wtorek, 20 czerwca 2023

Wielkopolska kraina jezior i wiatraków. Jezioro Łoniewskie, Osieczna i okolice.

Na naszym Dolnym Śląsku zwiedziliśmy już niemal wszystko i opisaliśmy Wam całe mnóstwo okolicznych miejscówek - więc  tym razem przedstawiamy atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce. Ten sąsiadujący z nami region również ma naprawdę wiele do zaoferowania - a słynie przede wszystkim z jezior, wiatraków, rolnictwa i przepysznej pyry z gzikiem, o której też będzie mowa w dzisiejszym artykule :)

MUZEUM MŁYNARSTWA I ROLNICTWA W OSIECZNEJ  

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej to obiekt prowadzony przez prawdziwych pasjonatów - "z zamiłowania do tradycji młynarskich oraz z potrzeby wyeksponowania ogromnej kolekcji zabytków ruchomych związanych z dawną sztuką ludową". Znajdziemy tu między innymi dawne narzędzia ciesielskie i maszyny rolnicze (traktory, pługi, sieczkarnie) - ale przede wszystkim zabytkowe wiatraki koźlaki z XVIII wieku. Do wnętrza jednego z nich udało nam się wejść w towarzystwie sympatycznego przewodnika - i generalnie bardzo polecamy właśnie taką formę zwiedzania, by móc poznać od podszewki pracę ówczesnych młynarzy oraz posłuchać opowieści o wpływach, jakimi cieszyli się w swojej lokalnej społeczności. Miejsce to stanowi również pewnego rodzaju pomnik i pamiątkę tak zwanej Bitwy pod Wiatrakami, do której doszło w styczniu 1919 roku. Od strony Kąkolewa przybył wówczas niemiecki pociąg pancerny, który zaatakował stację kolejową - lecz osieccy powstańcy odparli jego ataki i ostatecznie wyszli zwycięsko z całego starcia. 

W sezonie wakacyjnym najmłodsi turyści mogą liczyć tutaj na udział w licznych rzemieślniczych warsztatach: rzeźbieniu w mydle, pieczeniu podpłomyków, mieleniu zboża i tradycyjnym wypiekaniu chleba, kiszeniu ogórków, własnoręcznej produkcji ziołowych mydełek, domowych przetworów i koszyków z wikliny. Wszystkiemu towarzyszą oczywiście swojskie przysmaki, przejazdy traktorkiem oraz wizyty w wiejskiej zagrodzie ze zwierzętami :)

 




WIEŻA WIDOKOWA JAGODA II

Jeżeli macie ochotę na podziwianie Osiecznej, Jeziora Łoniewskiego i całej najbliższej okolicy niemal "z lotu ptaka" - koniecznie wybierzcie się na wieżę widokową Jagoda II. Ten zrewitalizowany niedawno obiekt liczy sobie 30 metrów wysokości, natomiast na jego szczyt prowadzą aż 152 drewniane stopnie. Z góry roztacza się spektakularny panoramiczny widok na całą okolicę, a wokół nie brakuje malowniczych tras spacerowych i rowerowych. Wieża jest aż trzykrotnie wyższa od swojej (stojącej w tym samym miejscu) poprzedniczki - rozmontowanej ze względu na kiepski stan techniczny...Po drodze na Jagodę II napotkamy liczne mrowiska, formacje roślinne oraz tablice edukacyjne, przybliżające turystom faunę i florę wielkopolskich lasów - a więcej informacji przyrodniczych można zaczerpnąć, korzystając z wygenerowanych kodów QR.


 



FILMOWE SOPLICOWO - SKANSEN W CICHOWIE  

Pamiętacie jeszcze film "Pan Tadeusz" z 1999 roku? Ja miałam okazję obejrzeć go w kinie, w towarzystwie mojej szkolnej klasy - ale dopiero teraz dotarłam do miejsca, w którym zrekonstruowano sporą część ówczesnych filmowych scenografii. Skansen Soplicowo to jedyny tego typu kompleks turystyczny w Polsce - obejmujący sobą filmowy lamus, wozownię, stodołę, kurnik, spichlerz oraz najbardziej okazały i reprezentatywny Dwór Sopliców. Na jego otwarcie zaproszono zarówno producentów i twórców filmowej wersji poematu, jak i jej największe gwiazdy: Alicję Bachledę-Curuś, Grażynę Szapołowską czy Marka Kondrata. Aktualnie mieści się tam Pensjonat Gerwazy oraz gospoda słynąca z kaczki z jabłkami i wspomnianej wcześniej wielkopolskiej pyry z gzikiem. Najmłodsi turyści mają natomiast niepowtarzalną okazję, by odwiedzić tamtejsze zwierzęta nie tylko w ich zagrodach - lecz również spacerujące swobodnie na otwartej przestrzeni, wśród okolicznych pól i łąk.

 


KOLEJKA PARKOWA I DROGA PRZEMYŚLEŃ W CICHOWIE

Tuż obok wspomnianego wcześniej skansenu natknęliśmy się na atrakcję dość nietypową i kameralną - a jednak budzącą w nas pozytywne skojarzenia oraz wskrzeszającą miłe wspomnienia z dzieciństwa. Przejazd lokomotywą o wdzięcznym imieniu "Grześ" trwa wprawdzie zaledwie kilka minut i nie należy do najbardziej spektakularnych wypraw naszego życia - ale zawiadowca stacji jest przesympatycznym starszym panem, który roztacza wokół siebie bardzo miłą atmosferę. Trasa kolejki obejmuje miniaturowy dworzec kolejowy, tunel i blaszany wiadukt - a sam pojazd to najmniejsza kolej spalinowa w Polsce, napędzana silnikiem od quada lub motoroweru. Ciuchcia może osiągać prędkość 15 kilometrów na godzinę - natomiast jej imię pochodzi od zmarłego w 2012 roku Grzegorza Mischke (modelarza kolejowego, związanego między innymi z poznańską kolejką Maltanka). 

Nieopodal będziecie mieli okazję przespacerować się jedyną w swoim rodzaju Drogą Przemyśleń - czyli aleją prowadzącą z Cichowa w kierunku Łagowa, pełną inspirujących aforyzmów autorstwa Pawła Buksalewicza. Nam wprawdzie (ze względu na "zmęczenie materiału" ;)) nie udało się dotrzeć do samego końca tej malowniczej trasy - ale doczytałam, że mniej więcej w połowie znajduje się balkon w koronach drzew z widokiem na pobliski staw i torfowiska.

 OSIECZNA I JEZIORO ŁONIEWSKIE 

Sama Osieczna to naprawdę urocze, malownicze i bardzo zadbane miasteczko nad Jeziorem Łoniewskim. Do jego najczęściej wymienianych zabytków należą głównie budynki sakralne - klasztor Franciszkanów i kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy - ale znajdziemy tu również żydowskie lapidarium i XIV-wieczny zamek, pełniący obecnie funkcję sanatorium oraz centrum rehabilitacji. Tutejsze jezioro jest prawdziwym rajem dla wędkarzy, miłośników sportów wodnych, dzieci oraz dla każdego, kto preferuje taką formę wypoczynku i bliskość przyrody. Jednocześnie nie jest tu tak tłoczno i głośno jak chociażby w Sławie, Boszkowie czy nad innymi znanymi nam zbiornikami - a zatem na pewno będziemy tu wracać, by odkrywać kolejne okoliczne atrakcje :)

 
 Jestem bardzo ciekawa, czy kojarzycie te rejony. 
Dajcie znać w komentarzach - a nad Jeziorem Łoniewskim 
wypatrujcie nas znowu już w połowie lipca ;)
 
 

38 komentarzy:

  1. Świetne miejsce. Chciałabym się tam wybrać. Mój synek byłby zadowolony

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne miejsce, wiele atrakcji, a skansen obowiązkowo do zaliczenia, udana propozycja na wakacyjną przerwę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Frajda dla całej rodziny. W Wielkopolsce jeszcze nie byliśmy

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale fajne miejsca! Musimy się tam koniecznie wybrać!

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne jezioro. Osieczna warta zwiedzania

    OdpowiedzUsuń
  6. Ostatnio tworzę cykl rolek o ciekawych miejscach w Wielkopolsce. Myślę, że to jest warte uwagi

    OdpowiedzUsuń
  7. W tej części Wielkopolski mnie jeszcze nie było i chętnie to zmienię.

    OdpowiedzUsuń
  8. Kompletnie nieznane mi rejony, a widzę, ze bardzo ciekawe . Szkoda, że na Twoim blogu zdjęcia to takie maleńkie miniaturki , bo niewiele na nich widać - może warto zmienić wygląd

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię takie wieże widokowe! A to ostatnie jezioro brzmi kusząco, większość moich znajomych wybiera się właśnie do Sławy albo Boszkowa, a tu proszę, jest alternatywa :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Tam jeszcze nie dotarłyśmy, więc mamy co nadrabiać.

    OdpowiedzUsuń
  11. Skansen Soplicowo to prawdziwa gratka dla fotografa dokumentalisty. Rekonstrukcja filmowych scenografii z "Pana Tadeusza" z pewnością daje unikalną możliwość uwiecznienia atmosfery tamtych czasów i przybliżenia widzom piękna filmowych detali.

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetne miejsce. Właśnie takie są konieczne, jak się podróżuje z dzieckiem.

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie miałam wcześniej okazji odwiedzić Wielkopolski, ale wszystko jest do nadrobienia. Bardzo ciekawie czytało się Twoją relację. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Już na samych zdjęciach wycieczka wygląda na naprawdę ciekawą! Świetne miejsce

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetne atrakcje dla dzieci. Widzę, że takich miejsc jest coraz więcej. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Mojemu synkowi by się tam podobało. Mam nadzieję, że uda nam sie tam wybrać

    OdpowiedzUsuń
  17. Piękne miejsca. Idealne wakacje dla dzieci

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetne miejsce miejsce na weekend, ciekawych atrakcji nie brakuje. W Wielkopolsce dawno nie byliśmy.

    OdpowiedzUsuń
  19. Muzeum Młynarstwa robi wrażenie. Nie byłam jeszcze w podobnym miejscu

    OdpowiedzUsuń
  20. Jest tam mnóstwo atrakcji. Dzieci i dorośli świetnie mogą się bawić.

    OdpowiedzUsuń
  21. Na pewno warto się tam wybrać z rodziną

    OdpowiedzUsuń
  22. Nie byłam w Osiecznej. Widać, że warto zabrać tam dzieci

    OdpowiedzUsuń
  23. Wspaniałe propozycje atrakcji dla dzieci w Wielkopolsce. Warsztaty rzemieślnicze i możliwość poznania tradycji to na pewno fantastyczna oferta dla najmłodszych turystów.

    OdpowiedzUsuń
  24. Piękne miejsce. Wybrałabym się tam z dziećmi

    OdpowiedzUsuń
  25. Jezioro wygląda pięknie. Nigdy nie byłam w tamtych rejonach

    OdpowiedzUsuń
  26. Bajkowe miejsce. Moje dzieci lubią takie wycieczki

    OdpowiedzUsuń
  27. Wielkopolska to piękny region i wygląda na, że pełen atrakcji dla dzieci. Jak zawsze bardzo ciekawie opisujesz każde miejsca.

    OdpowiedzUsuń
  28. każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na rodzinny wypad idealne miejsce

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo ladne jezioro. Niestety ja z Zachodniopomorskiego to daleko mi do tych rejonów

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo lubię odwiedzać takie miejsca. Kraina jezior zapowiada sie wspaniale!

    OdpowiedzUsuń
  31. Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę

    OdpowiedzUsuń
  32. Jezioro Łoniewski oczarowało mnie dwa lata temu. Bardzo chętnie bym tam wróciła

    OdpowiedzUsuń
  33. Bardzo tam ładnie i tak klimatycznie widzę. Anne 18.

    OdpowiedzUsuń
  34. A gdyby tak popływać deską SUP nad takim jeziorem? Świetna aktywność, jeśli jeszcze nie mieliście okazji próbować! Zwróćcie między innymi uwagę na to, jakie akcesoria do pływania taką deską SUP mogą się przydać. Swoją deskę SUP też możecie kupić, np. na stronie https://gosup.pl/ . Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby przetestować pływanie taką deską, wypożyczalni nie brakuje. To tylko utwierdzi Was w przekonaniu, że to odpowiedni sport dla Was.

    OdpowiedzUsuń
  35. Na takich jeziorach z pewnością warto pływać też łódkami. Łódki możecie wypożyczyć lub z czasem można zainwestować w swoją łódkę. Jeśli zastanawiacie się nad tym, co będzie dobrym wyborem, to zwróćcie uwagę też na ofertę przyczep podłodziowych. Co konkretnie można podpowiedzieć? Ciekawą opcją może być przyczepa podłodziowa pomorskie . Pamiętajmy jednak o tym, aby przyczepa została we właściwy sposób do łodzi dobrana. Myślę, że każdy coś dla siebie może znaleźć u odpowiednich dystrybutorów.

    OdpowiedzUsuń
  36. Bardzo lubię podróżować ze swoją rodziną i teraz mamy w planach Gran Canarię. Tutaj https://iamtourist.org/category/tips/canary-islands/ przeczytałam kilka wskazówek jak się do takiej podróży przygotować i chyba jesteśmy gotowi na odkrycie kolejnych pięknych miejsc.

    OdpowiedzUsuń
  37. My pochodzimy z Wielkopolski więc takie atrakcje mamy często możliwość zobaczyć. Jeśli ktoś nie był wcześniej to polecam zwiedzić Wielkopolskę :) My lubimy jeździć do Chorwacji, a najbardziej podoba nam się Dalmacja. Na https://dalmacja.pl/ możesz poczytać odnośnie miejsc dla rodzin, noclegów oraz atrakcji. Dla rodzin z dziećmi idealne miejsce.

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)