wszystkiego,to jest do niczego" - lecz ta książka stanowi totalne zaprzeczenie niniejszej tezy! Uważam,że każdy mniejszy i większy mól książkowy znajdzie w niej coś dla siebie oraz odkryje gatunek,w którym czuje się najlepiej i który najbardziej odpowiada jego czytelniczym gustom :)

"Kociołek opowieści"
Wydawnictwo Harper Kids
różni autorzy 
stron: 288 / wiek: 3-7 lat


9 komentarzy:

 1. To prawdziwy kociołek. Mamy też tą książkę pełną świetnych opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Galimatias ;) Ale wydaje mi się, że to fajny sposób na poznanie różnych form literackich, różnych stylów. No i grafiki przyjemne dla oka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy tę publikację. Jest zachwycająca. Bardzo spodobała mi się tą różnorodność gatunków. Książka idealną na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawdziwa kopalnia opowiadań - bardzo fajne jest to, ze mamy tu przedstawione różne gatunki... każdy znajdzie coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie też zaległości recenzenckie książek, niespodziewana operacja skutecznie zniwelowała wszelkie blogowe plany, dlatego teraz nie jedna dziennie, ale dwie recenzje pojawiają się każdego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Kociołku jesteśmy zakochani z synem, uwielbiamy go :) I często wracamy do niektórych opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 7. sama lubię takie zbiory opowiadań dla dzieci, a jeszcze te ilustracje, ah <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książeczka do tego bardzo ładnie wydana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowna książka! Serię znamy od dawna, a nowe wydanie pozwoliło nam wrócić do niej raz jeszcze.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)