wtorek, 15 września 2020

Dlaczego deszcz pada? Dlaczego słońce świeci? CO i JAK - czyli książeczki popularnonaukowe dla najmłodszych.

Dlaczego słońce świeci? Dlaczego deszcz pada? - to oczywiście tylko jedne z wielu pytań w bogatym dziecięcym repertuarze,na które jako rodzice powinniśmy być przygotowani. Jeżeli chcemy udzielić na nie naprawdę mądrej, rzetelnej i merytorycznej odpowiedzi - polecam zaopatrzyć się w książeczki autorstwa Marty Krzemińskiej, które w bardzo przystępny i interesujący sposób odkrywają przed dziećmi tajniki najróżniejszych zjawisk atmosferycznych.

"Co i jak? Dlaczego słońce świeci?"

Wydawnictwo Wilga

tekst: Marta Krzemińska / ilustracje: Kamila Loskot

stron: 48 / wiek: 5+

Czy Słońce faktycznie jest gwiazdą? Jaka temperatura panuje na jego powierzchni i dlaczego zdarzają się na niej tajemnicze wybuchy? Jak długo potrwałaby podróż samolotem na trasie Słońce-Ziemia? Czy Słońce ma cętki i na czym polega tzw. "wiatr słoneczny"? Skąd bierze się dziura ozonowa,zorza polarna oraz cykl następujących po sobie pór roku? Niby wszyscy mamy na ten temat jakieś pojęcie - a jednak wytłumaczenie kilkulatkowi tych zawiłych kwestii niejednokrotnie przysparza nam niemałych trudności.Marcie Krzemińskiej udało się zawrzeć w tak niepozornym tomiku całe mnóstwo informacji i fascynujących ciekawostek dotyczących Słońca i jego niebagatelnej roli w przyrodzie. Dowiemy się między innymi,czym grozi promieniowanie słoneczne,w jaki sposób pozyskiwać energię z alternatywnych odnawialnych źródeł - a także na czym polega różnica pomiędzy kolektorami i panelami słonecznymi. Autorka wspomina też o wpływie Słońca na ludzkie zdrowie oraz o czasach,kiedy było ono czczone jako jedno z najważniejszych bóstw o magicznych,nadprzyrodzonych mocach. Całości dopełniają kolorowe ilustracje Kamili Loskot,które świetnie korespondują z tekstem i sprawiają,że jest on jeszcze lepiej zrozumiały nawet dla kompletnych laików :)"Co i jak? Dlaczego deszcz pada?"

Wydawnictwo Wilga

tekst: Marta Krzemińska / ilustracje: Kamila Loskot

stron: 48  / wiek: 5+

W jakich stanach skupienia występuje woda i jak wygląda jej obieg w przyrodzie? Czym są cirrusy,stratusy i cumulusy - i jakich rodzajów opadów atmosferycznych możemy się po nich spodziewać? Gdzie na świecie pada najwięcej,a gdzie najmniej? Czy na pustyniach może panować bardzo niska temperatura i skąd biorą się kwaśne deszcze? W jaki sposób zwierzęta,rośliny i ludzie radzą sobie z długotrwałym brakiem wody lub jej nadmiarem?

To kolejne zagadki, nurtujące małych meteorologów - a jednocześnie stanowiące temat przewodni naszego drugiego tomiku. Po jego lekturze z całą pewnością już żaden deszcz,śnieg czy grad nie będzie miał przed nami nawet najmniejszych tajemnic - zwłaszcza że wszystkie najbardziej istotne informacje zostały raz jeszcze zebrane i wypunktowane na ostatnich stronach,byśmy mogli w każdej chwili do nich wrócić bez konieczności wertowania książki kartka po kartce :)


Jak podoba się Wam taka forma edukacji przyrodniczej? Jeśli chodzi o nas - to prawdziwy strzał w dziesiątkę oraz znakomite połączenie "przyjemnego z pożytecznym"! :)

18 komentarzy:

 1. Świetnie wyglądają. Coś dla mojego synka, bo on uwielbia takie książeczki edukacyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mamy te książeczki. Są mądre i przystępnie opracowane. Zainteresują każde dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisuję na liście. Idelane dla ciekawego świata przedszkolaka.

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne książki! Pamiętam, że w dzieciństwie mieliśmy z bratem podobne książki i dosłownie je połykaliśmy, oboje uwielbialiśmy po nie sięgać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem fanką takich książek dla najmłodszych. Pięknie wydane i mądre!

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajne propozycję :) świetnie się prezentują, jakbym miała dziecko to bym kupiła

  OdpowiedzUsuń
 7. W pierwszej kolejności bym zakupiła takie propozycje dla dzieci, gdybym stała nad dylematem - jaki prezent podarować dziecku?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa i mądra książka. Niedawno ukazała się też książka popularni naukowa dla dorosłych "Jak pachnie deszcz"

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda na to, że będą dobrą inwestycją w mojej bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To książki zdecydowanie dla mojego syna! Muszę mu je koniecznie zakupić!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak świetnie się prezentują te książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiekne i niezwykle wartościowe, u nas bardzo sie spodobaly chłopcom

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczne są takie książeczki, z przyjemnością sama się w nich zaczytywałam, kiedy pokazywałam je dzieciom, gotowe odpowiedzi na ciekawe pytania, rozbudzanie zdobywania wiedzy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i dla mnie było to swoiste odświeżenie wiedzy, gotowy materiał do rozmów z dzieciakami. :)

   Usuń
 14. i mnie czeka zakup takich lektur, ostatnio moje dzieci są zafascynowane zjawiskami pogodowymi

  OdpowiedzUsuń
 15. Rety, o to wszystko pytają dzieci. :) A my - przecież uczyliśmy się o tym, a jednak dobrze jest sobie przypomnieć, dlaczego świeci słońce, kiedy pada deszcz ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książeczki bardzo urocze i pouczające.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wyglądają świetnie. Myślę, że sprawdzą się w wielu domach:)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)