niedziela, 8 maja 2022

Gdzie na spacer w okolicach Wrocławia? Park Szczodre w Gminie Długołęka: Pałac Sybilli, place zabaw, labirynt, wiklinowe miasteczko, jeziorko i ścieżka przyrodnicza.

Szczodre to wioska położona na terenie Gminy Długołęka, około 18 kilometrów od Wrocławia. Według źródeł historycznych miejscowość powstała z połączenia dwóch odrębnych wsi, a w 1963 roku funkcjonowało tu izolatorium dla osób dotkniętych ówczesną epidemią ospy. Ze Szczodrem związana jest również przykra historia tamtejszego Pałacu Sybilli, zbudowanego w latach 1685-1692. W czasach swojej świetności nazywany był on nawet "Śląskim Windsorem", ale po pożarze w 1945 roku został niemal w całości rozebrany i obecnie podziwiamy tylko jego smutne pozostałości. Mimo wszystko, nawet teraz wywarł na nas ogromne wrażenie - więc można się tylko domyślać, jak prezentował się w swoim najlepszym okresie...


Tak się jednak składa, że to nie pałac był głównym celem naszej weekendowej wycieczki. Zdecydowanie bardziej zależało nam na wizycie w Parku Szczodre - terenie, który po kolejnych etapach rewitalizacji obfituje w nowoczesne place zabaw dla dzieci (wodny, piaskowy, linowy, muzyczny), edukacyjne ścieżki przyrodnicze, malownicze jeziorka i pomosty oraz strefy rekreacyjne idealne do aktywnego rodzinnego spędzania czasu. 
Poza tradycyjnymi huśtawkami, trampolinami, karuzelami, zjeżdżalniami i obiektami do wspinaczki znajdziemy tu między innymi oryginalną wiklinową wioskę, piracki statek, kamienny labirynt, kilka ciekawych instrumentów i zniekształcających sylwetkę luster. Można skorzystać też z siłowni na świeżym powietrzu albo urządzić sobie piknik na trawie. (Jedynie labirynt nieco nas rozczarował, bo były to po prostu kamienne płyty podobne do tych chodnikowych - a spodziewaliśmy się labiryntu z prawdziwego zdarzenia: z wyższymi ściankami i tunelami, w których faktycznie łatwo się zagubić). 

Sporym powodzeniem cieszą się również tamtejsze akweny wodne, zwłaszcza widziane z góry i filmowane z perspektywy drona. Łączna powierzchnia Parku Szczodre to niemal 28 hektarów - a zatem można spędzić tu prawie cały dzień blisko natury, wyszaleć się do woli na wszystkich atrakcjach i pozachwycać wiosenną przyrodą, która coraz intensywniej budzi się do życia. 

 Jeżeli chodzi o praktyczne informacje, wstęp do Parku Szczodre jest bezpłatny (podobnie zresztą jak parking, na którym zostawiliśmy nasze auto). Na terenie parku mogą przebywać zwierzęta - natomiast jeśli wybieracie się z dzieckiem to warto zabrać ze sobą rowerek albo hulajnogę. Ścieżek spacerowych jest naprawdę mnóstwo i małe nóżki mogą nie dać sobie rady ze zwiedzaniem na piechotę tak rozległego obszaru. Jeśli mogę coś zasugerować, to najlepiej pojechać tam z samego rana - bo potem robi się coraz bardziej tłoczno i coraz mniej kameralnie (a przecież nie o to chodzi w poszukiwaniu odskoczni od codziennego zgiełku i hałasu ;))

Odnośnie strefy gastronomicznej, w sezonie wiosenno-letnim na terenie Parku Szczodre zastaniecie kilka food-trucków z frytkami belgijskimi, goframi, lodami, zapiekankami, mrożoną kawą oraz zimnym czeskim piwem Kozel. Najprawdopodobniej działają one tylko w weekendy, więc w tygodniu trzeba zadbać raczej o własne kanapki i inny prowiant - ale jeśli dotrzecie na miejsce w sobotę lub niedzielę to na pewno nie wyjdziecie stamtąd głodni ani spragnieni ;) Generalnie jest to świetna opcja dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od miasta, naładować akumulatory i spędzić wartościowy, aktywny czas z rodziną - niekoniecznie przed telewizorem czy komputerowymi grami!

 Park Szczodre / Gmina Długołęka
ul. Spacerowa
55-095 Szczodre 
 
 

16 komentarzy:

 1. Fajne miejsce! nigdy nie byłam. Nasz Dolny Śląsk oferuje naprawdę wiele możliwości spędzenia czasu

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbliższy weekend będziemy we Wrocławiu :) nie znamy miasta, więc bardzo dziękuje za ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się świetnie, może wybierzemy się tam razem z naszymi harcerzami.

  OdpowiedzUsuń
 4. szkoda, ze do Wrocławia mam tak strasznie daleko, ale i w mojej okolicy jest co zwiedzać :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post. Planujemy wybrać się do Wrocławia, więc na pewno skorzystamy z tych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak dawno nie byłam we Wrocławiu, tak mnie kusi by pojechać i pobyć tam trochę...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne miejsca do odwiedzenia, szkoda bo do tych okolic mam trochę daleko :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Wrocław jest piękny ma wiele xudownych miejsc w ktorych można spacerować

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziękuję za ten wpis, jest się czym inspirować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niedługo będę we Wrocławiu, więc te miejscówki od razu sobie zapisuję, bo z chęcią je sama sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Paulina Kwiatkowska9 maja 2022 22:28

  Miło można spędzić czas w takim miejscu, jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna okolica i atrakcji sporo, fajna alternatywa dla mieszkańców miasta

  OdpowiedzUsuń
 13. Zabytki godne uwagi. Place zabaw typowe dla dzieci. Dla mnie warte uwagi byłyby ścieżki do spacerów z kijkami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Warto znać miejsca z zielenią w okolicy. Są idealne na relaks.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale fajne miejsca odwiedziliście, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że są takie w tej okolicy

  OdpowiedzUsuń
 16. Super miejsce! Z chęcią bym się do niego wybrała na weekend, ale niestety ostatnio miałam wypadek i moje auto póki co jest u mechanika. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale trzeba było dzwonić po fachowców od likwidacji szkód komunikacyjnych. Janki to miejscowość, w której doszło do tego wydarzenia.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)