piątek, 4 września 2020

"Akademia EkoWiedzy" i "Pomóż mi przetrwać", czyli wartościowe książeczki o ekologii od Wydawnictwa Harper Collins.


Jak już pewnie zdążyliście się zorientować,książeczki uwrażliwiające dziecko na ekologię i piękno przyrody od dawna zajmują szczególne miejsce w naszych sercach i w Bąblowej biblioteczce. Dzisiaj chcemy opowiedzieć Wam o dwóch nowych ekologicznych seriach od Wydawnictwa Harper Collins - a mowa tutaj oczywiście o "Akademii Eko-Wiedzy" i tomikach wchodzących w skład cyklu "Pomóż mi przetrwać". 
 

 SERIA "POMÓŻ MI PRZETRWAĆ" 
 

"Elwirka na śnieżnej pustyni"

Seria "Pomóż mi przetrwać" została stworzona z myślą o dzieciach (i rodzicach),którzy chcą wspierać przyrodę w mądry,rozsądny i świadomy sposób. Opowiada ona o zwierzętach objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem, których populacja drastycznie spadła na przestrzeni ostatnich lat. 

Pierwsza książeczka to historia małego jeża Eliasza,który został znaleziony przez kilkuletniego chłopca w ogrodzie i - niestety - zabrany przez ludzi do domu. W ten sposób oddzielono go od jego mamy i rodzeństwa, pozbawiono szansy na życie w naturalnych warunkach oraz skazano na późniejszy pobyt w azylu dla zwierząt,gdzie został wykarmiony i wychowany przez jedną z tamtejszych kocic. Potem przez długi czas musiał uczyć się samodzielnego zdobywania pożywienia, oswajać z odgłosami i zapachami lasu oraz poznawać jego pozostałych mieszkańców. Główne przesłanie tej opowiastki to apel,by nigdy nie zabierać małych zwierzątek z ich naturalnego środowiska - jeżeli nie mamy stuprocentowej pewności, że faktycznie zostały porzucone i pozostawione same sobie.

 

Druga książka opowiada z kolei o losach Elwirki - nowo narodzonego pingwina cesarskiego,którego rodzice walczą o przetrwanie w niezwykle trudnych warunkach panujących na Antarktydzie. Wysiadywanie jaj, wychowanie potomstwa wśród lodowców oraz zapewnienie mu odpowiedniej ilości pożywienia zdecydowanie nie należy do zadań łatwych i bezproblemowych - jednak pingwiny to bardzo mądre ptaki o silnym instynkcie rodzicielskim :) Po jakimś czasie - podobnie jak u ludzi - posyłają swoje dzieci do szkółki dla maluchów i pozwalają im na coraz większą samodzielność. Uczą pływania, zdobywania pokarmu i omijania szerokich lodowych szczelin, które powstają w wyniku postępującego globalnego ocieplenia. 

Zauważcie, że poza samymi historiami zwierząt i pięknymi ilustracjami każda z książek zawiera też słowniczek trudniejszych pojęć oraz planszę edukacyjną z ciekawostkami i charakterystyką danego gatunku. 
 

SERIA "AKADEMIA EKOWIEDZY"

 "Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie."

"Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona."

"Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie."

"Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata."

"Akademia EkoWiedzy" to seria na pierwszy rzut oka dość niepozorna,lecz mówiąca o kwestiach bardzo istotnych dla ochrony naszej planety. Dowiemy się z niej między innymi, jakie są rodzaje źródeł energii, jaką rolę pełni w przyrodzie woda, jak dbać o środowisko, poszczególne gatunki roślin i zwierząt oraz w jaki sposób segregować śmieci, by można było potem ponownie je przetworzyć.

Poza samymi cennymi informacjami i ciekawostkami znajdziemy tu również sporo ćwiczeń grafomotorycznych dla małych rączek (oznaczonych symbolem ołówka), a także tematyczne ekologiczne gry planszowe dla całej rodziny i dyplomy, na których można wpisać imię dziecka w ramach podziękowania za wspólną lekturę i uznania za przyswojenie sobie wartościowej przyrodniczej wiedzy :)

Jestem pewna, że po zapoznaniu się z całą serią każdy młody Czytelnik stanie się jeszcze bardziej roztropny, uważny i świadomy tego, jakie działania może podjąć we własnym zakresie, by zadbać o nasz wspólny DOM, zmniejszyć produkcję śmieci, zużycie wody czy energii elektrycznej. Będzie umiał również wskazać chronione gatunki, wymienić nazwy przynajmniej kilku polskich parków narodowych, posadzić nowe drzewko czy zorganizować w zimie ptasią stołówkę. Chyba zgodzicie się ze mną, że to bardzo znaczące kompetencje - zwłaszcza jeśli chcemy,by nasze dzieci żyły w przyszłości w zdrowym,czystym i przyjaznym otoczeniu :)


16 komentarzy:

 1. Świetne książki, już wiem co będę kupować na prezent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też tytuły już dodane do listy pomysłów na książkowe prezenty. :)

   Usuń
 2. Czytałam o pingiwnie i jezu i są to bardzo pouczające pozycje dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy te książeczki i jesteśmy nimi zachwyceni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne te książeczki, uważam, że kwestie ekologii, szacunku do przyrody i zwierząt powinno się dzieciom wpajać od małego,a dzięki takim książeczkom jest to ułatwione

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeże są takie sympatyczne, więc nie rozumiem niektórych ludzi, którzy je niszczą.
  Jeden przychodził w tym roku do naszego ogrodu, szukał chyba jedzenia, czyli ślimaków :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszy, że powstaje coraz więcej takich książeczek, niosących ważne i ciekawe przesłania, edukacja w przyjemnym wymiarze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super są te książeczki, u nas bardzo spodobały się synkowi

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ten trend. Jak wyedukujemy przyszłe pokolenia, tak będziemy żyć na starość. Edukacja przez zabawę jest też najskuteczniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio powstaje coraz więcej książek edukacjnych dla dzieci. To super go ma przekazywania im wiedzy. Ta seria jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami żałuję, że moje dzieci to już młodzież i wyrosły z takich książek, ale i tak zawsze chwytaliśmy publikacje o edukacyjnym wymiarze, zatem nie było strat. Te tytuły zbieram z myślą o kolejnym pokoleniu. :)

   Usuń
 10. Dwie świetne serie. Dla przedszkolaków i nie tylko!

  OdpowiedzUsuń
 11. Urzekły mnie te ilustracje i tematy, myślę że warto sięgnąć po te książeczki ��

  OdpowiedzUsuń
 12. Obie serie ciekawe dla przedszkolaków.

  OdpowiedzUsuń
 13. My tez mamy te książki w domu, są bardzo wartościowe i ciekawe dla młodego czytelnika. A do tego poruszają jedne z ważniejszych problemów z którymi ostatnio się mierzymy jako ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Super tematyka,świetnie,że są i dla dzieciaków książki na tak ważny temat vl

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)