wtorek, 25 kwietnia 2023

U wrót Doliny Baryczy. Ruiny Pałacu Hatzsfeldów i Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie.

Żmigród - niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku, nazywane również "wrotami do Doliny Baryczy". To właśnie przez nie przepływa ta obfitująca w wyśmienite karpie rzeka - i to właśnie na terenie gminy mieszczą się pierwsze stawy hodowlane, założone przez cystersów w XII wieku. Poza wszelkimi rybimi przysmakami, Żmigród słynie również z malowniczych ruin Pałacu Hatzsfeldów oraz z przylegającego do nich Zespołu Pałacowo-Parkowego. Dziś zapraszamy Was na krótką relację z tego niesamowicie klimatycznego, urokliwego miejsca - idealnego na weekendowe rodzinne wycieczki, rowerowe wyprawy czy wiosenne pikniki w pięknych okolicznościach przyrody :)


Według specjalistów i językoznawców, nazwa miasta składa się z dwóch słów: "gród" oraz "żmija". To drugie okazuje się dawnym, staropolskim określeniem smoka - który zresztą stał się rozpoznawalnym miejskim symbolem, umieszczonym w herbie oraz w kilku strategicznych turystycznych punktach. Smocze rzeźby znajdziemy nie tylko we wspomnianym wcześniej pałacu - ale również w rynku, w pobliżu ośrodka kultury czy w Ogrodach Bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą

Pałac Hatzsfeldów początkowo był warownią, o której istnieniu wspominano już w 1296 roku. Pierwszy murowany obiekt powstał tu najprawdopodobniej w XIV wieku i należał kolejno do miejscowych rycerzy, biskupów wrocławskich oraz książąt oleśnickich. Szerokim echem odbiło się zwłaszcza jego oblężenie przez wojska szwedzkie w 1640 - kiedy to podstępem otwarto śluzy stawów na pobliskiej Baryczy i zatopiono wszystkie armaty należące do najeźdźców. Ostatecznie, okazała rezydencja została doszczętnie zniszczona i spalona przez Armię Czerwoną w 1945 roku - ale na szczęście zachowały się przynajmniej fotografie, ukazujące pałac w czasach jego największej świetności...

Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie jest dostępny dla gości codziennie, zupełnie bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń czasowych - natomiast na tamtejszą basztę wejdziemy tylko w godzinach otwarcia Punktu Informacji Turystycznej (szczegółowy plan zwiedzania znajdziecie >>> TUTAJ). W baszcie możemy kupić najróżniejsze pamiątki, smocze figurki, pocztówki, książki związane z atrakcjami turystycznymi całego regionu, a także płyty lokalnych zespołów ludowych. Znajdują się tam również dwa pomieszczenia, w których wyeksponowano między innymi zabytkowy piec kaflowy, makietę pałacu oraz fragmenty jego dawnej elewacji. Na szczycie wieży urządzono natomiast punkt widokowy, z którego przy ładnej słonecznej pogodzie można podziwiać całą okolicę. 

Pałacowe ruiny otoczone są romantycznym parkiem o łącznej powierzchni 15 hektarów. Znajdują się tu między innymi zabytkowy żelazny maszt, dawna oranżeria oraz drewniane pomosty i wiaty z widokiem na jezioro. W sezonie wiosenno-letnim można zarezerwować sobie specjalnie przygotowane stanowiska do grillowania, popływać kajakiem lub łodzią, skorzystać z tutejszego łowiska, a także wypożyczyć miejskie rowery oraz lornetki do obserwacji ptactwa i zrelaksować się przy uruchamianej o stałych porach fontannie. 

Do dodatkowych atrakcji należą też parkowe bulodromy, zewnętrzna siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka przyrodnicza i trasa biegowa, warsztaty przeprowadzane w ramach ogrodoterapii - a także plac zabaw stworzony z myślą o najmłodszych turystach :) Ponadto odbywają się tutaj liczne gry terenowe, cykliczne imprezy sportowe, muzyczne i kulturalne - a od 2016 roku Zespół Pałacowo-Parkowy może poszczycić się odznaczeniem "Dolina Baryczy POLECA" za całokształt swojej działalności i wszystkie oferowane usługi.

Jeżeli już znajdziecie się w tych pięknych okolicach, pomyślcie poważnie o podążaniu Kolorowym Szlakiem Karpia. To unikatowa oferta turystyczna pogranicza województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, dedykowana przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Na szlaku znajdziecie aż 30 figur karpi, wykonanych przez artystów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Każda z nich nawiązuje swoją kolorystyką i stylem do konkretnej atrakcji oraz przyrodniczego, historycznego i kulturowego bogactwa regionu. Z miejsc znajdujących się na liście, które dotychczas udało nam się odwiedzić, polecamy Wam przede wszystkim Krośnicką Kolej Wąskotorową oraz Muzeum Bombki w Miliczu :)
sobota, 8 kwietnia 2023

6 najważniejszych rzeczy, których potrzebuje każdy bloger.

Niektórzy twierdzą, że era blogów już bezpowrotnie minęła - i że niemal cały ruch przeniósł się na Instagram, YouTube czy TikToka. Z jednej strony, nie sposób się z tym nie zgodzić - ponieważ naszą kulturą rządzą aktualnie piękne obrazki, internetowe memy i viralowe filmiki, rozchodzące się po Sieci z prędkością światła. Z drugiej strony, nowe blogi wciąż powstają i dla wielu osób nadal stanowią ulubiony kanał komunikacji z Czytelnikami. Jeżeli również zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z blogowaniem - poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się bardzo przydatne...

foto: www.pixabay.com/Goumbik

1. Pomysł na siebie i na swoje miejsce w Sieci. Zanim w ogóle zaczniesz blogować - zastanów się dobrze, o czym chcesz pisać. Mój pierwszy blog dotyczył stricte adopcji dziecka, rodzicielstwa adopcyjnego i zastępczego - natomiast z czasem poszłam bardziej w kierunku rodzinnych podróży oraz recenzowania książek, gier i zabawek dla dzieci. Pierwotnym, unikatowym tematem przysposobienia byłam już po kilku latach zwyczajnie zmęczona - choć to właśnie z nim wiązała się najbardziej aktywna oraz zaangażowana internetowa społeczność...Niemniej ważne jest, by znaleźć dla siebie jakąś niszę - i by wyróżnić się czymś szczególnym spośród innych internetowych twórców.

2. Telefon, który robi dobre zdjęcia - oraz stosowne gadżety i aplikacje. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że dobry telefon jest nawet ważniejszy, niż sam komputer - ponieważ przy jego pomocy można publikować posty z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności zabierania ze sobą dodatkowej torby z laptopem. Co więcej, spora część osób "czyta" internetowe wpisy, kierując się głównie aspektami estetycznymi i wizualnymi - dlatego właśnie bardzo istotna jest umiejętność podstawowej obróbki zdjęć, ich odpowiedniego kadrowania i edytowania. Ogromny wybór akcesoriów do telefonów (takich jak np. designerskie etui, uchwyty, kijki do selfie, powerbanki, słuchawki, głośniki, smycze, obiektywy czy profesjonalne oświetlenie) znaleźć można chociażby na stronie PANCERNIK - którą zresztą bardzo polecam i której asortyment niejednokrotnie wznosił moje blogowanie na wyższy poziom :)

foto:www.pixabay.com/jyliagorbacheva

3. Własna domena, hosting oraz social media. Przez bardzo długi czas prowadziłam swojego bloga wyłącznie na blogspocie - ale ostatecznie zdecydowałam się też na wykupienie własnej domeny internetowej, założenie konta na Facebooku i Instagramie. Opłacanie domeny nie wiąże się z jakimiś zawrotnymi kosztami czy wielkimi wyrzeczeniami - a dzięki temu mamy pewność, że nasza strona nagle nie zniknie, nie zostanie usunięta bez uprzedzenia ani nie utracimy do niej praw na rzecz podmiotu, który nią zarządza.

4. Podstawowa wiedza na temat SEO jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy lepiej wypozycjonować naszego bloga w wyszukiwarkach. Przyda się jakieś pojęcie dotyczące słów kluczowych, odpowiednich tagów i fraz w tekście - choć przyznam szczerze, że dla mnie nadal jest to kwestia dość mocno skomplikowana i najchętniej powierzyłabym ją specjalistom ;) Równie istotna okazuje się też umiejętność odczytywania danych z Google Analytics - ponieważ to prawdziwa skarbnica informacji, skąd pochodzi ruch na naszej stronie, które artykuły najlepiej się klikają i jaki jest profil naszych najbardziej aktywnych czytelników.

foto: www.pixabay.com/PhotoMIX-Company

5. Umiejętność przeprowadzania skutecznego researchu. Prowadząc bloga trzeba wiedzieć, "co w trawie piszczy": jakie interesujące eventy mają miejsce w naszej okolicy, które miejsca warto odwiedzić z dzieckiem, jakie godne uwagi premiery wydawnicze i parentingowe nowinki należałoby polecić swoim odbiorcom...Oczywiście, wszystko zależy w dużej mierze od tematyki prowadzonej strony (np. w przypadku artykułów dotyczących adopcji musiałam dobrze orientować się w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz na bieżąco śledzić zachodzące w nim zmiany).

6. Systematyczność, wytrwałość i dużo pokory. Jeśli zaczynasz prowadzić bloga z założeniem, że w ciągu miesiąca staniesz się wielkim "influencerem" i będziesz zbijać na swojej internetowej działalności prawdziwe kokosy - raczej sromotnie się rozczarujesz! :) Do mnie pierwsze sensowne oferty współpracy zaczęły napływać dopiero po kilku latach i nadal nie jest ich na tyle dużo, by mogły stanowić jedyne źródło utrzymania. Przy okazji musisz liczyć się też z internetowym hejtem, brakiem zrozumienia i zwykłą zawiścią - ale to akurat tak zwany "czynnik ludzki", na który nie masz zbyt wielkiego wpływu...

________________________

*współpraca