Strony

wtorek, 14 listopada 2023

Jak urządzić pokój ucznia i stworzyć dziecku komfortowe warunki do nauki?

Według najnowszych przeprowadzonych badań, dzieci najszybciej uczą się przez ruch, zabawę oraz wykorzystywanie różnorodnych metod i materiałów dydaktycznych. Kilkugodzinne siedzenie w ławce i wykonywanie wciąż tych samych, powtarzalnych czynności zdecydowanie nie sprzyja ich koncentracji ani efektywności - co zresztą zapewne może potwierdzić wielu rodziców, którzy zrezygnowali z przynależności do systemu i wychowują swoje pociechy w duchu unschoolingu...Jak zatem urządzić pokój ucznia, by nauka nie polegała wyłącznie na ślęczeniu przy biurku i nie była dla niego jedynie przykrym, nielubianym obowiązkiem? 

Zanim opowiem pokrótce, jak wygląda to w przypadku pokoju naszego dziewięciolatka, zachęcam do wizyty na oficjalnej stronie internetowej CEZAS-GLOB. Wprawdzie jest to sklep specjalizujący się w wyposażaniu biur i wszelkiego rodzaju placówek oświatowych - ale właśnie dlatego jego personel doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń do nauki jest bardzo istotnym elementem w przyswajaniu wiedzy. W związku z tym znajdziecie tam nie tylko kompletne umeblowanie i wyposażenie pokoju ucznia czy całej szkolnej klasy - ale również sporo wskazówek dotyczących urządzania takich wnętrz oraz ciekawych pomocy dydaktycznych, które możecie polecić zaprzyjaźnionym nauczycielom :)  

foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

Niezwykle ważne jest, żeby pokój ucznia był urządzony w sposób funkcjonalny, komfortowy, dopasowany optymalnie do potrzeb i predyspozycji konkretnego dziecka. W przypadku pokoju naszego trzecioklasisty nie dysponujemy niestety zbyt dużym metrażem - ale mimo wszystko staraliśmy się podzielić tę niewielką przestrzeń na trzy zasadnicze strefy: przeznaczone kolejno do zabawy, nauki oraz odpoczynku

Centralny punkt w strefie nauki to oczywiście biurko z wysuwanymi szufladami i blatem na tyle szerokim, by bez trudu zmieściły się na nim wszystkie potrzebne podręczniki, zeszyty, pomoce i przybory szkolne. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu ucznia oraz usytuowane w sposób zapewniający jak największą ilość światła - więc z reguły stawia się je gdzieś w pobliżu okna, by nie zafundować dziecku problemów ze wzrokiem w przyszłości. Pamiętajmy także, że światło powinno padać na blat od lewej lub od prawej strony w zależności od tego, czy dziecko jest lewo- czy praworęczne. 

foto: pixabay.com/R-region

Kolejny istotny element pokoju ucznia to oczywiście ergonomiczny fotel obrotowy z regulowanym oparciem i siedziskiem. Przy optymalnym ustawieniu fotela dziecko powinno zachować wyprostowaną postawę ciała i swobodnie sięgać stopami do podłogi (tak, by jego nogi nie "wisiały" w powietrzu). W ten sposób zapewnimy naszemu uczniowi maksymalny komfort podczas odrabiania lekcji, zminimalizujemy ryzyko wystąpienia skoliozy czy innych wad postawy. 

Ponadto, nasz pokój ucznia został urządzony raczej minimalistycznie - by nie było w nim zbyt wielu bibelotów, widocznych zabawek ani innych rozpraszaczy uwagi. Podczas odrabiania lekcji nie towarzyszą nam też dźwięki włączonego radia czy telewizora - dzięki czemu Młody jest w stanie dłużej skupić się na konkretnych zadaniach i podejmowanych aktywnościach (choć wszelkie prace plastyczne tworzy już zdecydowanie chętniej przy brzmiącej w tle muzyce, więc pewnie jest to kwestia bardzo indywidualna).
 
Jeszcze jedną istotną rzeczą jest kolorystyka ścian w pokoju przeznaczonym do nauki. Specjaliści sugerują, by były to raczej stonowane, wyciszające i neutralne barwy - aczkolwiek przekonują również, że poziom koncentracji uwagi wzrasta znacząco w otoczeniu zieleni. 
 
foto: pixabay.com/tjevans

Abstrahując od wszystkich powyższych czynników - w trakcie nauki i odrabiania lekcji zawsze warto zadbać o to, by nasz uczeń miał do dyspozycji chociaż dwie kilkunastominutowe przerwy. Zbyt duża ilość materiału na raz może doprowadzić do zmęczenia, znudzenia, ogólnego zniechęcenia oraz do trudności w przyswajaniu kolejnych informacji. Wtedy bardzo przydają się wspomniane przeze mnie wcześniej strefy zabawy i odpoczynku - które pozwalają choć na chwilę się zrelaksować, zregenerować, naładować baterie i powrócić do książek z większym entuzjazmem ;)

 

__________________________

*współpraca reklamowa

 

22 komentarze:

 1. U nas z tymi przestrzeniami mamy problem, za mało miejsca..blok ale dziewczynki nawet dogaduja sie i wspólnie przy jednym dłuższym biurku daja radę:) Monika F

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak się ma duży dom, można kombinować

  OdpowiedzUsuń
 3. Córka ma bardzo duży pokój, więc i miejsca do nauki sporo. Niestety, równie dużo do robienia bałaganu. Zwłaszcza na dużym biurku ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno warto zainwestować w regulowane biurko i fotel z wysokim oparciem. dzieci szybko rosną więc i meble muszą być do nich dostosowane :D i polecam też do tego lampy podwójne, z jednym górnym źródłem światła i jednym punktowym, nad biurko :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Minimalizm w pokoju ucznia to coś dla mnie. Mniej rozpraszaczy, więcej skupienia. Fajne rozwiązania, które warto wdrożyć nie tylko dla dzieci, ale i dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem za tym był taki pokój był funkcjonalny i urządzany wspólnie z uczniem. Jego głos też jest ważny. Anne18.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miejsce do siedzenia jest bardzo ważne by było komfortowe nie odciągało uwagi ale też kręgosłup jest ważny

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój synek ma wszystko. Niestety na biurku jest wieczny bałagan

  OdpowiedzUsuń
 9. To bardzo ważny temat. Miejsce do nauki przede wszystkim musi być miejscem, które nie będzie rozpraszało, tylko rzeczywiście będą w nim najważniejsze przybory do nauki... no i miejsce do nauki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie przerwy podczas nauki są wręcz wskazane.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super pomysły na urządzenie pokoju ucznia. Zwłaszcza podoba mi się pomysł na podział przestrzeni na strefy nauki, zabawy i odpoczynku. Prosty, a taki skuteczny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak sobie sięgam pamięcią i "dorobiłam" się własnego pokoju i mebli w maturalnej klasie. wcześniej przez 18 lat uczyłam się w pokoju gdzie wszyscy siedzieli, gadali, oglądali telewizje, przychodzili goście. Moze dzieki temu potem nie było dla mnie problemem uczyć się w czasie imprez w zatłoczonym akademiku . Dzieci mają teraz komfortowe warunki, a wcale nie przychodzi im to łatwiej przez dostęp do komputerów

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja córka ma swój pokój, biurko i wszystko co potrzeba do nauki i odrabiania lekcji, a mimo to woli robić to w salonie przy stole

  OdpowiedzUsuń
 14. Warto zadbać o każdy detal, by stworzyć komfortowe warunki do nauki dla dziecka. Dzięki za praktyczne wskazówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie kącik dla ucznia jest bardzo ważny i warto zwrócić uwagę czy jest dobrze przemyślany.

  OdpowiedzUsuń
 16. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni fotel oraz dość duże biurko.

  OdpowiedzUsuń
 17. bardzo ważny jest funkcjonalny pokój do nauki dla dziecka, super że stworzyłaś taki post
  idealny dla rodziców
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 18. Moje dzieci uwielbiają duże biurka i lubią mieć swoje najpotrzebniejsze rzeczy, najlepiej też szuflady. Staraliśmy się właśnie takie zapewnić im do nauki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mój synek ma spore biurko. Wszystko ma swoje miejsce

  OdpowiedzUsuń
 20. Zgadzam się z tym, że urządzenie pokoju ucznia z myślą o różnorodnych formach nauki i aktywności jest bardzo ważne! W końcu tworzenie przestrzeni, która zachęca do eksploracji, kreatywności i interakcji z różnymi materiałami może istotnie wspierać rozwój dziecka. Planując urządzenie takiego pokoju warto wziąć pod uwagę, aby wydzielić w nim strefę zabawy oraz miejsce do nauki. Bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałam, że kolor zielony może wpływać pozytywnie na naukę. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrze jest stworzyć dziecku własny kąt, przestrzeń, która będzie tylko dla niego. Nie zapominajmy o prywatności, drzwi wewnętrzne to must have. Dziecko dorasta i potrzebuje mieć swoją sferę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Co o tym sądzicie - https://kniz.pl/ ? Znacie ich? Jeśli stolarka okienna i drzwiowa na terenie Krakowa i jego okolic, to u kogo? Chodzi o połączenie sensownej jakości i rozsądnych cen. To trafiony kierunek?

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)