wtorek, 8 września 2020

"Książkożercy" i "Młodzi Przyrodnicy" - nasze ulubione literackie serie od Wydawnictwa Wilga.

Jak zostać pełnoprawnym Książkożercą, a także dołączyć do grona Młodych Przyrodników? Sposobów jest zapewne wiele - a jeden z nich to zaczytanie się w naszych ulubionych literackich seriach od Wydawnictwa Wilga :)

"Młodzi Przyrodnicy. Ptaki"

Jeśli chodzi o "Młodych Przyrodników" to za każdym razem w trakcie czytania tego cyklu mam w głowie głos Krystyny Czubówny, która chyba jak nikt inny potrafiła opowiadać o zwyczajach zwierząt w emitowanych w TV filmach przyrodniczych :) Cała seria jest tak blisko natury,że chyba bliżej już się nie da - a do tego opisuje poszczególne gatunki roślin i zwierząt oraz ich naturalne środowisko w sposób, który zainteresowałby nawet największego sceptyka.

 

Część poświęcona ptakom to historia młodej wilgi o imieniu Fija,która wyfruwa z rodzinnego gniazda i podejmuje pierwsze niezdarne próby samodzielnego zdobycia pożywienia. Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste - a poza tym nie wszystkie leśne przysmaki trafiają w jej kulinarne gusta ;) Niektóre potencjalne zdobycze uciekają gdzie pieprz rośnie, a oprócz tego Fija musi uważać, by sama nie stała się kąskiem dla jakiegoś większego i sprytniejszego drapieżnika. 

Fija spotyka na swojej drodze najróżniejsze gatunki ptaków - zarówno te mieszkające wysoko w koronach drzew,jak i te buszujące w wysokich trawach,brodzące w stawie czy też prowadzące typowo nocny tryb życia. Dzięki temu dziecko poznaje ich charakterystyczny wygląd, przyswaja sobie poszczególne nazwy, a także dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy na temat ptasich zwyczajów. Po zakończonej lekturze będzie umiało wskazać chociażby,które gatunki wybierają się co roku do ciepłych krajów - a które pozostają z nami przez całą zimę."Młodzi Przyrodnicy. Co w trawie piszczy"

W drugiej książeczce poznamy z kolei losy dwóch sympatycznych polnych myszek: Maszki i Łapika. One również pewnego dnia opuszczają swoją bezpieczną norkę i wyruszają na łąkę w poszukiwaniu przygód. Okazuje się,że poza licznymi atrakcjami czyha tam na nie także całe mnóstwo niebezpieczeństw: podstępne zaskrońce,groźne myszołowy,jadowite żmije, przebiegłe kuny i lisy...

Oczywiście,są też pozytywne strony takich samotnych wycieczek. Można obejrzeć nocny spektakl świetlików, obserwować krzątaninę pracowitych pszczół i mrówek, a także zostać świadkiem cudownej przemiany niezbyt urodziwej poczwarki w pięknego,barwnego motyla. Ostatecznie myszkom udaje się znaleźć nowe norki, w których będą wiodły dalsze,dorosłe życie. Muszą tylko przygotować je odpowiednio na nadchodzącą zimę i zgromadzić w nich wszelkie niezbędne zapasy.

Oba teksty przygotowano z wielką troską o potrzeby i zdolności poznawcze Młodych Przyrodników :) Duża czcionka sprawia,że samodzielna lektura nie będzie nastręczała zbyt wielu problemów i na pewno nie zmęczy zanadto dziecięcych oczu. Ilustracje są bardzo realistyczne i oddają rzeczywisty wygląd poszczególnych zwierząt - a zatem podczas rodzinnej wyprawy na łąkę, nad jezioro czy do lasu dziecko bez trudu wskaże i nazwie przedstawicieli danego gatunku. Dodatkowo zostanie wyposażone w garść merytorycznej przyrodniczej wiedzy i fascynujących ciekawostek na ich temat :)


"Książkożercy. Inka ze Srebrnej Groty"

Książkożercy to trzypoziomowa seria przeznaczona dla dzieci,które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Poszczególne poziomy oznaczono na okładkach literami A,B i C - byśmy mogli wybrać dla naszych pociech stopień zaawansowania odpowiadający ich faktycznym umiejętnościom. 

Poziom A (dla Książkogryzaków) to krótkie historie, nadające się świetnie do pierwszych samodzielnych prób. Zawierają stosunkowo proste słowa z jak najmniejszą ilością dwuznaków i przewagą zdań pojedynczych. Na każdej stronie znajduje się od jednego do trzech zdań - a naukę ułatwia duża czcionka rozmieszczona przeważnie na dole strony (by dziecko mogło wygodnie śledzić tekst i wodzić po nim paluszkiem w trakcie lektury).


Poziom B (dla Książkołasuchów) zawiera dodatkowo słowniczek trudnych wyrazów, wprowadza do tekstu ograniczoną liczbę wieloznaków oraz bardziej złożonych konstrukcji zdaniowych. Tutaj na każdej stronie znajdziemy już od dwóch do pięciu zdań. 

Poziom C (dla Książkożerców) poza wszystkimi powyższymi punktami cechuje się też największą ilością tekstu, użyciem wszystkich występujących wieloznaków i długich zdań złożonych. Poza tym wprowadza dziecko również w świat ortografii - wykorzystując coraz trudniejsze wyrazy,które z reguły stanowią spore wyzwanie, jeśli chodzi o sposób ich pisowni. 

Każdy z poziomów zawiera na końcu pytania kontrolne, sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem - a także stronę z uwielbianymi przez dzieci naklejkami oraz hasłami "już czytam", "lubię czytać" czy też "czytam i rozumiem"

 

To tyle jeśli chodzi o sam zamysł serii - natomiast teraz słów kilka na temat opisywanych w niej historii. Pierwsza z nich opowiada o Ince ze Srebrnej Groty - dziewczynce,która pewnego dnia spotkała na swojej drodze ogromnego mamuta, a następnie zapragnęła uwiecznić jego wizerunek na ścianie swojej rodzinnej jaskini. Po wielu bezowocnych próbach w końcu się jej to udało - i tym oto sposobem zapoczątkowała "modę" na prehistoryczne malarstwo naskalne ;)

Druga historia wydarzyła się naprawdę i odbiła szerokim echem w środkach masowego przekazu. Mowa tu o słynnej małpce Koko - jednej z najbardziej inteligentnych gorylic na świecie, wychowywanej przez doktor Francine Patterson. Koko była na tyle zdolna i mądra,że nauczyła się komunikować z ludźmi przy pomocy języka migowego. Potrafiła też wyrażać emocje lepiej,niż niejeden człowiek - a filmiki z jej udziałem obiegły cały świat, przysparzając jej rozgłosu i międzynarodowej sławy. 

Obie historie są niesamowicie ciepłe i opatrzone pięknymi ilustracjami. Na pewno skutecznie zachęcą początkujących Czytelników do doskonalenia swoich zdolności i kontynuowania czytelniczej przygody. Jestem też przekonana, że pokonywanie drogi od raczkującego Książkogryzaka do pełnoprawnego Książkożercy przyniesie niejednemu maluchowi ogromną frajdę,satysfakcję i liczne powody do dumy z poczynionych przez siebie postępów :)14 komentarzy:

 1. Świetne są te serie dla zaczynających przygodę z czytaniem. A tu jeszcze super ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubimy tą przyrodniczą serią. Ta druha nie przypadła Tygrysowi do gustu. Wiadomo, dla każdego coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo żałuję, że moje dzieci, a zwłaszcza syn, już są za duże, aby kupować im takie książki, bo nie ukrywam, że sama chętnie do nich zaglądałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sympatyczne książeczki z serii, które naprawdę warto znać:) Ja szczególnym uczuciem darzę Książkożerców.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne. Na pewno rozbudzą ciekawość przyrodą w młodym czytelniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jak bardzo, a jak wiele wiedzy dzieciaki z nich w przyjemny sposób absorbują. :)

   Usuń
 6. Świetne serie dla maluchów, my dopiero poznajemy literki ale seria dla Książkogryzaków to coś dla nas

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne wydania! Każda wygląda na super ciekawą i bardzo przyjazną...

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubimy dziecięce publikacje na temat przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje dzieciaki za "stare" sa juz na takie ksiazki, choc zaloze sie, ze i tak chetnie by do nich zajrzeli. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki piękne. Pierwsze dwie książki muszę kupić dla Janka. Książkozercowów mamy obie części.

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo chętnie poznam tę serię za jakiś czas, mam nadzieję, ze szybciej niż myślę, bo te historie o lesie bardzo mi się spodobały :-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)