piątek, 6 maja 2022

"Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze", Rachel Ignotofsky.

 "Kwiaty są wszędzie. Zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów. 
Ale czy wiemy, co tak naprawdę się w nich kryje? 
I jak to możliwe, że wyrastają z malutkiego nasionka?"
 
Na powyższe pytania usiłuje odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Rachel Ignotofsky. Autorka stara się wytłumaczyć dzieciom, jak działa natura, w jaki sposób powstają kwiaty i skąd czerpią siły, by rosnąć, kwitnąć, pachnieć oraz rozwijać się. Podkreśla, że w całym tym procesie bardzo istotna jest rola żyznej gleby, konkretnych minerałów, odpowiedniej ilości wody i promieni słonecznych. W klarowny sposób tłumaczy zjawisko fotosyntezy oraz mechanizm "produkowania" przez rośliny świeżego powietrza. Znajdziemy tu wszystko to, czego można spodziewać się również w podręcznikach do biologii czy przyrody - ale w zupełnie innej, zdecydowanie ciekawszej graficznie i bardziej przystępnej formie. 

Spora część rozkładówek została poświęcona szczegółowej budowie kwiatu. Automatycznie przypomniał mi się wkuwany niegdyś w szkole podział na łodygę, liście, płatki, pręciki, słupki i działkę kielicha. Dzięki pięknym ilustracjom możemy podziwiać kwiaty nie tylko od ich zewnętrznej strony - ale również zajrzeć do ich wnętrza i omówić niezwykle istotne funkcje wszystkich elementów, które się tam znajdują. Poznamy również sprytne sztuczki, stosowane przez kwiaty w celu wabienia zapylających je owadów i ptaków - a także dowiemy się, które rośliny potrafią rozmnażać się we własnym zakresie i samodzielnie wytwarzać nasiona.

Jest tu mowa nie tylko o kwiatach ozdobnych, które widujemy najczęściej na łące czy na ogródkowych rabatkach. Autorka wprowadza nas również w tematykę drzew i roślin jadalnych - które przecież też posiadają swoje kwiaty, przekształcane z biegiem czasu w owoce, strączki czy łupiny. Na ostatnich stronach książki następuje podsumowanie wszystkich najważniejszych ról, pełnionych przez rośliny w życiu ludzi i zwierząt. To świetny pretekst do podjęcia z dzieckiem szerszej dyskusji, a nawet do założenia własnego ogrodu warzywnego, posiania kwiatów w doniczce na balkonie albo stworzenia swojej autorskiej mini-szklarni.

 
"Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze"
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
tekst i ilustracje: Rachel Ignotofsky
stron: 48 / wiek: 6 lat +


5 komentarzy:

 1. Książka jaka uczy. Zawsze takie popieram w dodatku z ciekawymi rysunkami:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na ciekawostki przyrodnicze sama zawsze chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo... wygląda na pomysłową książkę dla najmłodszych. Będzie dobry prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fenomenalna książka! Piękna! Pati

  OdpowiedzUsuń
 5. Pojedztam.pl7 maja 2022 14:46

  Propozycja idealnie sprawdzi się w roli prezentu dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)