Strony

poniedziałek, 21 marca 2022

Poznaję dotykiem świat i pierwsze słowa. Książeczki z filcem, puzzlami i ruchomymi elementami od Wydawnictwa Harper Kids.

Witajcie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Z tej okazji mam dla Was recenzję kolejnych książeczek z cyklu Akademia Mądrego Dziecka: pięknie wydanych, bajecznie kolorowych i wypełnionych najróżniejszymi sensorycznymi niespodziankami. Niektóre z nich pewnie już znacie, kojarzycie i pamiętacie z naszych wcześniejszych wpisów - natomiast ostatnio pojawiły się również absolutne nowości z puzzlami i miękkimi filcowymi elementami, które pozwalają maluszkom na poznawanie świata nie tylko przy pomocy wzroku i słuchu, ale również za sprawą dotyku.

 
Jeżeli chodzi o serię "Pierwsze słowa" - można powiedzieć, że już na stałe zadomowiła się ona na naszym rynku wydawniczym. Słownictwo w języku polskim mamy na szczęście bardzo bogate, więc autorom z pewnością nie zabraknie inspiracji do tworzenia kolejnych tomów. Tym razem skupili się na słowach opisujących rodzinę oraz wszystkie ludzkie zmysły - i podobnie jak w poprzednich częściach każdemu z tych tematów towarzyszą pomysłowe ruchome, przesuwane i obrotowe elementy.  

Z książeczki dotyczącej rodziny dziecko dowie się, jak nazywają się jej poszczególni członkowie i jakie relacje ich ze sobą łączą. Jest tu mowa o dziadkach, pradziadkach, rodzicach, rodzeństwie i kuzynostwie - a na końcu znajdziemy również uproszczone drzewo genealogiczne. Na każdej stronie tradycyjnie można samodzielnie wprawić w ruch określone postaci i obiekty: na przykład raczkującego dzidziusia, huśtawkę na placu zabaw albo dzieci bawiące się w chowanego za drzewem. Ułatwiają to specjalne okrągłe otwory, dostosowane idealnie do rozmiarów małych rączek i paluszków. 

W drugiej propozycji każda z rozkładówek prezentuje jeden ze zmysłów: słuch, dotyk, węch, smak oraz wzrok. Po lewej stronie umieszczono powiązane z nimi tematycznie ilustracje - natomiast po prawej znajdują się elementy aktywizujące. Dzięki temu dziecko ma okazję poznać niektóre dźwięki, smaki czy zapachy - a także dopasować kolory do konkretnego zwierzątka, poszerzając przy okazji słownictwo, rozwijając swoją sprawność manualną i małą motorykę.  
Jeżeli chodzi o wspomniane nowości - czyli serię "Poznaję dotykiem" - są to książeczki o bardzo grubych, podklejonych filcem kartkach. W związku z tym zapewniają one dziecku niezwykle ciekawe doznania sensoryczne, polegające na dotykaniu naprzemiennie gładkich oraz szorstkich powierzchni. Taka stymulacja jest jak wiadomo bardzo istotna dla rozwoju w pierwszych miesiącach i latach życia - a do tego stanowi po prostu świetną zabawę i inspiruje do wielozmysłowego poznawania świata.


Bohaterka pierwszej książki to lama, która w trakcie swoich podróży poznaje najróżniejsze środki transportu, opowiada o nich dzieciom i zachęca do dotykania różnych faktur. W drugiej części towarzyszymy natomiast pszczółce, spotykającej na swojej drodze zwierzęta o chropowatym, filcowym futerku. Kolory są tutaj naprawdę bajeczne i bardzo intensywne, a ilość tekstu zredukowana do niezbędnego minimum. Młodsze dzieci mogą ograniczyć swoją aktywność z książkami do samego oglądania i dotykania - natomiast tym potrafiącym mówić warto zaproponować również dopowiadanie konkretnych nazw. Całość wydaje się solidna i odporna na zniszczenia - a jak wiadomo jest to bardzo istotne kryterium doboru lektur dla najmniejszych Czytelników :)

"Akademia Mądrego Dziecka. Poznajemy świat. Słowa"

Ostatnia z propozycji to nie tylko książka, ale również zestaw dołączonych do niej puzzli. Każda rozkładówka przedstawia obrazki i wyrazy dotyczące jednej określonej tematyki: owoce, zabawki, przedmioty znajdujące się w domu i na dworze. Wszystko to zostało zamknięte w praktycznej twardej okładce zamykanej na magnes, dzięki czemu puzzle na pewno nie wypadną z opakowania i nie zgubią się po zakończonej zabawie.

Zadanie dziecka to oczywiście dopasowanie elementów do odpowiednich pustych miejsc na stronach książki, ale autorzy przewidzieli też kilka dodatkowych aktywności. Puzzle są stosunkowo duże, więc łatwo nimi manipulować - a każdy z nich został opisany na odwrocie. Myślę, że cały zestaw sprawdzi się świetnie nie tylko w domu, ale również podczas podróży autem - zapewniając maluszkowi rozrywkę w trakcie nużącej jazdy.

*współpraca w Harper Kids

12 komentarzy:

 1. Książeczki z Akademii Mądrego Dziecka muszą być naprawdę świetne. Dużo o nich czytam na blogach.

  OdpowiedzUsuń
 2. te książeczki od dawna królują w moim żłobku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie książeczki są naprawdę świetne i pieknie wydane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczki z tej serii są niesamowite, uczą i bawią jednocześnie i zawsze czymś niezwykłym zaskakują :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjne aktywizujące książeczki z cudownymi ilustracjami .To wydawnictwo zawsze pozytywnie mnie zaskakuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książeczki to warto kupować dzieciom, są tak ładnie wydane, że każdy młody człowiek na pewno z ochotą po nie sięgnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulina Kwiatkowska21 marca 2022 22:10

  Jestem zachwycona tymi publikacjami i publikacjami z serii Akademia Mądrego Dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widze że książeczki z cyklu Akademia Mądrego Dziecka są popularne:)

  OdpowiedzUsuń
 9. moje dzieciaki bardzo lubią tę serię i dlatego cieszę się z każdego nowego tomu :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Różne faktury pomagają poznać świat. Takie książeczki będę kupować teraz dla bratanka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne są te książeczki, dzieci to jest jednak wielka radość i wspólne czytanie na pewno jest wieką przyjemnością :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Musze zamówić tą książkę. Uwielbiamy czytać książki i cytaty m.in na https://kobiecystyl.pl/cytaty-o-przyjazni-najlepszych-sentencji/. Często zapisuję je sobie w notesie. Zdarza mi się też przepisywać cytaty z ksiażek :) Też tak masz?

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)