niedziela, 23 października 2022

10 lat serii "CZYTAM SOBIE" od Harper Kids - czyli świętowanie przez czytanie! :)

Jedna z naszych ulubionych literackich serii dla dzieci - "CZYTAM SOBIE"  od Wydawnictwa Harper Kids - obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia! Właśnie z tej okazji dotarł do nas ostatnio urodzinowy box pełen niespodzianek, którego zawartość chciałabym Wam dzisiaj zaprezentować. Jednocześnie zachęcam do śledzenia na bieżąco podlinkowanej strony - ponieważ "CZYTAM SOBIE" to nie tylko książki czołowych polskich Autorów i wydawniczy program do nauki czytania, ale również cały szereg akcji i inicjatyw społecznych promujących czytelnictwo wśród najmłodszych! Dodatkowo znajdziecie tam również gotowe materiały do pobrania, scenariusze zajęć na podstawie wydanych książek oraz przydatną "Strefę wiedzy" dla rodziców, nauczycieli i pracowników bibliotek. 

A teraz już - bez zbędnego przedłużania - przechodzimy do zawartości 
naszego tajemniczego urodzinowego pudełka :)

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, wszystkie książki z serii "CZYTAM SOBIE" 
oznaczone są konkretnym kolorem, informującym nas o poziomie ich trudności. 

POZIOM 1 to książki, w których używa się tylko 23 podstawowych głosek. Na jedną stronę przypada tu jedno zdanie napisane odpowiednio dużą czcionką oraz towarzysząca mu ilustracja - a wszystkie strony zostały zaprojektowane tak, by dziecko mogło bez trudu śledzić tekst i wodzić po nim palcem. Wszystkie rozkładówki zawierają również słowa do głoskowania, umieszczone w specjalnych wyróżnionych ramkach.
 
POZIOM 2 jest dedykowany dzieciom, które już opanowały czytanie sylabami, radzą sobie z nieco większą ilością tekstu i dłuższymi zdaniami - jednak nadal przeważają tu kolorowe ilustracje i niezbyt skomplikowane słownictwo.
 
POZIOM 3 to z kolei gratka dla bardziej samodzielnych i zaprawionych w boju czytelników. Teksty są zdecydowanie dłuższe i podzielone na rozdziały, a czarno-białe ilustracje nie rozpraszają uwagi i dają poczucie obcowania z poważną, "dorosłą" literaturą. Dodatkowo znajdziemy tu również słowniczek trudniejszych wyrazów, z którymi dziecko mogło nie mieć nigdy wcześniej do czynienia. 

Poza książkami z serii "CZYTAM SOBIE" trafił do nas jeszcze edukacyjny pakiet "Pierwsze słowa", mający na celu wprowadzenie nauki czytania poprzez zabawę i przeznaczony przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Cały zestaw jest umieszczony w solidnym magnetycznym pudełku, dzięki czemu jego poszczególne elementy nie mają prawa się pogubić ;) Znajdziemy tam nie tylko książkę "Doktor Ola" z pierwszego poziomu cyklu - ale także poradnik dla rodziców z całym mnóstwem patentów na aktywizujące czytelnicze zabawy. 

Oprócz tego pakiet zawiera aż 60 edukacyjnych kart
inspirowanych kartami trójdzielnymi z metody Montessori:
 • 15 kart z obrazkami z książki;
 • 15 kart z wyrazami z książki;
 • 15 kart kontrolnych obrazek + słowo;
 • 15 kart z rymami

Wszystkie powyższe elementy można wykorzystywać na wiele sposobów, dostosowując je do indywidualnych potrzeb, możliwości i predyspozycji dziecka. Jeżeli w którymś momencie zabraknie nam inwencji twórczej, wspomniany wcześniej poradnik autorstwa Anny Buchner to prawdziwa skarbnica i kopalnia nowych pomysłów! Mamy tu zatem gotowe narzędzie do pracy z dzieckiem w domu, w placówce przedszkolnej czy szkolnej świetlicy :)

Ostatnim i bardzo istotnym komponentem pakietu jest ruchomy alfabet Montessori z kartami do samodzielnego układania słów. Dziecko może przy jego pomocy odtwarzać wyrazy, które znajdują się na obrazkach - ale również tworzyć inne dowolne słowa, mające dla niego szczególne znaczenie. Kolejny pomysł to grupowanie liter według jakichś konkretnych kryteriów albo pisanie palcem po piasku, kaszy czy innej sypkiej substancji. Z doświadczenia wiem, że jest to narzędzie wręcz idealne do nauki czytania, pisania, wzbogacania słownictwa lub po prostu do swobodnego eksperymentowania z językiem polskim :) Z czasem można też przejść do nieco bardziej skomplikowanych działań - jak chociażby dzielenie dłuższych wyrazów na sylaby albo wprowadzanie dziecka w tajniki ortografii.Jak na urodziny przystało, w naszej paczce nie mogło zabraknąć też ogromnej ilości najróżniejszych dodatkowych gadżetów (oczywiście związanych tematycznie z promowaniem czytelnictwa) :) Znaleźliśmy w niej między innymi zakładki do książek, pocztówki, plany lekcji, dyplomy, karty pracy z wykreślankami wyrazowymi, naklejki i zawieszki na drzwi. Wydawnictwo pomyślało nawet o dziecięcej papierowej koronie, urodzinowej girlandzie i baloniku. Wprawdzie nie są to rzeczy niezbędne, a do sięgania po książki nie trzeba nas jakoś specjalnie zachęcać - ale 10 lat obecności na rynku wydawniczym to w moim odczuciu ogromny sukces, który wymaga odpowiedniej urodzinowej oprawy ;) 

Jeżeli również chcecie przyłączyć się do świętowania - 
raz jeszcze zapraszam Was na oficjalną stronę internetową serii "CZYTAM SOBIE" :)
 

__________________________

*współpraca z Harper Kids


18 komentarzy:

 1. Please stop spamming. Nobody cares about it.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki z tej serii są bardzo różnorodne i naprawdę świetne dla dzieci w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super seria. Bardzo pomogla w nauce czytania u naszego starszaka. Teraz ksiazeczki cierpliwie czekają na młodszą siostrę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super że książeczki są przyjazne dla uczących sie czytać dzieci ale takze dla rodziców a nawet bibliotekarzy

  OdpowiedzUsuń
 5. te książeczki są idealne dla maluchów, bawią i uczą - super, takie są najlepsze
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Mamy kilka książeczek z tej serii z dwóch poziomów. Każda pięknie i solidnie wydana. Brakuje nam ruchomego alfabetu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna seria! W sam raz na prezent dla wnuczek!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak ten czas leci... Ale ile za to fajnych publikacji pod tym oznaczeniem wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bez wątpienia wydania z tej serii za każdym razem są niezwykle wciągające.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam, że ta seria jest naprawdę wartościowa dla młodych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny box ❤️ Nasz przyszedł wczoraj, jeszcze nie zdążyliśmy rozpakować 🙂

  OdpowiedzUsuń
 12. Super zestaw do nauki i zabawy dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nic tylko pogratulować wydawcy pięknego jubileuszu. Widać książeczki mają swoją renomę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Od znajomej wiem, że jej dzieci uwielbiają te książeczki, a ja z kolei coraz częściej o nich czytam w blogosferze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow naprawdę świetny box!Takie ksiazeczki zawsze są uwielbiane przez najmłodszych ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Super materiały do nauki dla dzieci. Widać, że są dobrej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zupełnie nie orientuję się w książkach dla najmłodszych, ale ta seria wydaje mi się interesująca po Twojej prezentacji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne i kolorowe -idealne dla najmłodszych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)