Strony

piątek, 28 maja 2021

"Muminki w dżungli", "Muminki i zima" - szukaj, znajdź i dobrze się baw!

Książeczki typu "szukaj i znajdź" już od dłuższego czasu cieszą się w naszym domu ogromnym powodzeniem - a zwłaszcza jeśli ich bohaterami są Ryjek, Bobek, Migotka, Mała Mi oraz cała reszta towarzystwa z Doliny Muminków. Poza poznawaniem nowych przygód swoich ulubionych postaci dziecko ma okazję ćwiczyć przy nich swoją koncentrację, spostrzegawczość oraz umiejętność skupiania uwagi na detalach, które nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka :)

 autor: Paivi Arenius
Wydawnictwo Harper Kids
stron: 22 / wiek: 3-6 lat
 
Lato w Dolinie bywa wyjątkowo upalne - więc Muminek wraz z rodziną i przyjaciółmi poszukują skutecznych sposobów na orzeźwienie. Początkowo wybierają się na plażę i pluskają w chłodnej morskiej wodzie - natomiast po ulewnym letnim deszczu nie mogą wyjść ze zdumienia, ponieważ cała okolica przemienia się w tropikalną dżunglę, pełną najróżniejszych egzotycznych roślin. Szczególnie podekscytowany tym zjawiskiem jest oczywiście słynny botanik Paszczak - lecz generalnie dla wszystkich mieszkańców jest to bardzo niecodzienna i zaskakująca sytuacja (zwłaszcza, że oprócz roślin pojawiają się również nietypowe dla tych rejonów zwierzęta).
Oczywiście funkcjonowanie w otoczeniu takiej tropikalnej przyrody nie jest łatwe: wymaga sporego refleksu, zwinności i wyczulonych zmysłów! Muminki muszą niejednokrotnie przedzierać się przez gąszcz roślinnych labiryntów, stawiać czoła dzikim bestiom i tropić pozostawiane przez nie ślady. W tym wszystkim pomaga im rzecz jasna mały Czytelnik - wskazując na ilustracjach konkretne obiekty, klasyfikując je i odnajdując najbezpieczniejsze oraz najmniej ryzykowne drogi do domu.
  autor: Paivi Arenius
Wydawnictwo Harper Kids
stron: 22 / wiek: 3-6 lat
 
Jak powszechnie wiadomo, Muminki to istoty zapadające w zimowy sen - podobnie jak niedźwiedzie, jeże, susły czy borsuki. Tym razem sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej - ponieważ nasi bohaterowie zostają wybudzeni w samym środku zimy przez żądnego przygód Pana Wicherka. W związku z tym mają okazję po raz pierwszy łowić ryby w przeręblach na zamarzniętym jeziorze, jeździć na łyżwach i szusować na sankach oraz nartach z ośnieżonej górki. W międzyczasie odwiedzają ich inni zaciekawieni mieszkańcy Doliny - skorzy do tego, by spróbować pysznych przetworów z Muminkowej spiżarni.
 
 


Na czym tym razem polega rola dziecka? Jak w każdej wyszukiwance, zostały mu wskazane przedmioty, które powinno odnaleźć na rysunkach - a także kilka labiryntów i innych łamigłówek do rozwiązania. Znajdziemy tu chociażby ćwiczenia polegające na przeliczaniu słoików z konfiturami, łączeniu w pary poszczególnych postaci czy też porównywaniu ze sobą długości lodowych sopli. Dodajmy do tego jeszcze duży format, sztywne stronice oraz rozpoznawalne na całym świecie ilustracje - i już mamy przepis na wspaniałą rodzinną zabawę oraz zaszczepianie w potomstwie czytelniczego bakcyla ;)
 
11 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tymi książkami, są naprawdę świetne i pomysłowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowni bohaterowie, świetna seria:) Nic, tylko polecać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł na Miminki nie. Ciekawa jestem czy moim dzieciom by się takie książeczki spodobały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem nimi naprawdę zachwycona, wyszukiwanie przedmiotów wcale nie jest takie łatwe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego typu książeczki to fajny sposób na zajęcie dziecka, na przykład w podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem bardzo zadowolona z tych książek, przedmioty nie tak łatwo odszukać.

  OdpowiedzUsuń
 7. moje dzieciaki są totalnie zakochane w tej serii, sięgają po nią bardzo często :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiałam Muminki w dzieciństwie, książeczki prezentują się super, ciekawe czy moja córka by je polubiła

  OdpowiedzUsuń
 9. Do przygód Muminków mnie osobiście nie trzeba przekonywać, chetnie sama zapoznam się propozycjami książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 10. aa muminki były jedną z moich ulubionych bajek :)
  a ta seria wygląda super :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe i kolorowe książki dla dzieci z bohaterami, których kochają pokolenia.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)