Strony

niedziela, 17 kwietnia 2022

Dolny Śląsk dla dzieci. Najfajniejsze place zabaw we Wrocławiu: Konikowo na Partynicach i Park Mamuta na Oporowie.

Jeżeli tak jak my nie lubicie siedzieć bezczynnie przy stole, Wasze wyjątkowo energiczne dziecko Wam na to nie pozwala albo po prostu chcecie spalić trochę świątecznych kalorii ;)) - dzisiaj chciałam zaproponować Wam dwa ciekawe place zabaw we Wrocławiu, które ostatnio odwiedziliśmy i które na pewno spodobają się Waszym pociechom. Ich wielką zaletą jest fakt, że znajdują się w bardzo niedalekiej odległości od siebie (około 10 minut jazdy samochodem) - a zatem można niewielkim nakładem czasu oraz pieniędzy zaplanować sobie całe rodzinne popołudnie i zająć malucha na kilka długich, pełnych atrakcji godzin. Plac zabaw Konikowo znajduje się na wrocławskich Partynicach, gdzie każdego roku odbywają się zawody i wyścigi konne - więc siłą rzeczy jego wygląd również jest związany z tymi pięknymi, majestatycznymi zwierzętami. Jest to obiekt wykonany niemal w całości z drewna, bez plastikowej tandety - co wpisuje się idealnie w moje poczucie estetyki. Dedykowany raczej młodszym i mniej wymagającym maluszkom - ponieważ starsze dzieci mogą się trochę nudzić i narzekać na brak bardziej "ekstremalnych" rozrywek. Mimo wszystko, naszemu siedmioletniemu Juniorowi bardzo się tu podobało - a dodatkową atrakcją było dla niego zwiedzanie całego toru, wizyta na partynickich trybunach i w okolicach tamtejszych stajni.

W tym momencie Partynice jeszcze nie do końca wybudziły się z zimowego snu - ale już trwają tam intensywne przygotowania do otwarcia sezonu jeździeckiego (3 maja 2022). W sezonie można nie tylko obserwować konne gonitwy czy prezentacje koni na padoku, mieć bezpośredni kontakt ze zwierzętami i wybrać się na przejażdżkę kucykiem - ale również zjeść coś w tamtejszej restauracji i zamówić lody lub gofry w budce znajdującej się bezpośrednio przy placu. Zielony teren wokół toru to również świetne miejsce na rodzinny spacer albo rozłożenie własnego koca piknikowego. Warto jednak pamiętać, że jest to "obiekt, w którym pierwszeństwo mają konie" - a więc obowiązują określone zasady zachowania i wydzielone strefy ciszy, żeby nie płoszyć zwierząt

Jeżeli chodzi o sam plac zabaw Konikowo, dominującymi elementami są na nim trzy drewniane figury przedstawiające konie - ze zjeżdżalniami, mostkiem linowym, ściankami wspinaczkowymi i solidnym metalowym tunelem. Oprócz tego mamy do dyspozycji niewielką karuzelę, konstrukcję do utrzymywania równowagi, dwa sprężynowe bujaki, huśtawkę z siedziskiem taśmowym i bujadło typu "gniazdo" - a także huśtawkę wahadłową z siedziskiem dla dzieci niepełnosprawnych. Tuż obok znajduje się również Park Linowy Partynice (na razie jeszcze nieczynny) - gdzie najprawdopodobniej już od maja będzie można korzystać aż z pięciu tras, przystosowanych do różnych kategorii wiekowych.  

Ciekawostka: na jednym z głazów pomiędzy sędziówką a herbaciarnią znajduje się tablica upamiętniająca Damara - konia, który wystąpił w "Ogniem i mieczem" u boku filmowego Bohuna. Podobno sprawdzał się on znakomicie jako świadek romantycznych zaręczyn - a partynicka legenda głosi, że oświadczyny przy jego kamieniu gwarantują długi i szczęśliwy związek. 

Plac Zabaw Konikowo
Wrocław - Partynice
ul. Zwycięska 2

 

Kolejne interesujące miejsce na mapie miasta to Park Mamuta na wrocławskim Oporowie. Podobno można dojechać tutaj asfaltową trasą do parkingu przy pętli tramwajowej - ale nas akurat nawigacja poprowadziła polną drogą wzdłuż ogródków działkowych, a potem dalszych kilkaset metrów przeszliśmy na piechotę. 8-metrowa konstrukcja przedstawiająca tego kolosa z epoki lodowcowej znajduje się pomiędzy korytem rzeki Ślęzy a willową osiedlową zabudową. Drewniany mamut to jednocześnie całe mnóstwo atrakcji dla dzieci: ścianki wspinaczkowe, drabinki linowe i dwa potężne metalowe kły (rury, którymi można śmignąć w dół z całkiem niezłym przyspieszeniem).

Miejsce nawiązuje do historii z 1994 roku, kiedy na Oporowie znaleziono znakomicie zachowany mamuci cios - i stąd właśnie nasz drewniany gigant otrzymał wdzięczne imię "Ciosek". Teoretycznie sama konstrukcja może być zwiedzana przez dzieci od 7 do 14 roku życia - ale w praktyce korzystają z niej również młodsze maluchy w towarzystwie dorosłych. Dla małych gości, którzy nie odważą się na skorzystanie ze zjeżdżalni, przygotowano "Strefę Mamuciątek" z piaskownicą, karuzelą i huśtawkami - a dla rodziców ławeczki i wygodne obrotowe leżaki, na których można zrelaksować się, doglądając dzieci.


Wokół Parku Mamuta rozciąga się rozległy teren rekreacyjny Parku Grabiszyńskiego i korytarz ekologiczny Ślęzy o łącznej powierzchni 13,5 hektara. W okolicy znajdziemy między innymi stary cmentarz wojskowy oraz ciąg granitowych rzeźb autorstwa Tadeusza Tellera, które pochodzą z 1975 roku. W pogodne dni ze szczytu sztucznego wzgórza można dostrzec masyw Ślęży - czyli świętej góry dawnych Słowian, która była miejscem kultu i oddawania czci pogańskim bogom. Generalnie cały park to idealna opcja na spacery z psem, jazdę rowerem czy poranny jogging - a w toku są kolejne inicjatywy, które mają jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce i przyciągnąć tu jeszcze większe rzesze mieszkańców.

Park Mamuta
Wrocław - Oporów
ul. Marcina Bukowskiego 
 

Mam nadzieję, że nasza relacja się Wam spodobała. W najbliższym czasie planujemy zdecydowanie więcej tego typu wpisów - ponieważ ostatnio bywamy we Wrocławiu bardzo często i na pewno będziemy odkrywać kolejne ciekawe zakątki tego miasta. Jeżeli znacie jeszcze jakieś fajne place zabaw czy inne atrakcje w stolicy Dolnego Śląska - dajcie znać w komentarzu, a my chętnie je odwiedzimy, osobiście przetestujemy i podzielimy się opinią z naszymi Czytelnikami :)

18 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że oba place zabaw są naprawdę świetne i warto się na nie skusić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obecne pokolenie ma się fajnie. Jak ja byłam dzieckiem, to takich placów zabaw nie robiono. :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne miejsca! Nie miałam pojęcia, że powstają takie cudenka

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli wierzyć legendzie to zapamiętam gdzie najlepiej sie zaręczyć;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasy się zmieniają, to i płace zabaw muszą ulegać ulepszeniu. ;) A tak właściwie, przyjemnie jest odnaleźć taki 'zwierzęcy' plac. Zachęcające do wyjścia z domu i do zabawy!

  OdpowiedzUsuń
 7. O Wrocławiu słyszę tylko dobrze, to miasto jest chyba bardzo przyjazne dla młodych :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A plac zabaw jak widzę, to chyba bardziej dla starszych i taki więcej trudniejszy :-)

   Usuń
 8. Paulina Kwiatkowska18 kwietnia 2022 10:37

  Dziękuję za informację o tych placach, będę polecać je dalej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja to znam słabo Dolny Śląsk więc i z atrakcjami jakoś jestem nie na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niech tylko zrobi się ciepło! A te place będą oblegane przez rodziny z dziećmi, bardzo fajne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Plac zabaw zawsze świetnie się sprawdza w cieplejsze dni.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak będę kiedyś we Wrocławiu to chętnie skorzystam z tej ściągawki :) Moja córka uwielbia place zabaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak patrzę że nasi harcerze na nie już raczej za duzi, ale kto wie.

   Usuń
 13. gdybym była dzieckiem to chyba oszalałabym ze szczęścia :D zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale super miejsce dla dzieciaków
  Mogą szaleć i szaleć

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiamy Dolny Śląsk i zawsze chętnie tu wracamy pomimo dużej odległości. Na pewno skorzystamy z Waszych podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystkie dzieci będą mieć frajdę jak zaglądną z rodzicami na taki plac zabaw.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)