czwartek, 23 marca 2023

Nauka przez zabawę z grą matematyczną "Pitagoras" od Wydawnictwa EGMONT.

Być może część z Was (moich rówieśników z rocznika 1986) pamięta jeszcze szkolny podręcznik do matematyki "I Ty zostaniesz Pitagorasem"...Mówiąc szczerze, nienawidziłam go z całego mojego serca - i podobne nienawistne uczucia towarzyszyły mi w stosunku do tak zwanej "królowej nauk"...Na szczęście dziś przyswajanie matematycznej wiedzy może przebiegać w zupełnie inny sposób i w zdecydowanie bardziej przyjemnej atmosferze: poprzez zabawę oraz rodzinną rozrywkę, w towarzystwie karcianej gry PITAGORAS autorstwa Reinera Knizi :)


Zawartość opakowania:

55 kart z cyframi i liczbami
4 drewniane kości do gry w różnych kolorach
przejrzysta instrukcja z zasadami 

Głównym celem gry jest ułożenie z liczb znajdujących się na kartach takiego działania, by ostatecznie uzyskać wynik wyrzucony przez zawodnika na drewnianych kościach. Można kombinować tutaj na naprawdę wiele różnych sposobów: stosować dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, a także posiłkować się wiedzą na temat kolejności wykonywania poszczególnych działań. Przy okazji warto również gromadzić karty wskazane jako bonus - a wygrywa oczywiście uczestnik, który ma w swoim posiadaniu największą liczbę kart.

Rozgrywka rozpoczyna się od dokładnego przetasowania talii i ułożenia jej na środku stołu, rewersem ku górze. Następnie pobieramy i odkrywamy pięć kart z góry stosu oraz rzucamy dwiema niebieskimi kośćmi i podajemy sumę, która na nich wypadła. W tym momencie wszyscy gracze starają się ułożyć w myślach stosowne działanie, pasujące do uzyskanego wyniku - a najszybszy z nich prezentuje swoje rozwiązanie przed pozostałymi. Jeżeli wynik okaże się prawidłowy, zawodnik zgarnia wszystkie karty wykorzystane w tej konkretnej turze. Jeśli natomiast przytrafi mu się pomyłka, wszyscy pozostali uczestnicy otrzymują po jednej z odsłoniętych kart.

Jeżeli żaden z graczy nie jest w stanie podać poprawnego równania, wykładamy dodatkową kartę i wykonujemy ponowny rzut kośćmi. Możemy też zmniejszać lub zwiększać poziom trudności, usuwając z talii karty o większych wartościach albo podmieniając kości zależnie od poziomu matematycznych kompetencji zawodników. W bardziej zaawansowanej wersji dopuszczalne jest także stosowanie w grze potęgowania - i w tym przypadku jedna z liczb na karcie staje się naszym wykładnikiem potęgi.

 
PITAGORAS uczy nie tylko samej matematyki, ale również skupienia i koncentracji na zadaniu oraz sporego refleksu - ponieważ wszelkie obliczenia powinny być dokonywane w błyskawicznym tempie. Gra może być wykorzystywana zarówno w gronie rodzinnym czy na spotkaniu z przyjaciółmi, jak i w placówkach edukacyjnych - gdyż swoimi zasadami przypomina poniekąd aktywności oraz zabawy z Kartami Grabowskiego. Szczególnie przydatna okaże się w przypadku dzieci uzdolnionych typowo humanistycznie i nieco opornych na matematyczną wiedzę. Z całą pewnością rozwinie ich umiejętności w zakresie przeliczania podstawowych działań - zupełnie na luzie, bez spiny czy generowania niepotrzebnego stresu :)
 
"Pitagoras"
Wydawnictwo EGMONT
autor: Reiner Knizia
 liczba graczy: 2-6
wiek graczy: 8+
 

________________________________

*współpraca z Wydawnictwem EGMONT