wtorek, 23 listopada 2021

Chcę wiedzieć! "Tu jest nasz dom" i "Możemy uratować naszą Ziemię" - zupełnie nowa odsłona Akademii Mądrego Dziecka.

Seria "Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć!" jest skierowana do najstarszych przedszkolaków i najmłodszych uczniów. Porusza tematy, które niezmiennie fascynują małych Czytelników - a jednocześnie przybliża im trudne i skomplikowane zagadnienia w sposób przyjazny, przystępny, adekwatny do ich wieku. Książki z tego cyklu wpisują się wręcz idealnie w bardzo popularny nurt współczesnej edukacji - tzw. edutainment, będący połączeniem rozrywki oraz zdobywania i poszerzania wiedzy.

 

"Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii."
Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Tracey Turner
ilustracje: Asa Gilland
stron: 48 / wiek: 3-7 lat
 
"Popływaj z żółwiami na rafie koralowej południowego Pacyfiku. Powędruj ze stadami reniferów po zaśnieżonej Syberii. Zjedź do szkoły na linie rozciągniętej nad dolinami Andów. Od Nowego Jorku po sawannę Afryki - żyjemy we wszystkich miejscach na Ziemi i robimy to na różne sposoby. Ale mamy ze sobą wiele wspólnego i wiele rzeczy nas łączy!"  
 
Powyższe słowa okładkowego blurba oddają cały zamysł tej pięknie wydanej książki tak trafnie, że właściwie jest tu już niewiele do dodania. Jeżeli Wasze dziecko często zastanawia się, jak funkcjonują jego rówieśnicy w innych rejonach świata, jakie mają zwyczaje, w jakich domach mieszkają, do jakich szkół chodzą i czym zajmują się na co dzień - odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie właśnie w publikacji autorstwa Tracey Turner. 

Poznamy tutaj aż dwadzieścioro dzieci z dwudziestu odległych zakątków naszego globu - między innymi z Japonii, Norwegii, Australii, Szetlandów, Sahary, deszczowych lasów Amazonii czy pływającej wioski w Kambodży. Dowiemy się, jak każde z nich ma na imię, w jakich warunkach żyje i czym lubi wypełniać swój wolny czas. Autorka podrzuca nam również mnóstwo ciekawostek na temat konkretnych państw, krain geograficznych i kontynentów, o których mowa - dotyczących chociażby ich powierzchni, liczby ludności, warunków atmosferycznych, przyrody oraz powszechnie obowiązujących wierzeń. 

Moim zdaniem to genialny sposób, by nauczyć dziecko tolerancji, empatii i szacunku dla wszelkiej różnorodności - ponieważ w każdym z opisywanych miejsc ludzie żyją zupełnie inaczej, mają inne priorytety i światopoglądy. W niektórych rejonach dzieci muszą naprawdę ciężko pracować już od najmłodszych lat, są narażone na liczne niebezpieczeństwa, nie posiadają dostępu do nowoczesnych technologii czy nawet do najprostszych udogodnień, które dla nas są zupełnie oczywiste. Jednak istnieje pewien wspólny mianownik, który łączy ze sobą wszystkich małych książkowych bohaterów: chęć zabawy i spełniania marzeń, niezależnie od długości i szerokości geograficznej.

 
Wydawnictwo Harper Kids
tekst: Loll Kirby
ilustracje: Adelina Lirius
stron: 32 / wiek: 3-7 lat
 
Kolejna propozycja od Harper Kids również opowiada o dzieciach - i to bardzo wyjątkowych, wyróżniających się wielką świadomością na temat ekologii oraz zmian klimatu. Większość z nas czytając i słuchając o kryzysie klimatycznym czuje niepokój, bezradność i rezygnację - tymczasem młodzi ludzie opisani przez Loll Kirby nie załamują rąk i inicjują najróżniejsze proekologiczne działania w obrębie swoich lokalnych społeczności. Pomimo swojego wieku stają się liderami zmian na rzecz zwiększania ilości lasów, ograniczania ruchu drogowego, eliminacji plastiku czy ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Najbardziej budujący jest fakt, że opisane historie dotyczą prawdziwych zdarzeń i ludzi z krwi i kości. Wpisując nazwiska poszczególnych dzieci w internetową wyszukiwarkę znajdziemy całe mnóstwo informacji na temat inicjatyw, które faktycznie miały miejsce i stały się impulsem do szerzej zakrojonych działań na większą skalę. Dziecięce pomysły okazały się na tyle odkrywcze i inspirujące, że zachęciły do aktywności również dorosłych: szkolne placówki w całych krajach, firmy i lokalne samorządy, które chętnie przyłączały się do podejmowanych akcji. W niektórych przypadkach powstały nawet fundacje oraz serwisy internetowe, dedykowane konkretnej tematyce.

Przyznaję zupełnie otwarcie i bez bicia, że w niektórych momentach ta książka po prostu mnie...zawstydza. Jako kilkuletnia dziewczynka myślałam raczej o zabawie lalkami i o innych typowo dziecięcych zajęciach - natomiast w życiu nie przyszłoby mi do głowy, by zakładać własny ogród, produkować kompost, sadzić młode drzewa albo działać na rzecz ograniczenia produkcji oleju palmowego. Z jednej strony smutne, że współczesny świat wymusza już na dzieciach takie poważne ekologiczne refleksje - a z drugiej wspaniałe, że istnieją młodzi ludzie, którzy podejmują to wyzwanie i od których niejeden dorosły mógłby się naprawdę wiele nauczyć...


15 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie wygląda. Myślę, że to dobry pomysł na prezent dla niejednego ucznia czy przedszkolaka. Np. na zakończenie roku szkolnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, co mi się ostatnio stało, ale o wiele większą frajdę sprawia mi ostatnie czytanie książek dla dzieci i młodzieży - chyba tez ze względu na ich stronę graficzną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj w klubie, mam identycznie! - a ze względu na Bąbla cały strumień nowości wydawniczych napływa do nas nieprzerwanie ;)

   Usuń
  2. Uwielbiam ostatnio książki dla dzieci i wczesnej młodzieży, naprawdę bardzo bogata oferta na rynku pojawiła się, jest w czym wybierać. :)

   Usuń
  3. Mam tak samo, z roku na rok te książki stają się coraz ciekawsze, co cieszy.

   Usuń
 3. Natychmiast przykuwa uwagę oprawa graficzna, tyle ciekawego się w niej dzieje, podobnie jak merytoryczna odsłona. Będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki i te dwie też wywarły na mnie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Patrząc na ilustracje i tematykę, moje serce mocniej zabiło do pierwszej propozycji 😊 Ale myślę, że obie wartościowe

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowne książki. Bardzo mi się spodobały :) Są piękne i mądre.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulina Kwiatkowska23 listopada 2021 20:54

  Takie lektury zachęcają do sięgnięcia po inne o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio polecasz bardzo ciekawe książeczki dla najmłodszych, zwłaszcza pod względem tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak to dobrze, że na rynku pojawiają się takie pozycje. Kiedy moje dzieci były małe, to trzeba było polować na warte zakupu książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książeczka wygląda naprawde bardzo ciekawie! Będe z pewnością chciała zakupić ją dla mojego synka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książeczki dla dzieci to fajny pomysł na prezent co nie:) Zabawki też super się sprawdzają. Może tak sylvanian families was zainteresują?

  OdpowiedzUsuń
 12. No to zapytam przy okazji. Montaż domofonów w Krakowie. Masz kogoś sprawdzonego? Może znacie ich - https://elektrykwkrakowie.com.pl/instalacje-domofonow-montaz-alarmow/ ? Czego się tutaj spodziewać?

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)