Strony

niedziela, 1 stycznia 2023

"Detektywi w akcji" - 33 opowiadania kryminalne, nagrodzone w konkursie literackim dla dzieci POPISZ SIĘ TALENTEM 2022.

"Popisz się talentem" to ogólnopolski konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych, który został zainicjowany przez Wydawnictwo Nowa Era i odbywa się cyklicznie już od 2017 roku. Jego celem jest zachęcenie dzieci do rozwijania pasji czytelniczej, a także rozwój dziecięcej wyobraźni. Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury złożone z polskich pisarzy, dziennikarzy oraz wydawców - natomiast cały dochód z pokonkursowych książek przeznaczany jest na cele społeczne i charytatywne. By wyrównać szanse osób startujących w konkursie, ich prace oceniane są w dwóch różnych kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8). W tym roku motywem przewodnim literackich zmagań są kryminalne historie "z dreszczykiem": pełne tajemniczych zniknięć, emocjonujących poszukiwań oraz zagadek, które czekają na rozwiązanie przez książkowych detektywów.

 


Wprawdzie wszystkie opowiadania zawierają w sobie wątki rodem z dzieł o Sherlocku Holmesie, ale ostatecznie ich tematyka okazuje się bardzo różnorodna. Jedne z nich dotyczą zaginionych osób czy zwierząt, inne skradzionych przedmiotów - a jeszcze inne szerzej zakrojonych kryminalnych afer lub nawet nadprzyrodzonych zjawisk z pogranicza fantastyki. Książka pełna jest naprawdę nietuzinkowych pomysłów na fabułę, humorystycznych akcentów oraz zaskakujących zwrotów akcji - a czytając ją zupełnie nie odnosi się wrażenia, że Autorzy poszczególnych historii to uczniowie szkół podstawowych! (Mówiąc szczerze, niektóre plot twisty są nawet ciekawsze, niż w przypadku dorosłych twórców ;))

  
 
Jednocześnie jako rodzice absolutnie nie musicie się obawiać, że opowieści zebrane w książce będą dla Waszych dzieci zbyt straszne czy niepokojące - ponieważ emocje są tu dawkowane bardzo rozsądnie, a niektóre literackie "śledztwa" dotyczą chociażby dzikich wysypisk śmieci, cudownych właściwości kawy czy starych przedmiotów odnalezionych na babcinym strychu. Nie znajdziecie tu żadnych drastycznych scen ani mrożących krew w żyłach opisów - a cała książka udowadnia, że dziecięce umysły są po prostu nieograniczone w swojej kreatywności, dociekliwości i wrodzonej ciekawości świata.

 
 
Na końcu tomiku czeka na nas jeszcze "Błyskawiczny kurs detektywistyczny" - obejmujący ćwiczenia na spostrzegawczość, naukę logicznego myślenia, analizowania faktów, posługiwania się zaszyfrowanymi informacjami i detektywistycznym słownictwem. Każdy młody Czytelnik może przeprowadzić tutaj swoje własne prywatne śledztwo, a następnie opisać je w formie opowiadania - czyli zmierzyć się dokładnie z takim samym wyzwaniem, jakie podjęli uczestnicy szóstej edycji konkursu. Po ukończeniu kursu można uzyskać tytuł Młodego Detektywa Licencjonowanego oraz wygenerować tajny adres internetowy, pod którym dostępny jest Dyplom Tylko Dla Wtajemniczonych. Dzięki specjalnemu kodowi QR książkę można pobrać również w wersji ukraińskiej - co stanowi ukłon w stronę Laureatów pochodzących zza naszej wschodniej granicy.
 
 
 
 
 
 "Detektywi w akcji"
Wydawnictwo Nowa Era
stron: 136
wiek: 7+

________________________________
*współpraca


20 komentarzy:

 1. Lubię motywy detektywistyczne, więc ta propozycja mnie urzekła 🙂 do tego bardzo ładne ilustracje! Pozdrawiam, Asia z Pisane z uśmiechem

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka i jak fajnie zilustrowana. Aneta S.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie zilustrowana. Książki detektywistyczne cieszą się duzym uznaniem wśród młodszych czytelników

  OdpowiedzUsuń
 4. Same rysunki przynajmniej na mnie robią już wrażenie, dlatego sama bym przeczytała tą propozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. O coś dla mojego starszego syna. Podsuwam mu różne propozycje, żeby znalazł swój styl. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieci mojej kolezanki uwielbiają tą tematykę, raz im kupiłam co prawda inną książkę o detektywach i widziałam, że sprawiłam im wiele radochy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak pięknie jest wydana ta książka. Sama chętnie bym ją przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem przekonana, iż w związku z tym, że wydanie jest napisane przez dzieci jest tym ciekawsze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam książkę z jakiejś wcześniejszej edycji, też była naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię takie publikacje, można poznać prawdziwe perełki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, to także świetna promocja młodych twórców.

   Usuń
 12. Widziałam ostatnio w programie śniadaniowym rozmowę z laureatem tego konkursu. Chyba nawet autorem tej właśnie książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow ! Cóż za gradka literacka ! Uwielbiam kryminały i sama chętnie napisałabym jeden a tutaj już rosną następni adepci tej trudnej sztuki literackiej. Jakże to musi być wciągająca lektura !

  OdpowiedzUsuń
 14. widzę że nei tylko dzieci potrafią czerpać radosć z takiej lekturki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest fakt, są takie książeczki, które uwielbiam czytać razem z dzieciakami, bo sama chcę poznać całą historię.

   Usuń
  2. To jest super bo to sprawia że rodzice chćetniej czytają dzieciom a wspólny czas zbliża

   Usuń
 15. Dużo ilustracji, dzieciaki lubią jak jest ich dużo, wtedy fajnie i ciekawie się czyta. Bardzo ładne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mój średni syn lubi książki z motywem detektywistycznym. Podsunę mu ten tytuł, może spodoba mu się, to kupię mu na urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Są pary dziecięcych detektywów, które moje dzieci bardzo lubią. O tych jeszcze nie słyszeliśmy.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)