niedziela, 20 grudnia 2020

Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach.

 "Dzik jest dziki,dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka." 

(Jan Brzechwa)

No dobrze...Czy te dziki są faktycznie takie straszne,groźne i złe,jak pisał o nich Brzechwa? Z tego co pamiętam,mój nieżyjący już dziadek zawsze powtarzał mi,że dziki najczęściej pierwsze nie atakują ludzi i nie są w stosunku do nich agresywne - chyba że mają pod opieką młode albo czują się w jakiś sposób zagrożone. Wszelkie wątpliwości na temat tego gatunku rozwieje z pewnością "Dzika książka o dzikach i ich kuzynach" od Wydawnictwa Nasza Księgarnia :)

Na wstępie warto zaznaczyć, że Jola Richter-Magnuszewska wiedzie życie na skraju lasu, w bezpośrednim otoczeniu natury i praktycznie każdego dnia odkrywa jakieś nowe przyrodnicze ciekawostki oraz tajemnice. W swojej niezwykłej wycinankowej książce opowiada nam o przodkach współczesnych dzików,ich bliższych i dalszych krewnych,hierarchii oraz zasadach panujących w stadzie - a także o wielu innych fascynujących kwestiach dotyczących zwierzęcych zwyczajów,relacji i sposobów komunikowania się.

Oprócz prastarych wierzeń związanych z dzikami poznamy również ich najróżniejsze gatunki,występujące praktycznie na każdym kontynencie poza Antarktydą.  Dowiemy się między innymi,czym wyróżnia się guziec,świnia wisajska, dzikan rzeczny czy pekari białobrody - a także zdobędziemy najbardziej istotne informacje na temat warunków i środowisk,w jakich żyją. Poznamy również stosunek do tego gatunku w różnych zakątkach świata oraz przekonamy się,gdzie jest on kojarzony ze szczęściem,dobrobytem i obdarzony szczególnymi przywilejami.

 

Skoro już mowa o dzikach,to nie może zabraknąć również udomowionych przez człowieka świń. Ich ogromna różnorodność z całą pewnością zaskoczy niejednego czytelnika - a udowodniony wysoki iloraz inteligencji,wspaniale rozwinięte zmysły oraz znakomita intuicja sprawią,że słowo "świnia" zacznie wreszcie brzmieć dumnie,zamiast stanowić powód do nieustających drwin ;) Autorka przywołuje także najsłynniejsze świnie wszech czasów - pełniące niekiedy bardzo istotne funkcje terapeutyczne,aktywne zawodowo,działające w policji,stanowiące lokalną atrakcję turystyczną,a nawet będące sławnymi artystkami (!!!) 

 
Na końcu książki czeka na nas jeszcze krótki quiz sprawdzający naszą wiedzę,spostrzegawczość oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Znajdziemy w nim kilkanaście definicji,które należy przyporządkować do konkretnej nazwy. Jeżeli jesteście ciekawi,czy macie pamięć równie dobrą jak czworonożne bohaterki - nie czekajcie dłużej i pędźcie na oficjalną stronę wydawnictwa ;)
 
"Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach."
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
tekst i ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
stron: 48 / wiek: 6-14

16 komentarzy:

 1. Rzadko spotykam takie książki dla dzieci o tych zwierzętach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka rzeczywiście iście biologiczna, może rozbudzić w dziecku chęć nauki o zwierzętach i przyrodzie. Mi się najbardziej podobają rysunki do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa tematyka i ilustracje. Bardzo lubię również książki, które pozwalają na sprawdzenie wiadomości czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi świetnie i bardzo ciekawie i z chęcią poznałabym autorkę, która wiedzie takie życie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzika książka brzmi na prawdę bardzo ciekawie. Ciekawa tematyka i fajne ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 6. Wędrówki po kuchni20 grudnia 2020 21:39

  Bardzo ciekawa , a przede wszystkim wartościowa książeczka. Bardzo podoba mi się grafika

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że na końcu książeczki jest też quiz sprawdzający wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że dzieci lubią publikacje o zwirzątkach więc pewnie lekturka przypadnie do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że powstała książka o dzikach - ostatnio ludzie źle je traktują, niestety :-( Może dzięki takim książeczko trochę się to zmieni w przyszłości? :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka jest rewelacyjna, bardzo nam się podoba 🙂

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem przekonana, że mój syn nawet teraz, kiedy już nie należy do młodych czytelników, sięgnie po ten tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama chętnie bym taką książkę przeczytała, widać, że dokładnie opisali dziki :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. chciałam kupić tę książkę, ale nie wiedziałam, czy spodoba się moim dzieciakom, teraz wiem, że tak i na pewno zainwestuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo ciekawa tej książeczki zwłaszcza, że ma tak intrygującą okładkę 😉

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa książeczka, chociaż nie jest to tematyka zadowalająca moje dzieci, zdecydowanie stawiają na pieski (lub od biedy kotki).

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli ktoś z was chce sprzedać samochód w skupie to polecam ten skup https://skup-aut-polnoc.pl/skup-aut-lebork/. Sprawnie wyceniają samochód i nie zaniżają cen co jest bardzo ważne. Sprzedałam tam niedawno swój samochód.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)