Strony

niedziela, 5 listopada 2023

Jesienne nowości od Harper Kids. "Jak powstaje dziecko", "Niesforne Ziarenko i straszny wieczór" oraz seria "Niesamowity spacer".

Nie było mnie tutaj całe wieki, bo kompletnie przepadłam i zakochałam się w Bieszczadach. Jak tak dalej pójdzie to będę recenzowała dla Was głównie przewodniki turystyczne po górach, książki o wilkach, ludziach lasu i o bieszczadzkich Zakapiorach ;) Póki co wracam jednak z literaturą dziecięcą, czyli jesiennymi nowościami wydawniczymi od Harper Kids. Wszystkie książki jak zwykle "testowane na dzieciach" - i to głównie na ich spontanicznych reakcjach opieram swoje opinie :)

"Niesamowity spacer. Rzeka"
wiek: 2+
stron: 10 
 
Seria "Niesamowity spacer" to książeczki, o których wspominałam Wam już niejednokrotnie: dedykowane najmłodszym czytelnikom, wydane na grubych i sztywnych tekturowych kartach o zaokrąglonych brzegach, pięknie ilustrowane i pełne niespodzianek w postaci wysuwanych oraz obrotowych elementów. Każda z nich opowiada o konkretnym ekosystemie, środowisku życia pewnych zwierząt lub określonych zjawiskach atmosferycznych - a towarzyszą temu kontrastowe kolory i srebrne tłoczenia, które dodatkowo skupiają na sobie dziecięcą uwagę. 

W tej części cyklu maluszki dowiedzą się, jakie ryby i skorupiaki żyją w rzece oraz co kryje się w trzcinach na jej brzegu. Autorzy skupili się na zwierzętach, ptakach oraz roślinach spotykanych najczęściej w środowisku wodnym - a zatem na kolejnych stronach spotkamy między innymi bobry, żaby, kaczki krzyżówki, czaple czy zimorodki. Wszystkie ruchome elementy zostały zaprojektowane tak, by dziecko mogło manipulować przy nich bez trudu i w pełni samodzielnie - po udzieleniu ewentualnych instrukcji przez dorosłego :)
 

 
To propozycja idealna dla wszystkich, którzy lubią i obchodzą Halloween. My akurat nie mamy nic przeciwko temu zwyczajowi: zawsze dekorujemy drzwi wejściowe jakimiś upiornymi gadżetami, przebieramy się w straszne outfity, robimy stosowne makijaże i pozwalamy naszemu Juniorowi krążyć od drzwi do drzwi z okrzykiem "Cukierek albo psikus!" ;) Tytułowe Niesforne Ziarenko również czeka na wspomniane święto przez cały długi rok - jednak tym razem ma pewien problem, związany z brakiem odpowiedniego kostiumu. Po przejrzeniu zawartości swojej przepastnej szafy i przymierzeniu wszystkich dostępnych strojów ostatecznie stwierdza, że po prostu NIE MA SIĘ W CO UBRAĆ! - a dodatkowo odczuwa ogromną zewnętrzną presję, by jak zwykle zaskoczyć otoczenie czymś oryginalnym i niesztampowym...

W obliczu powyższych rozterek postanawia więc ogłosić wszem i wobec, że Halloween zostaje przełożone na następny dzień - by mieć nieco więcej czasu na ogarnięcie jakiejś pomysłowej stylówki. Dopiero rozmowa z zaprzyjaźnioną Pestką Dyni uświadamia mu, o co tak naprawdę chodzi we wspólnym jesiennym świętowaniu i diametralnie odmienia jego wcześniejsze negatywne nastawienie :)
 

"Jak powstaje dziecko"
wiek: 7+
stron: 32
 
 
Niezmiernie cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej książek opowiadających o narodzinach i rozwoju dziecka w sposób rzetelny i wolny od przekłamań - unikających tematu mitycznego bociana czy niemowląt znajdowanych przez rodziców w kapuście ;) Właśnie do takich należy propozycja autorstwa Rachel Greener - tłumacząca biologiczne fakty w sposób przystępny i zrozumiały dla kilkulatka, a jednocześnie uwzględniająca najnowsze osiągnięcia nauki oraz zmiany w postrzeganiu rodziny, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat
 
W książce znajdziemy nie tylko opis anatomicznych różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną, ale również informacje na temat zapłodnienia ustrojowego i pozaustrojowego, rozwoju płodowego, przebiegu ciąży i porodu. Nie zabrakło także wiedzy dotyczącej cesarskiego cięcia, wcześniactwa, bliźniąt jedno- i dwujajowych czy zdarzających się z różnych przyczyn poronień. Wszystko to zostało opisane oczywiście w bardzo subtelny i wyważony sposób, językiem dostosowanym do wieku potencjalnego odbiorcy. Jedną rozkładówkę poświęcono także rodzicielstwu zastępczemu i adopcyjnemu - a nawet surogacji oraz kwestii posiadania potomstwa przez pary jednopłciowe. (Obstawiam zatem, że nie każdemu dorosłemu czytelnikowi będzie z taką lekturą po drodze...)
 

________________________________

*współpraca z Harper Kids


17 komentarzy:

 1. Znam to wydawnictwo i lubię. Coś z serii Niesamowity spacer pewnie niebawem komuś sprezentuję. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że wracasz do literatury dziecięcej. Mamy serię Niesamowity spacer, to piękne interaktywne książeczki warte polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że takie ksiażeczki mogą być pomocne dla rodzicow

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne edukacyjne książeczki. Myślę że każdemu dziecku by się.spodobaly

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe propozycje dla najmłodszych. Szczególnie byłam ciekawa tej książeczki "Jak powstaje dziecko" - teraz już wiem, jak mniej więcej wygląda ona od środka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi odpowiada grafika, kreska moja ulubiona i te barwy, książeczki the best.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe pozycje, na pewno zainteresują zarówno dzieci, jak i rodziców, którzy muszą odpowiadać często na trudne pytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie prezentują się te książki, takie ilustracje zaciekawią nie jedno dziecko. Aktualnie szykuje biblioteczkę dla mojego roczniaka i takie książeczki by się sprawdziły

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazję zajrzeć do Jak powstaje dziecko oraz Rzeki i jestem zachwycona wydaniem oraz formą edukacji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja koleżanka i jej dzieci są tymi książeczkami zachwyceni, uwielbiają nowinki i nie wiem czy te już poznali.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystkie propozycje z tego wydawnictwa są naprawdę zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje dziecko interesuje się ludzkim ciałem. Książka będzie świetną niespodzianka dla niego

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój syn sięga po takie edukacyjne książki. Te pewnie też by mu się spodobały

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzieci lubią kolorowe książeczki. Myślę że mój synek też chętnie po nie by sięgał

  OdpowiedzUsuń
 15. Super wydania. Chętnie zakupie dla mojego dziecka

  OdpowiedzUsuń
 16. Moje dziecko ze spektrum buntuje się przy takich książkach ale mimo wszystko kupuje i próbuje go zachęcać

  OdpowiedzUsuń
 17. Książki idealne dla maluchów. Mój syn też już interesuje się ciałem człowieka

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)