poniedziałek, 30 maja 2022

Wielkopolska z dzieckiem. Agroturystyka "Cicho-Sza" w Niedźwiedziu koło Ostrzeszowa.

Kiedy mamy wybrać się do jakichś miejsc związanych ze zwierzętami, zawsze mam pewien wewnętrzny dylemat. Z jednej strony widok dzikich gatunków zamkniętych w klatkach i na wybiegach potrafi złamać serce - ale z drugiej dobrze wiem, że zwierzęta, które urodziły się w takich miejscach albo spędziły w nich znaczną część swojego życia zwyczajnie nie poradziłyby sobie na wolności.

Jedno jest pewne: jeżeli już odwiedzamy jakieś zoo czy agroturystykę to zwracamy baczną uwagę na to, jakie panują w niej warunki (czy zwierzęta są zadbane, nakarmione, czy mieszkają w czystym i uporządkowanym otoczeniu). Akurat Gospodarstwo Agroturystyczne "Cicho-Sza" w wielkopolskiej miejscowości Niedźwiedź niedaleko Ostrzeszowa wypada pod tym względem naprawdę nieźle - dlatego też postanowiłam napisać o nim na blogu. 


"Cicho-Sza" to gospodarstwo położone na około 7-hektarowym terenie pośród lasów. Znajdziemy tu między innymi ptasie woliery, stajnie i padok do jazdy konnej, dużą przestrzeń dla danieli, bydła węgierskiego i szkockiego, jaków tybetańskich, lam i strusi. W poszczególnych boksach można spotkać też szopy, ostronosy, małpy, wielbłąda, osiołki, owce, króliki czy wiewiórki. Co istotne, tuż obok agroturystyki ulokowane jest też schronisko dla bezdomnych zwierząt Azyl - więc przy pierwszej wizycie można łatwo się pomylić i zaparkować auto w niewłaściwym miejscu. 

W osadzie wyodrębniono także przestrzeń na ekspozycję starych maszyn i narzędzi rolniczych. Dzięki temu można wyobrazić sobie, jak wyglądały dawne prace w polu przy pomocy pługów, ręcznych sieczkarni czy kopaczek do ziemniaków - i porównać je z obecnymi, nowoczesnymi technologiami. Wprawdzie ta mini-wystawa ma swoje czasy świetności już raczej za sobą - ale można potraktować ją jako dodatkową ciekawostkę dla kogoś, kto nigdy nie widział tego typu sprzętów. 
Z części poświęconej maszynom rolniczym przechodzimy przez drewniany mostek - i znajdujemy się na terenie "właściwej" agroturystyki. Trochę brakuje tam jakiegoś wyraźnego oznakowania i w pierwszej chwili nieco się zagubiliśmy - ale ostatecznie udało nam się dotrzeć na wszystkie wybiegi, zwiedzić stajnie i odpocząć chwilę na sporym terenie rekreacyjnym z placami zabaw, punktem gastronomicznym i miejscem do grillowania, które można zarezerwować sobie przed przyjazdem. (Raczej nie zjecie tam niczego wyrafinowanego: zapiekanki, hot dogi, frytki, lody i inne dania do skonsumowania na szybko).

W ofercie Agroturystyki "Cicho-Sza" znajdują się nie tylko noclegi oraz jednodniowe indywidualne wizyty - ale również pakiety wycieczkowe dla szkół, obozy letnie i zimowe, weekendy w siodle, organizacja na terenie obiektu urodzin oraz innych imprez okolicznościowych. Kolejną atrakcją jest nauka jazdy konnej i hipoterapia w Kucykowym Przedszkolu. Nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwają wykwalifikowani instruktorzy, którzy zapewniają stałą asekurację - a przy okazji przekazują cenne informacje dotyczące opieki nad zwierzętami, ich pielęgnacji oraz najistotniejszych potrzeb.Jeżeli planujecie dłuższy wypoczynek w agroturystyce "Cicho-Sza" - zostaniecie ugoszczeni w chacie kowala, cieśli, rybaka lub koniarza (oczywiście trzeba lubić takie klimaty i nie spodziewać się udogodnień jak w 5-gwiazdkowym hotelu ;)). Dla osób decydujących się na kilkudniowy urlop przewidziano dodatkowe rozrywki: przejażdżki bryczką oraz ewentualne konne kuligi (pod warunkiem, że zima będzie biała). Niezależnie od długości Waszego pobytu, zawsze warto zabrać ze sobą jakiś chleb albo marchewki dla zwierząt - bo bardzo chętnie korzystają z wszystkich "prezentów" od gości, są przyzwyczajone do dokarmiania i do bezpośredniego kontaktu z dziećmi. Można też kupić przysmaki dla określonych gatunków ze specjalnego automatu na monety.


Jedno, co niekoniecznie mi się tam podobało, to duże plastikowe figury zwierząt - a nawet postać Noego, który zgromadził je w swojej arce na okoliczność biblijnego potopu. Sami chyba przyznacie, że trąci to odpustowym kiczem i pozostawia sporo do życzenia pod względem estetycznym (a w dodatku wymagałoby odświeżenia oraz odmalowania, bo z większości figur farba odłazi całymi płatami). Mimo wszystko wybaczam, bo cała reszta obiektu jest ciekawa - i można spędzić tam naprawdę sporo czasu oraz wypełnić go wieloma różnymi zajęciami i rozrywkami. 
 
Agroturystyka "Cicho-Sza"
Niedźwiedź 77
63-500 Ostrzeszów 
 
 

środa, 25 maja 2022

"Encyklopedia dla dzieci. Książka każdego bystrzaka!" od Wydawnictwa GREG. Nagroda na zakończenie roku szkolnego - a może książkowy prezent na Dzień Dziecka?

Czy Wasze dzieci lubią dostawać książkowe prezenty? A może macie pod swoją opieką przedszkolną grupę starszaków, zerówkowiczów albo uczniów z klas 1-3 i poszukujecie dla nich jakiejś ciekawej nagrody? Zarówno Dzień Dziecka, jak i koniec roku szkolnego zbliżają się wielkimi krokami. Wydawnictwo GREG przygotowało z tych okazji naprawdę interesującą, różnorodną tematycznie i pięknie ilustrowaną "Encyklopedię dla dzieci. Książkę każdego bystrzaka!"


Encyklopedia to propozycja dla wszystkich młodych, ciekawych świata odkrywców - 
oraz kompendium wiedzy z kilkunastu różnych dziedzin, takich jak:
  • historia i geografia Polski;
  • życiorysy wielkich Polaków;
  • najpiękniejsze polskie miasta;
  • polskie święta, zwyczaje i symbole narodowe;
  • kosmos i zjawiska atmosferyczne;
  • zwierzęta dzikie i domowe;
  • ludzkie ciało oraz zmysły;
  • ekologia, segregacja śmieci i oszczędzanie energii;
  • najróżniejsze zawody i profesje;
  • ekonomia, gospodarka, handel i rynek pracy...

Wszystkie powyższe kwestie zostały ujęte w bardzo przystępnej wierszowanej formie oraz poparte licznymi kolorowymi grafikami, zdjęciami, mapami, tabelami i wykresami. Bardzo dużo miejsca poświęcono Polsce, patriotyzmowi oraz najważniejszym wydarzeniom historycznym, które odcisnęły największe piętno na życiu obywateli. Przeczytamy tu między innymi o chrzcie Polski, jej rozbiorach, kilku najważniejszych bitwach, dwóch wojnach światowych i odzyskaniu niepodległości. Nie zabrakło również tematów, które są zdecydowanie bliższe naszym czasom - takich jak rzeczywistość w PRL, przemiany zapoczątkowane przez "Solidarność" czy wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej. Autorzy zaprezentowali nam także sylwetki wybitnych Polaków oraz ich skrócone, rymowane życiorysy - poczynając od króla Władysława Łokietka, a na Lechu Wałęsie kończąc.

Kolejny dział dotyczy Układu Słonecznego, zjawisk atmosferycznych, stref klimatycznych oraz przemian, jakie związane są z następującymi po sobie porami roku. Dzieci dowiedzą się z niego, jakie są mechanizmy powstawania niektórych zjawisk pogodowych - zarówno tych powszechnie spotykanych w naszym klimacie, jak i tych ekstremalnych oraz bardzo gwałtownych (tornado, tsunami, tropikalny cyklon...) Wspomniano także o wybuchach wulkanów, trzęsieniach ziemi, lawinach, powodziach, pożarach oraz innych klęskach żywiołowych, które dotykają ludzi na całym świecie. 


W dalszej części książki znajdziemy informacje dotyczące szeroko pojętej przyrody: rodzajów lasów i formacji roślinnych, zbiorników wodnych oraz wszelkich form ukształtowania terenu. Autorzy przygotowali dla nas również krótkie charakterystyki poszczególnych gatunków ptaków i zwierząt - z uwzględnieniem ich podziału na dzikie i domowe. Nie zabrakło wzmianek dotyczących kłusownictwa, ochrony zagrożonych gatunków oraz ogromnej roli, jaką odgrywają dla naszej planety drzewa. Mowa jest również o globalnym ociepleniu, dziurze ozonowej, topnieniu lodowców, smogu, spalinach czy kwaśnych deszczach - czyli o największych wyzwaniach klimatycznych, z jakimi boryka się współczesny świat.

W rozdziałach poświęconych ekologii dzieci znajdą bardzo przydatne i cenne wskazówki, jak oszczędzać wodę i energię elektryczną. Przy okazji pojawiają się również najważniejsze różnice pomiędzy odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii - oraz informacje na temat ekologicznego transportu i segregacji śmieci. Następnie poznajemy również tajniki ludzkiego ciała, funkcjonowania jego poszczególnych układów oraz zmysłów - a dodatkowe ciekawostki dotyczące tych zagadnień znajdziemy w specjalnie wyodrębnionych i rzucających się w oczy ramkach.

Równie interesujący okazał się dział opisujący różne zawody i profesje. Każda grupa zawodów została opatrzona nagłówkami, które budzą jednoznaczne skojarzenia z rodzajem wykonywanej pracy: niesieniem pomocy innym ludziom, zacięciem artystycznym, doskonałą znajomością słowa pisanego, finansów czy prawa, wybitnym talentem sportowym, świadczeniem różnych usług, pracą na rzecz kultury i nauki...Opisano tu aż 60 różnych zawodów, więc zdecydowanie jest z czego wybierać! Być może któryś z małych Czytelników odkryje w ten sposób swoją własną, wymarzoną ścieżkę kariery ;)

Niezwykle istotna wydaje mi się również część poświęcona ekonomii, gospodarce, bankowości oraz rynkowi pracy. Nie od dziś wiadomo, że w szkole dzieci uczą się całego mnóstwa rzeczy, które nie są zbyt przydatne w późniejszym dorosłym życiu - brakuje natomiast solidnej edukacji finansowej, nauki przedsiębiorczości czy też praktycznych umiejętności niezbędnych do poruszania się po różnych urzędach i instytucjach. W dziale "ekonomicznym" znajdziemy informacje dotyczące budżetu, rodzajów umów pracowniczych, lokat i kredytów, rent i emerytur. Dowiemy się również, czym różni się popyt od podaży, sprzedaż detaliczna od hurtowej, gwarancja od rękojmi, eksport od importu oraz faktura od paragonu. Autorzy wyjaśniają też, na czym polega płacenie podatków i zaciąganie kredytów bankowych - a jedyne pojęcie jakiego mi zabrakło to "galopująca inflacja", która idealnie wpisuje się w nasze aktualne realia ;)

 
Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Wam każdy z obszernych działów w możliwie skondensowany, a jednocześnie wyczerpujący sposób. Tytułem podsumowania dodam jeszcze, że wykorzystane w "Encyklopedii..." wierszyki łatwo wpadają w ucho, są napisane językiem zrozumiałym dla dziecka i na pewno bardzo ułatwiają zapamiętanie wiadomości, które wzbudziły jego zainteresowanie. Nie można pominąć również walorów estetycznych publikacji - ponieważ jest naprawdę bogato ilustrowana, wydana w dużym formacie i w twardej solidnej oprawie. Mówiąc krótko - wspólna lektura to idealny sposób na rozbudzenie oraz zaspokojenie dziecięcej ciekawości świata! 
 
"Encyklopedia dla dzieci. Książka każdego bystrzaka!"
Wydawnictwo GREG  
oprawa twarda
stron: 160 / wiek: 5+