wtorek, 23 marca 2021

"Basia w zoo", "Wielka księga o uczuciach" i inne nowości od Zofii Staneckiej, Marianny Oklejak oraz Wydawnictwa Harper Kids.

Dzień dobry! :) Dzisiaj przybywamy do Was z garścią nowości wydawniczych od Harper Kids - a w roli głównej oczywiście nasza ulubiona Basia wraz z rodziną i przyjaciółmi :) Poza cyklicznymi cieńszymi książeczkami wchodzącymi w skład świetnie znanej wielotomowej serii, mamy dla Was również wielkie kompendium wiedzy o uczuciach - a także świetną rodzinną grę, która na pewno umili Wam oczekiwanie na prawdziwą wiosnę oraz kolejny (przed)świąteczny lockdown... Zapraszamy na recenzję!

"Basia i przyjaciele. Marcel"

Pierwsza z prezentowanych książek opowiada przede wszystkim o Marcelu - szkolnym koledze Basi i wielkim miłośniku zwierząt. Rodzina Marcela to nie tylko mama,tata i trójka rodzeństwa - ale również mówiąca papuga, pies oraz trzy koty. W pewnym momencie dołącza do nich kolejny czworonóg,który padł ofiarą bestialskiego traktowania przez innych ludzi. Na szczęście szybka interwencja weterynarza ratuje mu życie,a ostatecznie familia powiększa się również o małego chomiczka. Co zabawne - sytuacja z książki akurat idealnie zbiegła się w czasie z momentem,kiedy i my powitaliśmy w naszym domu świnkę morską.  Tym bardziej ucieszyła nas lektura ucząca troski, odpowiedzialności i empatii wobec wszystkich zwierząt. Z całą pewnością będziemy do niej często wracać!


"Basia i rower" 

W tym tomiku Basia przypomina sobie kolejne etapy jazdy na rowerze. Tak jak w większości przypadków,najpierw był to mały rowerek dziecięcy z doczepianymi kółkami - a potem ćwiczenia z dodatkowym kijkiem, za który trzymał tato. Aktualnie dziewczynka jest już zaprawioną w boju kolarką, więc wybiera się z rodzicami i braćmi na wspólny rowerowy rajd w pięknych okolicznościach przyrody. Niestety,nie udaje im się uniknąć bolesnego spotkania z rowerowymi piratami drogowymi - ale finalnie wszyscy wspominają bardzo miło zarówno samą wycieczkę,jak i późniejszy pobyt nad jeziorem. Książeczka pokazuje,że jazda na rowerze wymaga odpowiedniego treningu i podjęcia przynajmniej kilku frustrujących prób. Może okazać się pomocna dla dzieci,które tracą wiarę w siebie i zbyt szybko poddają się w trakcie takiej nauki.


"Basia.Wielka księga o uczuciach"

"Wielka księga o uczuciach" to naprawdę pokaźny objętościowo leksykon najróżniejszych emocji: od tych bardzo pozytywnych i mile widzianych aż po te,za którymi absolutnie nikt nie przepada. Trzeba jednak zaznaczyć,że już na wstępie znajdziemy tutaj bardzo cenne i mądre słowa Miśka Zdziśka: "Wszystkie uczucia są ważne. Te bulgoczące jak zupa, te skaczące jak kangur i te płaskie jak naleśnik"...


Każda z 45 opisanych emocji została potraktowana odrębnie i wytłumaczona w bardzo przystępny sposób: na konkretnych przykładach, słowami książkowych bohaterów. Dodatkowo każda z nich miała też okazję "przemówić" własnym głosem w komiksowych dymkach - a Misiek Zdzisiek przygotował dla czytelników garść swoich ulubionych powiedzonek i złotych myśli o uczuciach. Z mojego rodzicielskiego punktu widzenia bardzo spodobał mi się również Kącik Porad Miśka Zdziśka - w którym ukochany pluszak Basi podpowiada, jak radzić sobie ze smutkiem, strachem i stresem, jak wykonać "pudełko złości" czy też w jaki sposób nauczyć się okazywać wdzięczność za drobne rzeczy spotykające nas każdego dnia. 

 "Basia w zoo"

Najlepsza wiadomość dla wszystkich wielbicieli Basi jest taka,że właśnie pojawiła się pierwsza gra z jej udziałem! W ramach rozgrywki dysponujemy 36 kafelkami z wizerunkami zwierząt oraz 8 żetonami z podobiznami mamy,taty, Basi i Janka. Cel gry to rodzinna wizyta w zoo oraz zrobienie zdjęć jak największej liczbie zwierząt. Musimy jednak uważać,by nie zrobić zdjęć dwóch takich samych okazów albo trzech gatunków znajdujących się na takim samym tle. 

Przebieg rozgrywki jest bardzo prosty,dynamiczny i intuicyjny - lecz wymaga też pewnego poziomu skupienia i zapamiętywania pozycji poszczególnych zwierząt.  Wszystkie kafelki ze zwierzętami rozkładamy rewersem do góry,tworząc kwadrat o wymiarach 6x6. Następnie gracze odkrywają poszczególne kartoniki aż do momentu,gdy sami zdecydują się zakończyć swoją turę - lub do czasu,kiedy nastąpi tzw. "skucha". W nieco trudniejszym wariancie gracze mogą rezerwować poszczególne kafelki, przykrywając je swoimi żetonami. Wówczas pozostali zawodnicy mają zakaz ich odkrywania,a na zakończenie gry przyznaje się konkretną punktację za poszczególne zgromadzone gatunki.
 Czy Wasze dzieci też przepadają za przygodami Basi?
Która propozycja spotkałaby się z ich największym zainteresowaniem? :)


19 komentarzy:

 1. Mamy taki sam zestaw! :) Bardzo lubimy Basię

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że Basia wchodziła do biblioteki, jak ja wyrastałam z takich książek, ale przyznam, że zawsze podpatrywałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. super propozycja dla najłodszych wiem komu będę mogła ją polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci muszą uwielbiać serię o Basi. Coraz więcej książek o niej powstaje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zarówno trzy książeczki, jak i gra są świetne. Idealne na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że fajnie, że pojawiła się też gra planszowa z ulubioną bohaterką dzieci. Jest super.

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki zestaw zadowoli każdego najmłodszego człowieka, mnie samą zaciekawił, szkoda,że nie można cofnąć się w czasie bo dzieciaki teraz mają sporo takich atrakcji pod postacią ksiązek czy gier.

  OdpowiedzUsuń
 8. Seria Basia cieszy się dużym uznaniem wsród dzieciaczków, ale nie ma się co dziwić, bo to super książeczki

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra jest naprawdę świetna, a książeczki to już klasa sama w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Śliczne kolorowe książeczki, dzieciom na pewno się spodobają, bo dzieci lubią kolory.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że zainwestuje w te książeczki. Zapowiadają się naprawdę fajnie

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie czyta się Twoją recenzję, jednak zupełnie nie sięgam po taki gatunek książek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje wnuczki są jeszcze za małe na Basię, ale pewnie niedługo po nią sięgniemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są też dla młodszych,całokartonowe :) Seria "Basia i Franek".

   Usuń
 14. Sympatyczna bohaterka z pewnością przyciągnie mnóstwo młodych czytelników do tych książeczek. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książeczki o emocjach to świetny pomysł. Moje dziecko uwielbia je oglądać i słuchać jak czytam

  OdpowiedzUsuń
 16. Super inspiracja do zorganizowania zabawy i wspólnego spędzania czasu.

  OdpowiedzUsuń
 17. dobrze że publikacja uczy empatii i troski o zwierzątka, fajnie że prowokuje tematy ważne dla wchodzącego w życie dziecka

  OdpowiedzUsuń
 18. mamy i my, Basia to taka Klara, więc bardzo się lubimy ;-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)