czwartek, 16 września 2021

"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Bocian z łąki" - Zofia Stanecka.

Polskie boćki wprawdzie odleciały już do ciepłych krajów - lecz na naszym blogu są ciągle obecne dzięki książce Zofii Staneckiej "Bocian z łąki". To kolejna część cyklu, którego motywem przewodnim jest sympatyczny opiekuńczy duszek Tuli Tuli, oprowadzający małych Czytelników po naturalnych środowiskach życia najróżniejszych gatunków zwierząt.

Tym razem wybieramy się w jego towarzystwie właśnie na łąkę, by poznać wszystkie najważniejsze bocianie zwyczaje: dowiedzieć się, w jaki sposób bociany budują swoje gniazda, jak troskliwie opiekują się młodymi i jakie smakołyki znoszą im w dziobach z całej okolicy. 

Książka jest tak mocno naładowana wszelkiego rodzaju informacjami, ciekawostkami i merytoryczną przyrodniczą wiedzą, że po prostu nie sposób wymienić na łamach bloga wszystkich poruszanych w niej zagadnień. Znajdziemy tutaj nie tylko ciekawą historię pięcioosobowej bocianiej rodziny - ale również kwestie dotyczące występowania różnych gatunków bocianów na świecie, ich ochrony gatunkowej oraz zagrożeń, jakie czyhają na te majestatyczne ptaki ze strony człowieka.

Poza samymi bocianami, jest tu także mowa o wielu innych mieszkańcach naszych rodzimych łąk (i nie tylko). Autorka podaje liczne przykłady zwierząt, które również wędrują całymi stadami, zawsze powracają w miejsce swojego urodzenia, łączą się w pary tylko na czas lęgu i wspólnie zajmują się wychowaniem potomstwa. Dla kontrastu przywołuje też inne gatunki, prowadzące zupełnie odmienny tryb życia - dzięki czemu możemy jeszcze bardziej docenić różnorodność świata przyrody i jeszcze intensywniej się nią zachwycić. 

Warto dodać, że część dochodu ze sprzedaży książki zostaje przekazana na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - a zatem oprócz zapewnienia dziecku pasjonującej lektury możemy przyczynić się do jednego z jego statutowych celów: "zachowania przyrodniczego dziedzictwa dla dobra obecnych oraz przyszłych pokoleń".

 
"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Bocian z łąki"
 Wydawnictwo Nasza Księgarnia
tekst: Zofia Stanecka
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak 
stron: 40 / wiek: 0-6 lat 

14 komentarzy:

 1. Kiedy zaglądam teraz na te blogi z literaturą dziecięcą to dochodzę do wniosku, że dzieciaki muszą mieć mega frajdę z czytania. Tak duży wybór i te ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba żadne zwierzę, żaden ptak nie kojarzy mi się z dzieciństwem i wczesną podstawówką tak bardzo jak bocian właśnie.
  Wiadomo, znany Kajtek Kownackiej. Ciekawe, czy nadal jest lekturą szkolną. A jeśli nie, no to proszę. Można poczytać o bocianie z łąki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama z przyjemnością się z nią zapoznam, dziękuję za polecenie tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze na co zwrociłam uwagę, to ilustracje, które są przecudne. Aż chce się czytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka śliczna, Ilustracje zachwycające. Chętnie kupię ją wnuczkom

  OdpowiedzUsuń
 6. właśnie takie książki lubię kupować najbardziej, nie dość, ze służą czytelnikom to i zwierzętom :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudownie jest ilustrowana ta książeczka, wygląda bardzo ładnie i mam ochotę kupić dla córki

  OdpowiedzUsuń
 8. fajna książeczka dla najmłodszych dzieci. bocian to obok orła nasz narodowy ptak

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydanie przecudne tej książeczki o boćkach, rzadko w sumie spotykam tego ptaka w propozycjach dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie dziś czytałam inną książkę o bocianach, lubię książki o zwierzętach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna książeczka i do tego te piękne grafiki :) Jestem po prostu nią zauroczona :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna książka i wspaniałe ilustracje :) Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawie zapowiada się ta książeczka, wydaje mi się, że zarówno maluszki, jak i trochę starsze dzieci będą zachwycone tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)