wtorek, 9 maja 2023

"Historia naturalna syren" - jedna z najpiękniej wydanych książek, jakie mieliśmy okazję przeczytać!

W tytule dzisiejszego wpisu nie ma nawet odrobiny przesady - ponieważ "Historia naturalna syren" to rzeczywiście jedna z najpiękniej wydanych książek, jakie mieliśmy okazję przeczytać: w twardej płóciennej oprawie, ze srebrnymi tłoczeniami oraz holograficznymi brzegami stronic, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy (co akurat wydaje się bardzo adekwatne i budzi automatyczne skojarzenia z syrenimi łuskami). Wszystkie te cechy (a także niezwykła treść i korespondujące z nią bajeczne ilustracje) sprawiają, że książka sprawdzi się świetnie jako prezent nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych Czytelników i pasjonatów syreniego świata!


"Historia naturalna syren" to dzieło wzorowane na dawnych atlasach historii naturalnej - łączące fantastyczną fabułę oraz fikcyjnych bohaterów z rzetelnymi faktami i merytoryczną wiedzą przyrodniczą. Poznamy dzięki niej życie tych tajemniczych istot zamieszkujących oceaniczne głębiny - a także ich anatomię, naturalne środowisko, wszystkie najistotniejsze zwyczaje i upodobania. 

Nauczymy się odróżniać od siebie rodzaje syrenich ogonów i rozpoznawać na ich podstawie przedstawicielki konkretnych gatunków. Dowiemy się, w jaki sposób zdobywają pożywienie, z jakimi innymi morskimi stworzeniami pozostają w przyjaźni - a jakie stanowią dla nich największe zagrożenie. Zidentyfikujemy również gatunki muszli i wodorostów, niezwykle istotnych dla życia syren oraz ich przetrwania.


Wszystkie powyższe informacje zostały spisane w formie sekretnego dziennika Darcy Delamare - fikcyjnej badaczki morskich głębin, która w 1872 roku wyruszyła w daleki rejs dookoła świata na pokładzie statku HMS Challenger. Ponieważ w tamtych czasach kobiety były mocno dyskryminowane i nie pozwalano im na robienie naukowej kariery, Darcy przebrała się w tym celu za mężczyznę i przedstawiała się pozostałym członkom załogi jako Daniel Dawson. 

W swoim dzienniku zawarła wszystkie cenne obserwacje z trwającej aż trzy lata podróży. Dotyczyły one właśnie syren i szeroko pojętych warunków ich życia - a badaczka postanowiła podzielić się nimi ze światem, przekazując swoje wiekopomne dzieło Brytyjskiemu Towarzystwu Nauk Przyrodniczych (co ostatecznie zostało uznane za szerzenie fałszywych informacji i zwodzenie całego środowiska naukowego ;)) Abstrahując od zmyślonego kontekstu tej fascynującej historii, na jej kanwie powstała prawdziwa literacka perełka!


Wydawnictwo Harper Kids
Emily Hawkins / Jessica Roux
stron: 64 / wiek: 6+

________________________________

*współpraca z Harper Kids 


10 komentarzy:

 1. Chętnie rozejrzymy się za tą propozycją czytelniczą, moi młodzi klubowicze pasjonatów książek powinni czerpać radość z jej poznawania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna książka. Doskonała w każdym calu. Jestem jej wielką fanką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładnie zilustrowana ta propozycja, powinna się podobać każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się to wydanie, nawet jeśli yo dla młodszych propozycja to ja chętnie dołączyłabym ją do swojej kolekcji. Agaman

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem tak: WOW! Twoje zdjęcia wskazują, że ta książka jest naprawdę pięknie wydana! Bardzo mi się podoba. To może być dobry pomysł np. na prezent

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście, że książka jest przepieknie wydana i jestem pewna, że z przyjemnością sie ją czyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że każde dziecko się nią zainteresuje.

   Usuń
 7. Syreny zawsze działają na moją wyobraźnię, a na dziecięcą tym bardziej. Zwłaszcza, gdy oprawa graficzna jest tak piękna... :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książeczka i w dodatku pięknie ilustrowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne ilustracje. Dzieci będą zachwycone. Recenzja zachęca do przeczytania

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)