Strony

piątek, 21 maja 2021

"Pepe idzie do dentysty", "Pepe ma rodzeństwo" - małe książeczki o wielkich dziecięcych sprawach.

Pepe to mały rezolutny chłopiec, który chętnie zdobywa nowe doświadczenia i stawia czoła nieznanym sytuacjom - choć oczywiście miewa różne obawy i wątpliwości, które najczęściej pomagają mu rozwiać rodzice. O jego poprzednich perypetiach w samolocie, u fryzjera, w kinie oraz podczas nauki jazdy na rowerze mogliście przeczytać TUTAJ - natomiast dziś mamy dla Was dwie kolejne części tej świetnej serii, które pomagają dzieciom lepiej poznać i zrozumieć otaczający je świat :)

"Pepe idzie do dentysty"
Wydawnictwo Edgard / Kapitan Nauka
tekst i ilustracje: Anna-Karin Garnham
stron: 32 / wiek: 3-6 lat 
 
Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania i oprawy, która absolutnie nie może polegać na budowaniu napięcia czy potęgowaniu lęku. Mama Pepe już w domu opowiada chłopcu o standardowym przebiegu takiego spotkania oraz o mikroskopijnych bakteriach, które w połączeniu z cukrem mogą zrobić w zębach maleńkie  dziurki. Dzięki temu Pepe wyrusza do gabinetu dentystycznego bez strachu i zaopatrzony w podstawowe informacje - a całą wizytę traktuje jako jedną ze swoich licznych, fascynujących przygód.

 

Na miejscu chłopczyk spotyka się z bardzo ciepłym i życzliwym przyjęciem ze strony całego personelu medycznego: poczynając od recepcjonisty i asystentki stomatologicznej, a kończąc na samej pani dentystce. Wszyscy pozwalają mu bez pośpiechu zapoznać się z wyposażeniem gabinetu, obejrzeć dokładnie poszczególne narzędzia i dentystyczny fotel. Uczą go również właściwej techniki mycia zębów, demonstrując prawidłowe ruchy na sztucznym modelu szczęki. Ostatecznie okazuje się, że taka wizyta to naprawdę nic strasznego - a do tego na jej zakończenie chłopiec dostaje prezent w postaci wybranej przez siebie szczoteczki i naklejki "dzielnego pacjenta" :) 


 
"Pepe ma rodzeństwo"
 Wydawnictwo Edgard / Kapitan Nauka
tekst i ilustracje: Anna-Karin Garnham
stron: 32 / wiek: 3-6 lat 
 
W kolejnej części cyklu rodzina naszych bohaterów już wkrótce ma się powiększyć. W brzuchu mamy zamieszkał dzidziuś - a jego obecność to doskonały pretekst do wspominania czasów, kiedy Pepe sam był niemowlakiem. Chłopiec pomaga również rodzicom we wszystkich niezbędnych przygotowaniach: urządzaniu dziecięcego pokoju, kompletowaniu wyprawki oraz praniu i układaniu ubranek dla wyczekiwanego niecierpliwie maluszka. Próbuje też wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało jego młodsze rodzeństwo oraz ich wspólne zabawy - choć jego początkowe wizje nieco rozmijają się z późniejszą rzeczywistością ;)
 

 

Książeczka przeprowadza dzieci przez wszystkie kolejne etapy: ciążę, bóle porodowe, pobyt mamy w szpitalu, pierwsze spotkanie z nowym członkiem rodziny oraz pierwsze dni i tygodnie z noworodkiem, polegające głównie na jego pielęgnacji. Pepe początkowo jest nieco rozczarowany swoim młodszym braciszkiem, który jeszcze nie potrafi bawić się w jego ulubione zabawy, grać w piłkę ani nawet mówić. Chłopiec bywa też zazdrosny o dzidziusia, który siłą rzeczy skupia na sobie największą uwagę rodziców - jednak z czasem uczy się akceptować nowe realia, przyzwyczaja się do roli starszego brata i radzi sobie w niej naprawdę nieźle! :)


Obie książeczki nie tylko pomagają małym Czytelnikom zrozumieć określone sytuacje i oswoić się z nimi - ale również przypominają dorosłym, jak ekscytujące potrafią być codzienne sprawy widziane oczami dziecka. Na końcu każdej z nich czeka niespodzianka w postaci obrazkowego słowniczka oraz dyplomu, który dziecko może samodzielnie wypełnić - wpisując w nim swoje imię, wklejając  zdjęcie lub rysując pamiątkowy portret. 


22 komentarze:

 1. jejciu, już mam ochotę kupić :D muszę jednak najpierw przygotować regały na tego typu książki :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie ich nie kojarzę, ale z chęcią kupię dla młodszej kuzynki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna książeczka, która z pewnością pozwoli oswoić się maluchom z pierwszą wizytą u denstysty

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo pozytywnego na temat tych książeczek czytałam i chętnie poznam je w końcu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Małe wielkie sprawy:) na pewno mały czytelnik sporo się może dowiedzieć z takiej książeczki i czuć się pewnie bogatszy w wiedze

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością podchwytuję pomysł na prezent i idę sprawdzić też inne części.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczek dla dzieci jest tak dużo, że z chęcią przyjrzę się też tym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pepe kojarzy mi się tylko z pewnym dziobakiem. Ciekawe książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 9. pepa to ulubiona bohaterka dziecięcych bajek, super pozytywna postać, która uczy jak zachować się w różnych sytuacjach

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój syn bardzo bał się pierwszej wizyty u dentysty, dlatego przeczytaliśmy kilka książeczek związanych z tym tematem, tak aby oswoić myśli i uspokoić niepokój. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobrze, że są takie książki, dzieci często się boją dentysty, więc to ich na pewno zachęci :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe książeczki, napewno wkrótce znajdą się u nas w biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tematy książek poruszają ważne dziecięce "problemy" i obawy

  OdpowiedzUsuń
 14. nie znamy jeszcze tej serii, ale widzę, że trzeba nadrobić zaległości :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. W dodatku, że pięknie wydana to wyróżnia ją kolorowa grafika i przekaz dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jejku po tytule pomyślałam o Śwince Peppie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię kupować dzieciakom takie książeczki, dla swoich zawsze starałam się coś takiego podłapać. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja lepsza wersja: Bardzo się cieszę, że teraz jest tyle mądrych książeczek dla dzieci. Bardzo fajne zabawa dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Takie tematyczne ksiazki na pewno pomagaja oswoic dzieci z nieznanymi dla nich jeszcze wydarzeniami.

  OdpowiedzUsuń
 20. Temat dentysty w naszym przypadku ostatnio jest na topie, ponieważ przygotowujemy dziecko do pierwszej wizyty, jak i ja sama mam w planach zrobienie implantów. Myślę, że oferta https://implanty.net.pl/ jest dla mnie najbardziej dopasowana, ponieważ posiadają bogatą ofertą implantów oraz mają świetne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ważny temat, od dziecka trzeba wpajać jak mycie zębów jest ważne i wizyty u dentysty. A potem do https://zmienswojusmiech.pl/portfolio/stomatologia-estetyczna/ warto się zapisać jak coś ze swoim uśmiechem będzie się chciało zrobić.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)