czwartek, 25 marca 2021

Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, kolejny lockdown i zamknięcie prawie wszystkiego (poza kościołami oczywiście, ponieważ koronawirus jest ateistą i tam akurat nigdy nie bywa...) trudno mi pisać o rzeczach pozytywnych, radosnych i przyjemnych. Mimo wszystko zebrałam się w sobie i przygotowałam dla Was krótką recenzję pakietu Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka. To zestaw czterech całokartonowych książeczek dla najmłodszych w eleganckim papierowym etui - a zarazem idealny pomysł na prezent, który jednocześnie uczy i bawi.


Każda z książeczek porusza inną tematykę: pory roku, kolory, emocje, a także wzajemne relacje pomiędzy członkami rodziny oraz przyjaciółmi. Dla początkującej kategorii Czytelników faktycznie są to tytułowe "bardzo ważne sprawy" - ponieważ dzieci w tym wieku dopiero poznają otaczający je świat, obserwują jego zmienność i chłoną jego bogactwo wszystkimi zmysłami.

 

Poszczególne pory roku zostały zobrazowane i opisane na podstawie zwyczajów konkretnych mieszkańców Doliny Muminków. Wiosna to okres, kiedy Mamusia Muminka najwięcej swojego czasu spędza w ogrodzie. Latem wszyscy urządzają sobie plenerowe pikniki,zażywają morskich i słonecznych kąpieli. Jesienią Włóczykij wyrusza w swoją wyprawę na południe, natomiast zimą rodzina Muminków zapada w zimowy sen.

Sytuacja wygląda podobnie, kiedy mowa o członkach rodziny i ich wzajemnych powiązaniach. Mimbla jest starszą siostrą Małej Mi, Migotek to pomysłowy brat Panny Migotki, natomiast Włóczykij i Ryjek to przyjaciele domu, którzy spędzają w nim niemal tyle samo czasu, co pełnoprawni mieszkańcy. Dzięki tego typu książeczkom dzieci uczą się określać i nazywać wzajemne rodzinne korelacje, rozróżniać bliższych i dalszych krewnych, przodków oraz potomków :)

Dolina Muminków to oczywiście miejsce pełne najróżniejszych osobowości, temperamentów i charakterów. Bojaźliwy Ryjek spotyka tam na swojej drodze brawurową i nieustraszoną Małą Mi. Smuteczki i rozczarowania przeplatają się ze szczęściem i euforią - a czasami zdarza się też złośliwy Bobek czy niesamowicie dociekliwy, ciekawski Paszczak. Wszyscy razem tworzą jednak bardzo zgraną, barwną ekipę - ponieważ nie od dziś wiadomo, że przeciwieństwa się przyciągają i dopełniają :)

Znajdziemy tu również wszystkie kolory tęczy: od tych bardziej subtelnych i pastelowych, po intensywne i mocno rzucające się w oczy. Każdy z nich został wyodrębniony w tekście dużą czcionką o adekwatnym odcieniu, a ilustracje w klimacie Tove Jansson idealnie korespondują z krótkimi zdaniami i stanowią ich znakomite uzupełnienie. Tak jak już wcześniej wspomniałam, cały zestaw prezentuje się bardzo efektownie na dziecięcym książkowym regale - a każdy mały Milusiński z pewnością marzy o tym, by poznawać świat w towarzystwie ulubionych bajkowych bohaterów :) Książeczki są też w pełni bezpieczne dzięki swoim zaokrąglonym rogom - natomiast w związku z ich kompaktowym rozmiarem można śmiało zabrać je w rodzinną podróż :)

14 komentarzy:

 1. Książeczki są małe, bardzo zgrabne, idealne dla dziecka. Podobają mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, Muminki! Prześledźcie każdy drobny ruch, wytężcie wzrok, wyostrzcie słuch... Uwielbiałam tę bajkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będąc dzieckiem uwielbiałam Muminki.
  Punkt 19 zasiadałam przed szklanym ekranem i oglądałam.

  Książeczki są piękne, kolorowe i w twardej okładce idealne dla mniejszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekspresowa recenzja, ja dopiero wczoraj otworzyłam paczkę. Bardzo fajne są te małe książeczki, niezwykle urocze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem dlaczego, ale jakoś nigdy szczególną sympatią Muminków nie darzyłam

  OdpowiedzUsuń
 6. Muminki to czasy mojego dzieciństwa. Dobrze, że te poruszają różne tematy - pory roku, rodzinę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odkąd przeczytałam biografię Mamy Muminków, zupełnie inaczej patrzę na przygody tych stworzonek, nie wiedziałam, że tak mocno powiązane były z życiem ich twórczyni. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne są te książeczki. Od jakiegoś czasu kusi mnie by do nich wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na książeczki o Muminkach to sama bym się skusiła, wyglądają obłędnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie wydane książeczki. Muminki to jedna z moich ulubionych bajek, nie mam dzieci ale akurat to wydanie sama chciałabym mieć w swojej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomysł na ciekawy miks książeczkowych prezentów z przyjemnością podchwytuję, będę miała na uwadze, kiedy wybierać będę się w odwiedziny do maluchów. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne książeczki dla mniejszych dzieci, które nie potrafią jeszcze zrozumieć oryginalnych przygód Muminków.

  OdpowiedzUsuń
 13. jestem bardzo zadowolona z tej serii, dzieciaki niechętnie sięgały po muminki, ale teraz po przeczytaniu tych kolorowych książeczek jakoś im się odmieniło :-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)