poniedziałek, 26 lipca 2021

Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Naszej Księgarni.

Jeżeli kojarzycie serię "Poczytaj mi,Mamo" od Naszej Księgarni - to znaczy,że jesteście już przynajmniej tak starzy,jak ja (rocznik '86) ;) W czasach mojego dzieciństwa poszczególne bajki i opowiadania ukazywały się w formie niewielkich,niepozornych książeczek w miękkiej okładce - ale z okazji 100 lat Wydawnictwa niektóre z nich zostały "wskrzeszone" i wydane ponownie (tym razem zbiorczo, jako antologia - lecz z identycznymi ilustracjami oraz zachowanym oryginalnym tekstem).


W tomiku "Poczytaj mi, Mamo. 15 bajek na 100 lat" znajdziemy między innymi przygody Pana Maluśkiewicza, historię zarozumiałej srebrnej łyżeczki, opowieść o Niebieskiej Dziewczynce, jeżu Kolczatku i kilkuletniej Zosi, która zmniejszyła się do rozmiarów biedronki. Nie zabraknie również wiersza Tuwima "W aeroplanie" oraz słynnych "Daktyli" Danuty Wawiłow - a oprócz nich zebrano tam także twórczość Hanny Łochockiej, Heleny Bechlerowej, Małgorzaty Musierowicz czy Joanny Papuzińskiej.

Bardzo możliwe,że dla współczesnych młodych Czytelników niektóre historie zostały spisane już zbyt archaicznym, nie do końca zrozumiałym językiem - a dla rodziców pewne zawarte w nich sugestie oraz proponowane metody wychowawcze są na ten moment nie do zaakceptowania...Tak czy siak, dla mnie była to niesamowita literacka, sentymentalna podróż: pełna wzruszeń, zachwytów i bezcennych wspomnień - kiedy to czytałam poszczególne książeczki z rodzicami, jako mała dziewczynka...

Oprócz samych utworów literackich, zdecydowanie warto zapoznać się też ze wstępem oraz życiorysami poszczególnych pisarzy i pisarek. "Poczytaj mi, Mamo" była najdłużej wydawaną i najpopularniejszą serią w czasach PRL - na szczęście nadal niezapomnianą, do której chętnie wracamy pomimo upływu czasu... Jestem bardzo ciekawa,czy też ją kojarzycie - i czy wiążą się z nią dla Was jakieś przyjemne, dziecięce wspomnienia?

"Poczytaj mi,mamo. 15 bajek na 100 lat"
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
opracowanie zbiorowe
stron: 432 / wiek: 0-6 lat

5 komentarzy:

 1. mamy tę serię w rozbudowanej wersji i bardzo często po nią sięgamy. Ja z sentymentu, dzieciaki, bo lubią :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ogromny sentyment do tej serii, pamiętam, jak byłam mała i książeczki czytała mi babcia i rodzice, fantastyczne wspomnienia, z przyjemnością je pielęgnuję, ale tez podobne stworzyłam swoim dzieciom. :).

   Usuń
 2. Czytałam te historyjki jak była mała! Pamiętam te małe książeczki i bardzo chętnie bym do nich wróciła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wychowałam się na takich książeczkach, do dziś mam kilka egzemplarzy, zniszczone od ciągłego czytania, ale to tylko podkreśla ich walory. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze tego wydania, jednak chętnie kupię je jako prezent dla młodszej kuzynki.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)