niedziela, 21 kwietnia 2024

"Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w ciele" od Harper Kids.

 Poczytajmy razem,
już opowieść gotowa
o twym ciele i cudach,
które w sobie chowa!

Bez zbędnych wstępów stwierdzam z pełnym przekonaniem, że Gabby Dawnay dokonała w tej książce czegoś niesamowitego! Opowiedziała o rozwoju płodowym człowieka od momentu jego poczęcia aż do narodzin, o jego całym ciele i funkcjach wszystkich najważniejszych układów oraz organów - a wszystko to ubrała w piękny, rymowany tekst budzący skojarzenia ze słowami kojącej kołysanki śpiewanej dziecku do snu...

Chyba przyznacie mi rację, że tematy takie jak zapłodnienie, ciąża czy poród należą do kategorii tych trudnych i bardziej wymagających - ale prędzej czy później w każdym domu nadejdzie moment, kiedy kilkulatek zada sakramentalne pytanie: "skąd się biorą dzieci?" Jeśli chcemy wytłumaczyć to w sposób zrozumiały, przystępny i adekwatny do wieku - ta książka wykona za nas niemal całą robotę, skutecznie zaspokoi głód wiedzy oraz nieposkromioną dziecięcą ciekawość! :)

Oprócz tego opowie również o wszystkich najistotniejszych procesach, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Wytłumaczy między innymi, jak powstają sny, w jaki sposób przebiega oddychanie i trawienie pokarmów, jaką funkcję pełni nasze serce, mózg czy szkielet. Zaprezentuje dziecku rolę wszystkich pięciu zmysłów oraz wyjaśni, jakie zewnętrzne bodźce z otoczenia odbieramy przy ich pomocy. Nakreśli też kwestie dotyczące naszej skóry, włosów i paznokci - a poza samym wierszowanym tekstem znajdziemy w niej również garść przydatnych ciekawostek, odkrywających przed dzieckiem niemal wszystkie tajemnice ludzkiego ciała.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, książka posiada naprawdę solidną oprawę, szyty grzbiet i okładkę zdobioną misternymi złoceniami. Urocza szata graficzna została stworzona przez australijską ilustratorkę Mimi Purnell - z dbałością o każdy najdrobniejszy detal i o elementy humorystyczne, nadające częściom naszego ciała ludzkie cechy, twarze i wypisane na nich emocje. Współautorem przekładu jest z kolei znany przyrodnik i popularyzator nauki dr Mikołaj Golachowski - który czuwał nad stroną merytoryczną publikacji, dbał o rzetelność tłumaczenia oraz o jego zgodność z naukową wiedzą.

 
 "Cuda w ciele"
tekst: Gabby Dawnay

ilustracje: Mimi Purnell
stron: 96 / wiek: 5+

_________________________

*współpraca z Harper Kids


1 komentarz:

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)