"Jak wyglądałby nasz dzień, gdybyśmy zmieniali kolor skóry jak mątwy, kopali z siłą krewetki czy potrafili naśladować wszystkie dźwięki jak lirogony? I czy opłacałoby się zostać dzieckiem na zawsze, tak jak robią to aksolotle?" Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w książce autorstwa Johana Klungela Zwierzaki cwaniaki. To zabawna i pełna ciekawostek opowieść o zwierzętach i ich wyjątkowych supermocach, która prezentuje świat przyrody w sposób daleki od szkolnych podręczników biologii. Zresztą, zobaczcie sami! :)
Nie znajdziecie tu żadnego naukowego bełkotu ani zawiłych encyklopedycznych definicji. Wiedza na temat każdego ze zwierząt została przekazana w bardzo przystępnej, obrazowej i humorystycznej formie - adekwatnej do wieku odbiorców, czyli dzieci przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych. W książce spotkamy między innymi mrówkojada, niesporczaka, gwiazdonosa, żabę szklaną czy strzela bombardiera - a więc gatunki, o jakich raczej nie mówi się na co dzień (a o istnieniu niektórych z nich dowiedziałam się dopiero z omawianej lektury!) Każdy słynie z pewnych niezwykłych cech, unikatowych umiejętności, zdumiewających mechanizmów przystosowawczych lub nietypowych zwyczajów. Jerzyk zwyczajny potrafi spać podczas lotu, niedźwiedź grizzly ma najlepszy węch spośród wszystkich ssaków, rawka błazen natomiast zadaje ciosy silniejsze niż karateka...To wszystko czyni je najdziwniejszymi i najbardziej fascynującymi zwierzętami na świecie!
Książka bawi, uczy i niesamowicie rozwija dziecięcą wyobraźnię. Mały Czytelnik może próbować utożsamiać się z jej bohaterami i rozważać, jak wyglądałoby jego życie, gdyby przyszedł na świat jako przedstawiciel konkretnego gatunku. Nie otrzymuje od Autora suchego zbioru faktów, lecz garść zabawnych alternatyw, wizji i hipotez "co by było, gdyby" - dzięki czemu zaczyna postrzegać naturę i jej przedstawicieli jako coś arcyciekawego, imponującego i naprawdę godnego uwagi. Dodatkowym atutem jest oczywiście szata graficzna: przykuwająca wzrok oraz znakomicie korespondująca z tekstem. Wszystko to sprawia, że książka praktycznie "czyta się sama", natomiast zawarte w niej informacje zostają w dziecięcej pamięci na długi czas :)
Zwierzaki cwaniaki
Johan Klungel
stron: 36 / wiek: 4+
__________________________________________________
*współpraca z Wydawnictwem Harper Kids













Zabawa w wyobrażanie sobie bycia innym zwierzęciem to świetny trening kreatywności. Humorystyczne podejście do biologii zawsze sprawdza się lepiej, niż suche fakty z podręcznika. Piękne wydanie tylko dopełnia całości.
OdpowiedzUsuńBrzmi jak świetna książka dla dzieci pełna ciekawostek, humoru i fascynujących zwierząt, które potrafią naprawdę rozbudzić wyobraźnię młodych czytelników.
OdpowiedzUsuńSama chętnie bym przeczytała, bo widzę dużo fajnych ciekawostek. Zdecydowanie dopisuję ten tytuł do naszej listy zakupowej.
OdpowiedzUsuńBardzo fajna, niezwykle pomysłowa książeczka! /Vicky
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! 🐾📚 Ta książka zapowiada się naprawdę fascynująco — tyle niezwykłych zwierzęcych „supermocy” i ciekawostek w lekkiej, zabawnej formie to idealne połączenie dla dzieci. Fajnie, że pokazuje, jak niesamowita i zaskakująca potrafi być natura! 😊🌍
OdpowiedzUsuń