poniedziałek, 15 marca 2021

Plus - minus. Nauka liczenia z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Nauka liczenia to coś, co naszemu Bąblowi przychodziło do tej pory bez jakichś większych problemów - ale zawsze powtarzam, że przy takiej dużej dostępności najróżniejszych edukacyjnych gier i dydaktycznych pomocy warto się nimi wesprzeć :) Dlatego też z zaciekawieniem sięgnęliśmy po matematyczne karty od Naszej Księgarni, które przede wszystkim utrwalają umiejętność dodawania i odejmowania do 10 - a oprócz tego wprowadzają pojęcia liczb parzystych i nieparzystych, znaków mniejszości i większości.

Gra składa się łącznie z aż 110 kart - z czego 45 stanowią karty dodawania, 45 karty odejmowania, a 20 pozostałych kart to tak zwane "karty celów". Możemy posługiwać się nimi na trzy różne sposoby - w zależności od poziomu wiedzy dziecka i stopnia zaawansowania jego matematycznych zdolności. 

WARIANT 1 jest najprostszy i polega na wykładaniu przed dzieckiem od 3 do 5 kart z działaniami. Po ich odkryciu rodzic podaje konkretną wartość, która jest wynikiem wybranego przez niego działania - a zadanie dziecka to jak najszybsze odnalezienie odpowiedniej karty z tą wartością.

WARIANT 2 opiera się z kolei na zgromadzeniu jak największej liczby kart, które pasują do naszych "kart celów". Poszukujemy zatem kart z wynikami parzystymi i nieparzystymi, kart z wynikiem mniejszym lub większym niż 5 - a także kart, których wyniki są identyczne lub po obliczeniu dają nam konkretne, wymagane docelowo liczby. 

WARIANT 3 to opcja dla najbardziej zaawansowanych graczy, którzy umiejętność liczenia opanowali już na dość wysokim poziomie. Autorzy gry przewidzieli tutaj zarówno możliwość zagrywania kart z talii, jak i ich wymiany - a warunki tworzenia kolejnych liczbowych ciągów są ściśle określone w instrukcji i podlegają bardzo konkretnym zasadom. Znaczenie ma nie tylko sama umiejętność wykonywania działań - lecz również zdolność strategicznego myślenia.


Oczywiście można też wykorzystać karty według własnego pomysłu i znaleźć dla nich mnóstwo nowych zastosowań - a pomocna może okazać się tutaj powiązana tematycznie książka autorstwa Agnieszki Łubkowskiej, którą prezentowaliśmy Wam już kiedyś w tym wpisie

Generalnie dzięki tego typu grom dzieci doskonalą swoje kompetencje matematyczne, uczą się szybciej wykonywać określone działania i klasyfikować ich wyniki według pewnych kryteriów. Zaczynają też samodzielnie tworzyć zbiory, odróżniać od siebie liczby parzyste i nieparzyste oraz obierać własną taktykę, która pozwoli im uzyskać przewagę nad przeciwnikami. "Plus minus..." to karcianka, która idealnie wpisuje się w pojęcie nauki przez zabawę - ponieważ pozwala dziecku utrwalić i rozwijać nowe umiejętności niejako mimochodem, w trakcie fascynujących rodzinnych rozgrywek i w oderwaniu od żmudnych książkowych zadań :)

 
"Plus minus. Nauka liczenia." 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Marcin Dudek, Joanna Kłos
wiek: 7+ / liczba graczy: 2-4
 

12 komentarzy:

 1. Bardzo ładne wizualnie są te pomoce. Wierzę, że pomagają się nauczyć liczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka gra matematyczna to doskonała propozycja nie tylko dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 3. super, że można rżnie bawić się tymi kartami a dzięki nim nauka jest prostsza i sama wchodzi do głowy

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam wszelkiego rodzaju pomoce, które chociaz w małym stopniu są w stanie pomóc naszych dzieciom w takich czynnosciach jak liczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nauka przez zabawę to jest to co lubię najbardziej jeśli chodzi o taką rozrywkę dla najmłodszych :) Pierwszy raz spotykam się z takimi matematycznymi kartami - świetne są :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nauka poprzez zabawę - to najlepszy pomysł, aby zaangażować dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 7. ostatnio moja starsza chce coraz więcej liczyć, więc na pewno zainteresuję się tą grą :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna propozycja. Moja córka uwielbia takie gry:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne są te karty. My akurat mamy sylaby. Ale ta równiez mi się podoba. I chyba kupię ją dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak bardzo przydałaby się nam taka pomoc edukacyjna, kiedy dzieci wkraczały w świat podstaw matematyki, z pewnością chętnie wzięłyby udział w takiej zabawie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam akurat ucznia, który chętnie by w to pograł. Polecę zakup jego mamie.

   Usuń
 11. Zabawa i nauka w jednym to najlepsze rozwiązanie ;)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)