niedziela, 7 maja 2023

"Świętuj z nami" - poznajemy 20 świąt i festiwali z całego świata!

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób obchodzi się różne święta w innych częściach świata? Jeżeli nie, najnowsza propozycja wydawnicza od Harper Kids skutecznie przybliży Wam aż 20 świątecznych zwyczajów, tradycji oraz festiwali z niemal całego globu! Dzięki tej przepięknie wydanej publikacji wyruszycie w daleką literacką podróż, odwiedzicie najbardziej egzotyczne zakątki i odległe kontynenty. Weźmiecie udział w karnawale w Wenecji oraz w Rio de Janeiro - ale również w nieco mniej popularnej małpiej uczcie na Tajlandii czy w meksykańskim Święcie Zmarłych Dia de los Muertos.

Wszystkie książki z serii "Chcę wiedzieć!" wpisują się wręcz idealnie w niezwykle popularny nurt współczesnej edukacji, czyli edutainment (edukacja i rozrywka). Jest to nic innego, jak "nauka przez zabawę" - bardzo skuteczna i przyjemna forma edukacji, w ramach której zabawa stanowi swoisty proces dydaktyczny. Pozwala on na poszerzanie wiedzy oraz  rozwijanie przez dziecko najróżniejszych umiejętności i kompetencji. Wszelkie dostępne formy aktywności są tutaj dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka - a zdobywanie nowych informacji powinno być jak najbardziej urozmaicone, atrakcyjne i zachęcające do poszerzania horyzontów...

Tak jak wspomniałam, w książce znajdziemy aż 20 różnych świąt, obchodzonych przez ludzi na całym świecie. Większość z nich ma oczywiście charakter religijny - ale zdarzają się też takie związane z przyrodą, naturalnym cyklem pór roku czy ważnymi wydarzeniami w historii danego kraju. Każde ze świąt zostało zaprezentowane z perspektywy dziecka pochodzącego z konkretnego państwa lub regionu. Mali bohaterowie książki chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami, opowiadają o zwyczajach panujących w ich najbliższym otoczeniu oraz o wszelkich atrybutach niezbędnych do wspólnego rodzinnego celebrowania. 

W moim odczuciu to kolejna niezwykle wartościowa propozycja, ucząca najmłodszych tolerancji oraz otwartości na inne kultury, religie i zwyczaje. Już od dłuższego czasu usiłuję uświadomić naszemu Bąblowi, że każdy człowiek jest odrębnym, indywidualnym "mikroświatem". Każdy z nas ma prawo wierzyć w coś innego, wyznawać swój własny system wartości i hołdować własnym zasadom - oczywiście pod warunkiem, że nie wyrządza się krzywdy innym ludziom i nie narusza się ich prywatnych granic. Wszelakie święta zawsze powinny być czasem wyjątkowym i pełnym pozytywnych emocji - a nie pretekstem do doszukiwania się światopoglądowych różnic, wszczynania rodzinnych waśni czy politycznych sporów :)

 
 
 
"Świętuj z nami"
Wydawnictwo Harper Kids
Asa Gilland, Valerie Wilding
stron: 48 / wiek: 5+ 
 

____________________________

*współpraca z Harper Kids

 

12 komentarzy:

 1. Dużo fajnej wiedzy dla maluszka. Fajnie przedstawiona, bardzo mi się podobają ilustracje. Na pewno będzie zachęcać do zgłębiania tematu festiwali :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako dziecko faktycznie nigdy jakoś mocniej się nad tym nie zastanawiałam. Fajne są tego typu publikacje. Tę ostatnio często widzę na blogach,

  OdpowiedzUsuń
 3. fajne jest to ze czytając dzieciom takie książeczki, sami się dużo uczymy

  OdpowiedzUsuń
 4. Poznawanie zwyczajów i innych kultur to ciekawa sprawa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z ciekawości sama bym po taką pozycję sięgnęła i przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo 😊 trochę mi to przypomina programy z kanału MiniMax - "Mój dom", "Moja szkoła" itp. Pokazywały życie dzieci w różnych zakątkach świata:)

   Usuń
  2. Faktycznie te kanały to przypominają, nie wpadłam na ten pomysł.

   Usuń
 6. Bardzo fajna, kolorowa książeczka. Można się z niej wiele nauczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że interesująca lektura pokazująca różne kultury świata. Na pewno warto, aby dzieci pozwały różne zwyczaje. Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż co kraj to inne obyczaje, dorośli ich nie znają a cóż dopiero dzieci, dla nich to jest nowość. Sympatyczna książeczka :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ilustracje są meeega🤩🤩🤩 muszę zakupić chłopcom koniecznie!

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)