piątek, 31 maja 2024

Bądź bezpieczny w wakacje i znaj swoje prawa!

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim wyczekiwane przez wszystkich wakacje - lecz nie zawsze jest to czas beztroskich zabaw, niezapomnianych turystycznych atrakcji i relaksujących rodzinnych wycieczek. Letni okres urlopowy to również jeden z najbardziej niebezpiecznych okresów na polskich drogach, kiedy ze względu na wzmożony ruch i brawurę kierowców dochodzi do najwyższej liczby wypadków. W górę szybują także policyjne statystyki utonięć oraz tragicznych zdarzeń w gospodarstwach rolnych. Spory odsetek tych wszystkich incydentów to niestety wypadki z udziałem dzieci, które w trakcie wakacji spędzają zdecydowanie więcej czasu poza domem i w towarzystwie rówieśników, pozostawione bez nadzoru oraz odpowiedniej opieki. 

Końcówka roku szkolnego to zatem idealny moment nie tylko na to, by zacząć pakować walizki i dopinać na ostatni guzik nasze zaplanowane wakacyjne wojaże - ale również na to, by przypomnieć dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa i numery alarmowe czy też odświeżyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Nie bez powodu w przedszkolach i szkołach właśnie teraz organizowane są spotkania i pogadanki z przedstawicielami policji, straży pożarnej czy ratownikami medycznymi... 

foto: pixabay.com/hoffmann-tipsntrips

Gdyby jednak pech chciał, że jakiś wypadek lub inne niefortunne zdarzenie związane z uszczerbkiem na zdrowiu stanie się udziałem naszym lub naszego dziecka - warto znać swoje prawa w ramach korzystania z pomocy medycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie chociażby w serwisie internetowym prawapacjenta.org, którego profesjonalny zespół rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości, udzieli wstępnych bezpłatnych porad prawnych, a w razie konieczności zawalczy w Waszym imieniu o zadośćuczynienie. 

Niejednokrotnie zdarzają się przecież sytuacje, że największą tragedią okazuje się nie sam wypadek - ale następujące po nim błędy medyczne, nietrafne diagnozy, nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi i operacje lub pobyty w szpitalu, które zamiast wyleczenia kończą się pogorszeniem stanu pacjenta. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach można starać się o stosowną rekompensatę: zwrot wydatków poniesionych na leki i rehabilitację, odszkodowanie za naruszenie praw pacjenta lub błąd w sztuce lekarskiej czy nawet przyznanie z tego tytułu stosownej renty. Oczywiście często bywają to sprawy bardzo sporne, ciągnące się w sądzie przez długi czas, a racje pacjenta są niezwykle trudne do udowodnienia - więc tym bardziej dobrze jest mieć przy sobie reprezentantów wyposażonych w stosowną wiedzę prawną i medyczną oraz wieloletnie doświadczenie.

foto: pixabay.com/u_p66g98oss8
 
_______________________________________
 * wpis powstał w ramach współpracy
 

13 komentarzy:

  1. Bezpieczeństwo w wakacje to podstawa! Nie można o tym zapominać! Warto też z rozsądkiem podchodzić do różnych aktywności oraz do ochrony naszych rzeczy. Niestety często gubi się portfele, pieniądze, telefony lub przy zabawie różne urządzenia wpadają do wody i nie da się już ich uratować. Warto kupić etui wodoodporne . Nie jest to duży wydatek, a wiele rzeczy w ten sposób można ochronić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na wakacjach tak jak na co dzień czyhają na nas i dzieci różne niemiłe sytuacje. Trzeba być czujnym, bo ochronić się przed nimi do końca nie można.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy wpis,trzeba być rozważnym zawsze .Monika F

    OdpowiedzUsuń
  4. zdecydowanie bezpieczeństwo jest najważniejsze i dbanie o te sprawy to priorytet, zdecydowanie!

    OdpowiedzUsuń
  5. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, ale ja żyłam w czasach kiedy dzieci nie miały bezpiecznie i nikt o to nie dbał i faktem jest, że obowiązywała zasada " jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz" . Wydaje mi się, że teraz zdamy o ie zbyt mocno, nie uwalniając w naszych dzieciach tzw. instynktu samozachowawczego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po części masz rację, ale jednak jest spora różnica pomiędzy "przewróceniem się", a np. skręceniem sobie karku podczas skoku do wody. Dlatego trzeba znaleźć odpowiedni balans pomiędzy dawaniem dziecku swobody, a zapewnianiem opieki i zabranianiem pewnych zachowań, które mogą być szczególnie niebezpieczne i tragiczne w skutkach.

      Usuń
  6. Bardzo ważny tekst! To prawda, trzeba znać swoje prawa i czasami też trzeba o nie walczyć.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest znać podstawy udzielania pierwszej pomocy. To może uratować życie w nagłych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak ważne przypomnienie! Zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci, zwłaszcza w okresie letnich wakacji, gdy są one bardziej narażone na różne niebezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ważny wpis. Świetnie że to dostałaś. Ja dużo rozmawiam z dziećmi na takie tematy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bezpieczeństwo to akurat dla mnie najważniejsza kwestia, więc mocno zwracam na nie uwagę, jeśli korzystam z jakiś konkretnych aktywności latem. Dbam też o swoje rzeczy, dlatego telefon i dokumenty zawsze muszą być dobrze zapakowane. Planuję wyjazd na kajaki, więc wydaje mi się, że świetnym rozwiązaniem będzie worki wodoszczelne na kajak . Korzystaliście z czegoś takiego kiedyś?

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo się cieszę, że ten temat jest poruszany w świecie blogowym. Bezpieczęństwo zawsze na 1 miejscu!

    OdpowiedzUsuń
  12. Niestety lato powoduje, że wszyscy chętnie ruszamy z domu, a wypadki to wiadomo, że się zdarzają i trzeba być przygotowanym na to...

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)