niedziela, 21 kwietnia 2024

"Złotowłosa i trzy misie" od Harper Kids. Książka paragrafowa, w której to TY DECYDUJESZ o jej zakończeniu.

"Oto nowoczesna bajka na miarę naszych czasów! Zamiast monotonnych opowieści, przestarzałych słów i staroświeckich ilustracji mamy współczesny język i grafikę, dynamiczne tempo oraz interaktywną konstrukcję przypominającą grę(...)" Właśnie w takich słowach Wydawnictwo Harper Kids zachwala swoją najnowszą propozycję z cyklu TY DECYDUJESZ - i naprawdę trudno się z tym nie zgodzić. Cała seria to zbiór tak zwanych książek paragrafowych - opartych wprawdzie na klasycznych i doskonale znanych bajkach dla dzieci, ale podanych małemu Czytelnikowi w zupełnie innej, zaskakującej formie.

 


W książkach paragrafowych dziecko może samo decydować o przebiegu akcji, kolejności zdarzeń oraz o zakończeniu całej opowieści. Dzieje się tak za sprawą niewielkich obrazkowych symboli, umieszczonych na każdej stronie bezpośrednio pod fragmentem tekstu. Wybierając konkretny symbol, przenosimy się na następną oznaczoną nim kartkę - i dzięki temu nasza historia może za każdym razem przebiegać zupełnie inaczej. Otrzymujemy w ten sposób aż 5 alternatywnych zakończeń i 22 wersje fabuły, które możemy ze sobą dowolnie łączyć, miksować i modyfikować za każdym razem wedle własnego uznania!

Wszystkie powyższe cechy książek paragrafowych sprawiają, że ich lektura staje się dla dziecka czymś w rodzaju interaktywnej, angażującej gry i fascynującej przygody. Nie ma tu miejsca na nudę, monotonię czy szybkie znużenie czytanym wielokrotnie tekstem. Nic więc dziwnego, że prezentowana seria otrzymała główną nagrodę w kategorii wiekowej 0-7 lat w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. W naszym prywatnym rankingu też przez długi czas zajmowała bardzo wysoką pozycję - natomiast obecnie Junior jest na nią już nieco zbyt "dorosły", ale nadal sięga po nią wspólnie ze swoją młodszą kuzynką.

"Złotowłosa i trzy misie"
tekst: Coralie Saudo
ilustracje: Camille Ferrari
stron: 36 / wiek: 3+

 ______________________________

*współpraca z Harper Kids  

 

4 komentarze:

 1. Jak ja lubiłam tę bajkę w dzieciństwie! Nie kojarzę, co się stało z moim egzwmolarzem, ale czytałam namiętnie. O książkach paragrafowych słyszałam, ale dla dorosłych czytelników. Fajnie, że dla dzieci też są takie wersje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam sięgać po tę historię w różnych wydaniach, więc też już znam tę wersję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja, nie słyszałam o tego typu książkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekstra pomysł! Zwłaszcza, że Złotowłosa była dla mnie rozkapryszonym bachorem 🤪

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)