czwartek, 24 lutego 2022

"Mamo, co można zrobić, żeby nie było wojny?"

Był 24 lutego. Słoneczny i mroźny Tłusty Czwartek. Tato pojechał do sklepu z samego rana, żeby przywieźć nam świeże pączki. Kupił te z lukrem, marmoladą i bitą śmietaną. Mama wyjątkowo pozwoliła mi zjeść jednego na śniadanie - a potem poszliśmy całą klasą do ośrodka kultury, gdzie również częstowali nas pączkami.

Tego samego dnia na Ukrainie wybuchła wojna. Widziałem w telewizji jadące czołgi, lecące samoloty i płonące budynki. Kiedy ja oblizywałem przed telewizorem palce lepkie od lukru, na lotnisku w Kijowie mała dziewczynka w różowej kurtce siedziała na wypchanej walizce i czekała z rodzicami na samolot, żeby uciec jak najdalej od bomb i pocisków...

***

- Mamo, co można zrobić, żeby nie było wojny?
- Obawiam się, że my nic nie możemy zrobić - bo to niestety nie od nas zależy...
- A wiesz, jak wygląda flaga Ukrainy?
- Wiem, Skarbie...
- To może chociaż ją namaluję i będę nosił? Bo ja się na żadną wojnę nie zgadzam!

***

Tak sobie myślę, że jedyne, co możemy zrobić jako ludzkość - to wyciągać odpowiednie wnioski z historii, która lubi zataczać kręgi...Przekazywać następnym pokoleniom wiedzę o reżimach i dyktaturach - oraz o tym, do czego prowadzą.

"A zamiast uczyć dzieci, że wojna oznacza chwałę i bohaterstwo - należałoby je uczyć, że prawdziwą chwałą jest zapobieganie wojnie, a bohaterami ludzie, którzy potrafią tego dokonać. A nie ci, którzy ją wszczynają."

Bo inaczej będziemy jeszcze niejeden raz budzić się rano tak, jak dzisiaj - i stwierdzać z przerażeniem, że świat znów stał się jeszcze bardziej pojebanym miejscem. 

***

Jesteśmy myślami z Ukrainą. 
Możliwe, że potem przyjdzie kolej na nas. 
A świat nadal będzie bezczynnie stał i patrzył...
 


środa, 23 lutego 2022

Recto Verso - buduj imprezowo! Najnowsza gra od Egmont, nie tylko dla dzieci :)

Recto-verso to po prostu druk obustronny. W przypadku pojedynczej kartki recto oznacza przednią, natomiast verso - tylną zadrukowaną stronę. Do określenia tego nawiązuje również tytuł najnowszej gry od Wydawnictwa Egmont: "Recto Verso. Buduj imprezowo!" Gra jest przeznaczona dla 2-6 zawodników powyżej ósmego roku życia - ale śmiało można grać w nią nie tylko z dziećmi! (Równie dobrze sprawdzi się chociażby przy okazji jakiejś domówki ze znajomymi).


W każdej rundzie pudełko staje się naszym placem budowy, a rywalizujący ze sobą gracze dobierają się w pary i zostają tymczasowymi "partnerami". Zawodnik nie biorący udziału w danej rundzie losuje jedną z 64 kart i wsuwa ją w szczelinę w pudełku. Każdy zawodnik widzi tylko swoją stronę karty  i na jej podstawie próbuje odtworzyć budowlę z drewnianych klocków. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie - bo choć zawodnicy mogą się ze sobą swobodnie porozumiewać to nie wolno im odwracać pudełka i podglądać tego, co ma przed oczami partner. 

Kiedy pierwszy gracz skończy swoją budowlę, krzyczy "Recto!" - natomiast drugi po zakończeniu swojej pracy woła "Verso!" W tym momencie zatrzymujemy stoper i sprawdzamy, czy żaden z uczestników się nie pomylił. Jeśli budowle po obu stronach karty zostały skonstruowane bezbłędnie i zgodnie ze wzorem - obaj zawodnicy zdobywają tyle punktów, ile czasu zajęło im budowanie (w ramach przyznawania punktów posługujemy się tabelką umieszczoną na boku pudełka).

Gra jest na tyle zaawansowana i sprytnie przemyślana, że możemy zdecydować się na jeden z dwóch poziomów trudności. W przypadku łatwiejszego wariantu używamy kart z niebieskim tłem, natomiast w trudniejszej wersji - z fioletowym. Do dyspozycji mamy też sześciokątne żetony graczy i okrągłe żetony zwycięstwa - ale generalnie najbardziej istotne jest to, by wiernie odwzorować układ klocków z karty i wykorzystać przy tym wszystkie dostępne drewniane elementy (nie pozostawiając pomiędzy nimi żadnych pustych przestrzeni).

Do wyboru jest także opcja kooperacyjna, przeznaczona dla dwóch graczy. W tej sytuacji wykorzystujemy drugą stronę planszy, celem gry jest wspólne przejście przez siedem etapów - a na każdy z nich można poświęcić maksymalnie 2 minuty. Pod koniec gry podliczamy punkty zdobyte w poszczególnych etapach i korzystamy z rozpiski zawartej w instrukcji, by sprawdzić, czy uzyskaliśmy tytuł "Mistrza Konstruowania".

Recto Verso trochę przypomina mi tradycyjne Tetris - ale w nowej, bardziej rozbudowanej odsłonie. Nie dość, że działamy tu pod dużą presją czasu, to jeszcze musimy skutecznie współpracować z partnerem: dawać sobie wskazówki odnośnie ułożenia klocków i naprowadzać się wzajemnie w celu jak najszybszego ukończenia budowli. Dobra komunikacja jest tutaj podstawą i kluczem do zwycięstwa - ale przydadzą się też nerwy ze stali oraz spore pokłady anielskiej cierpliwości. Pewnie właśnie dlatego akurat ja nie należę do zawodników odnoszących jakieś wybitne sukcesy - ale mimo wszystko polecam serdecznie na te wietrzne i deszczowe dni ;)
 
"Recto Verso. Buduj imprezowo!"
Wydawnictwo Egmont 
autorzy: Inka i Marcus Brand
oprawa graficzna: Camille Chaussy 
 

 
*współpraca z Egmont
 

wtorek, 22 lutego 2022

Wielkie otwarcie Funzeum w Gliwicach, czyli fun bez ograniczeń! Już w najbliższy weekend 26-27 lutego 2022!

Już 26 i 27 lutego 2022 odbędzie się wielkie otwarcie Funzeum w Gliwicach - największego w Polsce obiektu edukacyjno-rozrywkowego oferującego multimedialne instalacje inspirowane magią światła i kolorów. To miejsce, gdzie poruszane są wszystkie zmysły, a technologie odgrywają kluczową rolę.

Podczas wielkiego otwarcia do dyspozycji gości zostanie oddanych kilkadziesiąt interaktywnych instalacji, umożliwiających zrozumienie działania światła i kolorów. Zostaną również przeprowadzone różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, pokazy iluzjonistów, szczudlarzy i cyrkowców oraz liczne konkursy z nagrodami. Będzie można także spotkać popularnych influencerów młodego pokolenia: @MartiRenti, @Saszan, @Dry.Risers i wielu innych. 


 Czym jest Funzeum?

Funzeum to kraina przystosowana dla dzieci od 2 do 102 lat, w której można bawić się eksponatami, robić zdjęcia i uczyć się poprzez zabawę, a przede wszystkim - FUNtastycznie spędzić czas!

W Funzeum będzie można dotykać eksponatów i uwolnić kreatywność - a zwiedzanie ma przypominać ekscytującą przygodę, oddziaływać na wszystkie zmysły i pobudzać wyobraźnię gości. Ten nietypowy obiekt inspirowany jest m.in. TeamLab BorderLess w Tokio, czyli największym muzeum sztuki cyfrowej na świecie. W Polsce znajduje się w Gliwicach, w obiekcie galerii handlowej "Europa Centralna" - i jest zupełnie innym miejscem, niż wszystkie tradycyjne placówki muzealne! 
Jakie atrakcje czekają na nas w Funzeum? 

Znajduje się tu ponad 50 interaktywnych instalacji, a niektóre z nich będzie można współtworzyć według własnych pomysłów. Jedną z nich będzie największe w Polsce pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości - jak również interaktywne akwarium, w którym na przykład będzie można ożywić narysowaną przez siebie rybę. Pokój nieskończoności, kryształowa komnata, fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa to tylko niektóre przykłady magicznych scenerii wystawy, której będzie można doświadczać podczas zwiedzania.

Wszystkie instalacje zajmują powierzchnię prawie 4 tys. m2, co przekłada się na co najmniej kilka godzin aktywnego zwiedzania. W cenie biletu można korzystać ze wszystkich atrakcji, a w środku wystawy znajduje się Funcafe - więc każdy, kto opadnie z sił, będzie mógł odzyskać je bez opuszczania terenu obiektu. 


Więcej informacji oraz bilety znajdują się na stronie Funzeum: 
https://www.funzeum.pl/ i w mediach społecznościowych:

Facebook:
https://www.facebook.com/funzeum

Instagram:
https://www.instagram.com/funzeum_pl/

TikTok:
https://www.tiktok.com/@funzeum


*współpraca
**wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony oraz social mediów Funzeum