niedziela, 14 kwietnia 2024

Basia, tajemnice ogrodu i zagadki wszechświata. Edukacyjne książeczki dla dzieci od Harper Kids.

Kultowa seria o sympatycznej Basi rozrasta się z każdym miesiącem, jednocześnie poszerzając swoją tematykę. Wcześniej w nasze ręce trafiały głównie książeczki opowiadające o przedszkolnych przygodach, dziecięcych perypetiach, radościach i smutkach - natomiast kwietniowe nowości kładą szczególny nacisk na edukację przyrodniczą, szacunek do środowiska i czerpanie sił z otaczającej nas natury. Główna bohaterka odkrywa w nich złożoność i bogactwo tego świata - przy okazji przekazując małym Czytelnikom niezwykle cenną wiedzę oraz ważne ekologiczne przesłanie. 
 tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
stron: 24 / wiek: 3+
 
"Co można robić w mieście, gdy żar dosłownie leje się z nieba? W upalne majowe popołudnie Basia z całą rodziną wybiera się na spacer w wyjątkowe miejsce. Stary ogród kryje wiele tajemnic – zabytkowe budowle, ogromne drzewa, ciekawe zwierzęta oraz wspaniałe rzeźbione lwice, które być może ożywają nocą…Basia nie tylko pozna ciekawostki związane z tym miejscem, lecz także dowie się, jak ważna dla miasta jest zieleń, o którą wszyscy powinniśmy dbać, aby żyło nam się lepiej (...)"

Zacznę od tego, że książka powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi, a zatem znajdziemy w niej wiele obiektów charakterystycznych dla tego miejsca - jak chociażby pałac na wodzie, fontanny czy figura żeliwnego lwa. Basia nie tylko poznaje wszystkie zakątki urokliwego warszawskiego ogrodu - ale również przekonuje się, jak istotna jest obecność zieleni w przestrzeni miejskiej. Drzewa dają nam upragniony chłód i cień w upalne dni, są mieszkaniem i schronieniem dla ptaków oraz małych zwierząt - a do tego neutralizują zanieczyszczenia powietrza, produkują tlen i pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie dzięki ich skupiskom nawet mieszkańcy wielkich aglomeracji mogą choć przez chwilę zredukować poziom swojego stresu i pooddychać naprawdę pełną piersią - dlatego też zamiast ranić ich korę, wyrzynając na niej swoje inicjały, lepiej się do nich...po prostu przytulić :)

 
 


 
"Basia i zagadki wszechświata. Liście"
tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
stron: 24 / wiek: 3+ 
 
"Basia z utęsknieniem czeka na wiosnę. Jej zwiastunów szuka w pogodzie i w świecie przyrody. Nadzieję na zmianę pory roku dają rosnące na gałęziach drzew pączki. Kiedy po jakimś czasie pączki zmieniają się w delikatne listki, Basia jest zachwycona. Zaprzyjaźnia się z liściem pewnej lipy i z fascynacją obserwuje zachodzące w nim zmiany. Okazuje się, że życie liścia może być bardzo ciekawe (...)"
 
Kolejna propozycja to książka fabularno-edukacyjna. Poza opowiastką dotyczącą Basi i jej oczekiwania na wiosnę zawiera również mnóstwo interesujących informacji na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Autorka skupiła się tutaj głównie na drzewach oraz liściach - w przystępny i nienachalny sposób przekazując wiedzę o ich budowie, cyklu życia oraz licznych prozdrowotnych właściwościach. Dzięki książeczce dziecko nauczy się rozpoznawać i odróżniać od siebie liście poszczególnych gatunków drzew. Dowie się także, na czym polega zjawisko fotosyntezy i w jaki sposób można wykorzystywać liście w naszym codziennym życiu. Na końcu na młodego Czytelnika czeka dodatkowe wyzwanie i zadanie do wykonania, polegające na wyhodowaniu fasoli z maleńkiego ziarenka (któż z nas nie pamięta takich eksperymentów ze szkoły podstawowej?! ;)) Książka może stać się nie tylko pretekstem do wspólnych spacerów po parku czy lesie, ale również do stworzenia własnego zielnika lub zeszytu obserwacji przyrody
 


_______________________________
*współpraca z Harper Kids


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)