wtorek, 8 grudnia 2020

Ta gra budzi EMOCJE! Odkryj siebie i nazwij swoje uczucia z planszówką od Wydawnictwa Kukuryku.

Temat dziecięcych emocji pojawiał się na naszym blogu już niejednokrotnie - a tym razem poruszamy go w kontekście bardzo wartościowej i inspirującej gry planszowej "Emocje" od Wydawnictwa Kukuryku.  To niepowtarzalna okazja dla całej rodziny, by nauczyć się rozpoznawać poszczególne uczucia, odpowiednio je nazywać oraz zgłębiać najczęstsze mechanizmy ich powstawania i strategie radzenia sobie z nimi. Gra skłania dziecko do rozpatrywania najróżniejszych życiowych sytuacji i okoliczności, w jakich dana emocja może się pojawić - a także zachęca do otwartego mówienia o swoich osobistych doznaniach i ich nieskrępowanego uzewnętrzniania.

W opakowaniu znajdziecie planszę złożoną z ośmiu dużych puzzli, 16 okrągłych żetonów obrazujących różne emocje,kostkę i 4 pionki oraz karty z zadaniami. Niektóre z emocji zostały przedstawione graficznie w bardzo jednoznaczny i oczywisty sposób - natomiast pozostałe mogą budzić pewne wątpliwości czy kontrowersje, prowokować do dodatkowych dyskusji i rozważań. Dzięki temu dziecko dowiaduje się,że określona mimika,gestykulacja czy postawa ciała może być postrzegana przez poszczególne osoby w zupełnie odmienny sposób. Dlatego właśnie tak istotna jest rozmowa z drugim człowiekiem - która bardzo często pozwala dotrzeć do sedna jego problemów oraz emocjonalnego stanu.


Moim skromnym zdaniem najbardziej istotnym elementem gry "Emocje" są dołączone do niej karty z zadaniami, pytaniami i opisami konkretnych sytuacji. To właśnie one prowokują do rozważań na temat okoliczności,które najczęściej wywołują w nas uczucia radości,smutku,gniewu,zazdrości,obrzydzenia czy zażenowania. To właśnie dzięki nim możemy zastanowić się głębiej nad tym,w jaki sposób wyrażamy swoje uczucia i jak komunikujemy je innym ludziom. Udzielając odpowiedzi - nawet jako osoby dorosłe - bardzo często dowiadujemy się o sobie zupełnie nowych rzeczy i odkrywamy totalnie zaskakujące szczegóły, na które w swoim codziennym funkcjonowaniu nie zwracamy większej uwagi.

 

Jeśli chodzi o same zasady rozgrywki,są one zupełnie klarowne i nieskomplikowane. Gracze poruszają się pionkami po złożonej z ośmiu puzzli planszy. Mogą natrafić tam na pola oznaczone konkretnymi emocjami,znakiem zapytania - lub też zupełnie neutralne i pozbawione jakiegokolwiek symbolu. W zależności od tego,na jakim polu wylądują - dobierają karty z konkretnego stosiku albo nie podejmują żadnej dodatkowej akcji. W przypadku pól połączonych ze sobą drabinką muszą przenieść swój pionek w miejsce,do którego ta drabinka prowadzi. Klasycznie wygrywa zawodnik,który jako pierwszy dotrze do mety - choć w moim odczuciu zdecydowanie bardziej istotne od samego zwycięstwa są emocjonalne rozważania i zagwozdki,jakie napotykamy po drodze :)

 
"Emocje" to z jednej strony świetna rodzinna rozrywka - a z drugiej spora dawka psychologii,zaaplikowana w bardzo przystępnej i zabawowej formie. Z całą pewnością jest to gra,która pozwala lepiej poznać samego siebie i innych ludzi - jednocześnie niesamowicie zbliżając do siebie wszystkich domowników,wzbogacając ich wzajemne relacje i kładąc duży nacisk na budowanie pomiędzy nimi uczuciowej więzi.  Jestem przekonana,że okaże się pomocna również w "rozgryzaniu" skomplikowanych kontaktów rówieśniczych, wzmacnianiu poczucia własnej wartości oraz kształtowaniu szeroko pojętej empatii.
 

"Emocje"
Wydawnictwo Kukuryku
sugerowany wiek graczy: 7+
liczba graczy: 2-4 

18 komentarzy:

 1. Mamy ta grę, przywiozłam kiedyś z targów w Kielcach, polecam wszystkim 👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto umieć radzić sobie z emocjami, więc w tę grę (przynajmniej raz) powinien zagrać każdy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością jest dobrze przygotowana tak, żeby dzieci mogły z niej bardzo dużo wynieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już w tamtym roku słyszalam o tej grze dużo dobrego

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej grze, ale widzę, że muszę ją polecić koleżance bo jej dzieci za takimi właśnie przepadają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że zapowiada się świetna rozrywka. Będę miała tę grę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale świetna gra! I jeszcze ta plansza w postaci puzzli. Ekstra. Może uda mi się ją jeszcze zakupić przed świętami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczególnie podoba mi się ten aspekt nieoczywistości i różnego postrzegania mowy ciała i wyrazów twarzy przez różne osoby. Czytając tę recenzję, żałuję, że moje dzieci są jeszcze za małe na tę grę. Ale wpisuję sobie na listę "na później" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super! Już ta gra mi się podoba. Ciekawe jak my dorośli sobie z nią poradzimy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna gra. Na pewno ją kupię i wykorzystam w mojej pracy. Tak wiele dzieci nie potrafi nazywać emocji a przede wszystkim często nie potrafi ich po prostu przeżyć. Jestem pewna, że gra będzie w tym bardzo pomocna. Dzięki za polecajkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. myślę, że moje dzieciaki byłby zachwycone taką grą, ostatnio dużo rozmawiamy o emocjach i na pewno ta gra byłaby hitem :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Taka gra to nie lada gratka dla najmłodszych! Fajnie jest im pokazywac różne emocje poprzez zabawę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajna gra nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 14. O emocjach jak najwięcej, żeby nie miały dzieci problemów z ich wyrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Super, że dzieciaki lubią planszówki. Bo coraz więcej z nich do szczęścia potrzebuje tylko tablety/telefonu/laptopa co jest nie do końca dobre

  OdpowiedzUsuń
 16. Super gra! Bardzo popieram takie gry, które pozwalają dzieciom zrozumieć i wyrażać swoje emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Gra z pewnością przyda się podczas rodzinnych rozgrywek z młodymi uczestnikami, kiedy można będzie przy okazji porozmawiać o emocjach, a ten temat, jak wiadomo, do łatwych nie należy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo zainteresowała mnie ta gra, ale jedna z moich córeczek ma dopiero 4,5 roku. Widzę, że gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 7 lat - czyli moja Ania jest za młoda jeszcze, jak Pani myśli?

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)