sobota, 8 czerwca 2024

Czerwiec z Harper Kids - nowości dla maluszków.

Zdaję sobie doskonale sprawę, że słoneczny i upalny czerwiec nie należy do miesięcy, w których najwięcej czasu spędzamy z dziećmi przy książkach ;) Jest w końcu tyle innych ciekawych rzeczy do roboty, a place zabaw, ogrodowe baseny oraz wspólne wyprawy w nieznane kuszą zdecydowanie bardziej...Mimo to w kilku najświeższych postach przybywam do Was z nowościami wydawniczymi od Harper Kids - a zaczynamy od kartonowych książeczek dla najmłodszych, które mogą okazać się świetnym sposobem na wyciszenie rozbrykanego malca po całym dniu pełnym wakacyjnych szaleństw.

"Owoce. Moja książeczka z okienkami"
opracowanie zbiorowe
stron: 10 / wiek: 3+ 
 
Książeczki z otwieranymi okienkami to już klasyka, która w ramach Akademii Mądrego Dziecka pojawia się chyba najczęściej - a jednak pomysłowość ich autorów oraz ilustratorów nieustannie mnie zaskakuje. Tym razem Wydawca zaprasza nas do niesamowicie różnorodnego świata owoców, prezentuje ich uproszczoną klasyfikację i przekazuje wiedzę na ich temat w sposób adekwatny do wieku przedszkolaków. 

Na kolejnych rozkładówkach poznajemy zatem owoce sezonowe, egzotyczne i kryjące w sobie bogactwo pestek - a nawet warzywa, które są jednocześnie owocami. Przy okazji otwierając tajemnicze okienka dowiadujemy się, jak przebiega ich cykl dojrzewania, gdzie rosną, skąd pochodzą i jak wygląda ich wnętrze. Przy pomocy sprytnie wkomponowanego elementu obrotowego zademonstrujemy dziecku, jakie następujące po sobie kolory przybiera dojrzewający pomidor. Książeczki z okienkami mają również tę wielką zaletę, że możemy przemycić w nich dwa razy więcej nowego słownictwa czy ciekawostek z danej dziedziny - a element niespodzianki sprawia, że maluszki po prostu nie mogą się od nich oderwać! Inne korzyści wynikające z ćwiczenia małej motoryki oraz sprawności manualnej to już w zasadzie "oczywista oczywistość" ;)
 





"Muminki. Najlepsi przyjaciele"
opracowanie zbiorowe
stron: 16 / wiek: 3+
 
Kto z nas nigdy nie przeczytał żadnej opowieści o perypetiach Muminków, ten chyba nie miał prawdziwego dzieciństwa! ;) Na szczęście ulubieni bohaterowie wciąż powracają do nas ze swoimi kolejnymi przygodami i w zupełnie nowych odsłonach - i podejrzewam, że dzięki staraniom wydawców nigdy nie pozwolą nam o sobie zapomnieć. 

Tym razem Muminek jest bardzo strapiony, ponieważ Włóczykij znowu wybrał się na swoją coroczną wędrówkę. Powróci z niej dopiero wtedy, kiedy pierwsze oznaki wiosny zawitają do Doliny Muminków - a tymczasem nasz bohater spędza dni samotnie, niezmiernie się nudzi i nie potrafi znaleźć sobie żadnego sensownego zajęcia. Na szczęście ma wokół siebie rodzinę oraz pozostałych przyjaciół, którzy próbują wszelkimi sposobami poprawić jego posępny nastrój. Mała Mi proponuje mu spacer oraz zbieranie leśnych owoców. Migotka przynosi ze sobą bukiet z traw i polnych kwiatów. Topik i Topcia zabawiają go śpiewem, tańcem oraz grą na drewnianej piszczałce, natomiast Ryjek organizuje wspólny piknik na plaży. W towarzystwie tylu życzliwych osób Muminek zapomina o swoich dotychczasowych troskach i znów zaczyna się uśmiechać - a wieczorem czeka go jeszcze jedna poprawiająca humor niespodzianka, o której jednak musicie przeczytać sobie sami... ;)
 
 




"Tygrys Karmel. Bajka z ogonkiem"
opracowanie zbiorowe
stron: 10 / wiek: 0-2 
 
Krótkie wierszowane bajeczki idealne do czytania przed snem, pełne okrągłych rymów oraz wyrażeń dźwiękonaśladowczych to coś, co małe Tygryski lubią najbardziej! A jeśli dodatkowo taka bajeczka ma puszysty prążkowany ogonek oraz miękkie futerko do głaskania i miziania - to wchodzimy na jeszcze wyższy poziom czytelniczego dziecięcego szczęścia i zachwytu :)
 
Tygrys Karmel to bardzo uparte stworzenie, które nie chce iść spać za żadne skarby świata. Nawet późnym wieczorem przemierza dżunglę w poszukiwaniu nowych przygód, harców i towarzystwa do wspólnych psot - ale wszystkie napotykane po drodze zwierzęta są już zmęczone i przygotowują się do nocnego odpoczynku. W końcu tygrysek również ulega ich namowom i zasypia po dniu pełnym wrażeń - dochodzi bowiem do wniosku, że już wystarczająco dużo interesujących rzeczy mu się przytrafiło. Książeczka poza zabawnym rymowanym tekstem zawiera w sobie liczne onomatopeje, które są niezwykle cenne dla rozwoju mowy i pomagają dziecku komunikować się ze światem w pierwszych latach życia. Dodatkowo ćwiczy też spostrzegawczość i percepcję wzrokową, ponieważ każda rozkładówka zachęca do zabawy w wyszukiwanie trzech konkretnych zwierząt czy przedmiotów. Moim skromnym zdaniem to idealny pomysł na prezent dla najmłodszych czytelników, którzy na pewno będą często sięgali po puchaty ogonek wystający z książkowego regału :)
 





 
_______________________________
*współpraca z Harper Kids 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)