piątek, 5 marca 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką. Eksperymenty dla dzieci z wykorzystaniem papieru i jajek.

Lubicie domowe eksperymenty? Ich największą zaletą jest prostota oraz fakt, że można przeprowadzić je przy użyciu produktów, które znajdują się chyba w każdym domu. Nie trzeba kupować w tym celu specjalnych laboratoryjnych zlewek, fiolek czy innego profesjonalnego sprzętu. Czasami wystarczy tylko kartka papieru, cytryna albo zwykłe kurze jajko - co znajduje potwierdzenie w najnowszych książeczkach z cyklu Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką.


 

"Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką. Papier"

tekst: Cecile Jugla,  Jack Guichard
ilustracje: Laurent Simon 
stron: 32 / wiek: 3-7 lat
 
Na początku dowiadujemy się, w jaki sposób zbudowany jest papier, z czego został wyprodukowany i jak układają się jego włókna. To podstawowa wiedza potrzebna nam,byśmy mogli wykonać aż 10 nieskomplikowanych doświadczeń, zaproponowanych nam przez Autorów.  Potem możemy już przystąpić do zapisywania na kartce tajnych, ukrytych wiadomości - a także do krojenia banana paskiem papieru, farbowania papierowych ręczników, łączenia ze sobą dwóch książek bez użycia kleju czy też produkcji własnej, domowej makulatury.Dzięki książeczce poznamy też kilka praw fizyki: zrozumiemy zjawisko tarcia oraz dowiemy się, dlaczego kartka złożona lub zgnieciona na kilka różnych sposobów będzie spadała z wysokości z różną prędkością i odmienną trajektorią lotu. Wszystkie aktywności zostały opracowane przez ekspertów zajmujących się popularyzacją nauki wśród najmłodszych - natomiast bohaterowie widoczni na ilustracjach to dzieci, z którymi mali Czytelnicy będą się mogli bez trudu utożsamić :) 

(Na ostatnim zdjęciu nasz eksperyment z "kwitnącymi" papierowymi kwiatami -
bardziej szczegółowo opisany TUTAJ). 


"Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką. Jajko"

tekst: Cecile Jugla,  Jack Guichard
ilustracje: Laurent Simon 
stron: 32 / wiek: 3-7 lat

W tomiku dotyczącym jajek też zostajemy wprowadzeni w tajniki ich budowy. Dowiadujemy się, dlaczego skorupka posiada na swojej powierzchni mikroskopijne otworki - a także jak rozpoznać wiek jajka włożonego do pojemnika z wodą i jak sprawić, by nasze jajko...zaczęło tańczyć ;) Być może uda nam się również wcisnąć jajko do wąskiej szyjki szklanej butelki, wykorzystując w tym celu różnicę temperatur.

Maluchy przejawiające talenty kulinarne będą mogły przygotować swój domowy majonez i ubić białka jajek na puszystą pianę. Rzeczy niby zupełnie zwyczajne i banalne, z którymi każdy z nas ma na co dzień do czynienia - ale za to poparte merytorycznym komentarzem i mnóstwem naukowych ciekawostek :) Naszemu Bąblowi chyba najbardziej spodobał się eksperyment z podskakującymi "gumowymi" jajkami, których skorupkę rozpuściliśmy najpierw w occie. Po 24 godzinach została tam tylko cienka, elastyczna powłoczka - a jajko puszczane na blat z wysokości kilku centymetrów faktycznie zachowywało się niemal jak kauczuk (aż do momentu pęknięcia i rozlewu całej zawartości ;))

 
Może znacie jeszcze jakieś inne ciekawe domowe eksperymenty?
Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się nimi w komentarzach! 


19 komentarzy:

 1. Świetne te książki, pokazują jak łączyc naukę z zabawą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. OOO bardzo fajne te książeczki. Mądre i zabawne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam te dwie książeczki. Dobrze, że są w nich zadania do wykonania w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem szczerze, że sama chętnie bym porobiła takie eksperymenty, od dziecka uwielbiam je robić i zawsze mnie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne książki. Bardzo mi się podobają. Stanowią świetną inspirację do zabaw z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam już o tych książkach. Dużo osób je ceni, są świetne dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie będę się z tym kryć, że chętnie sama przeszłabym te eksperymenty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. super są takie książeczki, a jeszcze lepsze jest robienie takich ekspetrymentów w domu

  OdpowiedzUsuń
 9. O rany super! Ja sobie je zapisuję bo czasami brakuje mi pomysłu czym zająć dziecko, a takie rzeczy są mega ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam okazję widzieć je na żywo i seria jest naprawdę świetna.

  OdpowiedzUsuń
 11. wow! jestem zafascynowana! co prawda u nas dopiero pierwsza dzidzia w drodze, ale nie mogę się doczekać takich bajerów!

  OdpowiedzUsuń
 12. O rany, ale świetne książeczki. Pomysł i wydanie rewelacyjne

  OdpowiedzUsuń
 13. Mamy wszystkie trzy, są świetne. Dzieciaki zachwycone i z dużą radością robili te eksperymenty. Świetna seria, czekam na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe pomysły trzeba propagować! Książeczka uczy eksperymentować i bawi zarazem. Każdy wyciągnie własne wnioski, a dzieci potrafią być twórcze i spostrzegawcze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nauka i zabawa to jest TO! Zawsze popieram takie spędzenie czasu z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetne te książeczki. Nauka połączona z zabawą. Aż żałuję, że jeszcze nie mam dzieci. Ale zapamiętam, że są takie kreatywne książeczki, które mogą umilić nie jednej rodzinie czas z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zabawy z wykorzystaniem papieru, czy też skorupek jaj to prosty sposób, aby rozwijać kreatywność u dzieci. Nigdy nie wiadomo, co powstanie...

  OdpowiedzUsuń
 18. Nauka poprzez zabawę jest najlepsza! Cieszę się,że powstają takie książeczki, które podpowiadają nam jak możemy w fajny sposób, spędzić czas z dzieckiem!

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)