Strony

poniedziałek, 14 marca 2022

"Dlaczego jemy rośliny..." i "Wielka misja małej sondy". Chcę wiedzieć więcej, razem z Harper Kids!

Stwierdziłam, że chociaż na chwilę muszę oderwać siebie (i Was) od tematyki, która ostatnio zdominowała niemal wszystkie strony internetowe i profile w mediach społecznościowych. Nasze polskie dzieci też doskonale zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje - więc trzeba zapewnić im jak największe poczucie bezpieczeństwa (nawet jeżeli sami jesteśmy podszyci strachem) i zająć ich myśli jakimiś innymi, przyjemniejszymi rzeczami. A ponieważ moim zdaniem książka jest dobra na wszystko - dzisiaj opowiem Wam o nowościach z serii "Chcę wiedzieć!" od Wydawnictwa Harper Kids.

 
 "Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż"
Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Igar Eduardo Munoz 
ilustracje: Alberto Montt
stron: 40 / wiek: 8+
 
"Chcę wiedzieć" to kolekcja dla nieco starszych dzieci - pełna ciekawostek, eksperymentów i merytorycznych informacji z różnych dziedzin nauki. Jej twórcy starają się przekazać młodym czytelnikom jak najwięcej wiedzy w skondensowanej i przystępnej formie - posługując się zrozumiałym i prostym językiem, dostosowanym do wieku odbiorców. W książeczce "Dlaczego jemy rośliny..." dowiemy się, że na świecie istnieje aż 400 tysięcy gatunków roślin, z czego 300 tysięcy jest jadalnych. Poznamy również sylwetki Karola Darwina, Grzegorza Mendla i Alfreda Russela Wallace'a - a także podstawy teorii ewolucji poprzez dobór naturalny oraz badań nad dziedziczeniem cech, które dały początek współczesnej roślinnej genetyce.
 Oprócz tego znajdziemy sporo informacji na temat pochodzenia konkretnych warzyw i owoców - i prześledzimy, jak rozwijało się rolnictwo na przestrzeni lat. Nie zabraknie też ciekawostek odnośnie powszechnie stosowanych rolniczych i hodowlanych sztuczek, odnośnie krzyżowania roślin i wysiłków podejmowanych w celu ochrony ich różnorodności. Dzieci dowiedzą się, czy człowiek słusznie próbuje ulepszać naturę, modyfikując rośliny w laboratoriach. Zdobędą również podstawową wiedzę na temat banków nasion, tak zwanego "syndromu udomowienia" i sposobów na odróżnianie od siebie warzyw i owoców z tej samej grupy. Jeśli dziecko jest młodsze, można traktować to wszystko wyłącznie w kategorii poszerzających perspektywę ciekawostek - natomiast dla uczniów nieco starszych klas wiedza ta będzie na pewno bardzo przydatna na lekcjach biologii.
 

 
 Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Joyce Lapin
ilustracje: Simona Ceccarelli
stron: 40 / wiek: 8+

"Wielka misja małej sondy" to historia podróży amerykańskiej sondy New Horizons, wysłanej przez NASA w kierunku Plutona. Cała ta nieziemska wyprawa trwała od 2006 do 2015 roku, czyli dziewięć lat - natomiast w 2019 "Horyzontka" dotarła aż do Arrokoth (najdalszego ciała niebieskiego, sfotografowanego przez urządzenie skonstruowane na Ziemi). Na kolejnych stronach książki opisane zostały poszczególne etapy jej trasy, przedstawione jako niesamowite kosmiczne przygody. Autorzy wyposażyli sondę w ludzkie cechy i uczucia: obawy, co zastanie na końcu swojej wycieczki; radość, kiedy udało jej się skorzystać z pola grawitacyjnego wokół Jowisza i znacząco przyspieszyć; przygnębienie i złość, gdy Pluton został zdegradowany przez naukowców do roli "planety karłowatej"...Dzięki temu cała historia okazuje się naprawdę wciągająca, a jej bohaterki po prostu nie sposób nie obdarzyć sympatią.

Poza kulisami niesamowitej ekspedycji "Horyzontki", w książce znajdziemy również mnóstwo ciekawostek na temat planet i innych ciał niebieskich. Wszystkie te informacje zostały wyróżnione w tekście i wyodrębnione w żółtych ramkach - dzięki czemu cała propozycja jest bardzo przejrzysta i łatwo znaleźć w niej to, czego aktualnie potrzebujemy. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób przebiega komunikacja pomiędzy sondą a jej "ziemskim" zespołem badawczym, z czego zbudowany jest Pluton i jakie niesamowite kształty można dostrzec, kiedy ogląda się fotografie jego powierzchni. Na końcu książki mamy również alfabetyczny słowniczek z krótkimi definicjami kilkudziesięciu pojęć związanych z Układem Słonecznym - dla uporządkowania i usystematyzowania zdobytej wiedzy.

* współpraca z Harper Kids 

12 komentarzy:

 1. Ciekawe książeczki dla młodych odkrywców świata, przyznam, że z miła chęcią sama do nich zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z takimi książkami aż chce się poznawać świat :-)

   Usuń
 2. Obie książki są naprawdę świetne i pieknie wydane. Uwielbiam je.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska14 marca 2022 10:21

  Takie lektury zachęcają do sięgnięcia po inne o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza książka na super grafiki zdecydowanie przyciągają wzrok. W sunie to każda ma coś w sobie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe propozycje. Mój synek jest jeszcze na nie trochę za mały, ale kto wie, może za 2-3 lata je zakupimy. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dorośli także mogą miło spędzić czas z takimi propozycjami z mnóstwem ciekawostek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem zachwycona tymi publikacjami. Idealnie sprawdzą się na różne okazje w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Masz rację. Trzeba się oderwać od tego takie książeczki na pewno zajmą fajnie dzieciom czas.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne książki. Mamy i polecamy wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 10. kolejna rewelacyjna seria, czytanie jej to czysta przyjemność :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze, to ta książeczka zainteresowała mnie - dorosłego. Dlatego myślę, że dzieci z ochotę po nią sięgną.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)