sobota, 8 czerwca 2024

Czerwiec z Harper Kids - nowości dla starszaków.

W poprzednim wpisie prezentowałam Wam nowości od Harper Kids przeznaczone dla najmłodszej kategorii wiekowej, natomiast dziś mam coś dla starszaków. Jedno z naszych ulubionych wydawnictw towarzyszy dziecku od pierwszych lat życia: poprzez okres żłobkowy i przedszkolny, naukę czytania, aż po osiągnięcie czytelniczej "dojrzałości" i świadomości w samodzielnym wyborze ulubionych lektur :)

"Domowa Pyra. Smaczna Banda i emocje"
tekst: Jory John
ilustracje: Pete Oswald
stron: 32 / wiek: 3+
 
Tytułowa Pyra to typowy 'coach potato' - kanapowy ziemniak i leniuszek, ponad wszystko ceniący sobie wygodę i spokój domowego zacisza. Zasłony w jej mieszkaniu są zawsze szczelnie zaciągnięte, by nigdy nie dotarł tam choćby najmniejszy promień słonecznego światła. Pyra preferuje bowiem blask płynący z ekranów telewizorów, komputerów i smartfonów - a jej jedyny kontakt ze światem zewnętrznym odbywa się właśnie przy pomocy tych wszystkich sprzętów i "cudów techniki". Pyra spędza czas oglądając ulubione programy, grając w gry i nieustannie śledząc wszelkie istniejące media społecznościowe. W zasięgu ręki ma wszystko, czego potrzebuje do szczęścia - nawet specjalny mechanizm serwujący przekąski, by sama nie musiała podnosić się z ulubionej kanapy (!) Jej życie odmienia się dopiero po niespodziewanej awarii prądu, która skłania ją do wyjścia na dwór po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Pyra przekonuje się, że świat jest naprawdę piękny, fascynujący i zdecydowanie ciekawszy, niż jego wirtualna namiastka...

Z pozoru prosta, zabawna historyjka - a z drugiej strony smutna i gorzka refleksja na temat współczesności, pokrywająca się również z moimi prywatnymi spostrzeżeniami. Codziennie rano jadąc do pracy przepełnionym autobusem praktycznie na palcach jednej dłoni mogę policzyć osoby, które czytają książkę lub podziwiają widoki za oknem. Cała reszta tkwi z nosami w telefonach - zapewne scrollując Facebooka, oglądając filmiki na Tik Toku albo ogarniając zakupy online. Za pośrednictwem internetu możemy zrobić dziś niemal wszystko: zamówić posiłek z dowozem pod same drzwi, zabukować wymarzone wakacje, załatwić znienawidzone sprawy urzędowe czy nawet umówić się na randkę. Oczywiście w wielu przypadkach to duża oszczędność czasu, spora wygoda i gwarancja, że nie będziemy musieli opuszczać własnej strefy komfortu - ale w pewnym momencie ta pozorna "swoboda" staje się dla wielu ludzi niebezpieczną pułapką. Zamiast spotkać się ze znajomymi i porozmawiać z nimi na żywo - wolimy wysłać im emotkę albo śmiesznego mema. Zakłamujemy swój wygląd i swoje życie, stosując instagramowe filtry oraz posługując się sztuczną inteligencją. W skrajnych przypadkach zaczyna towarzyszyć nam syndrom FOMO (fear of missing out) - czyli lęk przed wypadnięciem z wirtualnego obiegu i strach, że jeśli choć na chwilę wypuścimy z rąk telefon to ominie nas coś niezwykle istotnego...

Jestem bardzo ciekawa, czy macie podobne refleksje na ten temat? 
Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
 
 


 
 
"Dzieci świata takie, jak Ty"
 tekst: Nicola Edwards
ilustracje: Andrea Stegmaier
stron: 64 / wiek: 7+
 
"Dowiedz się, gdzie do szkoły można dojechać kolejką linową, a gdzie śpi się na piecu. Sprawdź, dlaczego dzieci w Etiopii nie noszą nazwisk rodziców, mali Japończycy hodują chrząszcze, a Włosi nazywają chleb kapciem. Różnice pomiędzy dziećmi z różnych stron świata są fascynujące, a ta książka pomaga się nimi zachwycić. Uczy wrażliwości i tolerancji, otwartości na innych i uświadamia, że dzięki rozmaitości świat jest ciekawszy." 

W powyższym blurbie zawiera się w zasadzie cała kwintesencja recenzowanej pozycji. Właściwie wolałabym nie dodawać już niczego więcej, by pozostawić Was z poczuciem niedosytu oraz przemożną chęcią sięgnięcia po tak wartościową lekturę - ale z drugiej strony nie wypada nie napisać też czegoś od siebie (zwłaszcza, że książka naprawdę zachwyciła mnie swoją zawartością, poruszaną tematyką i szatą graficzną).
  
Autorka zaprasza nas na spotkanie z dziećmi zamieszkującymi różne odległe zakątki naszego globu. Możemy odwiedzić ich domy, poznać ich ulubione przysmaki i zabawy, nauczyć się kilku podstawowych słów w ich językach i generalnie przekonać się o tym, w jakich warunkach żyją oraz funkcjonują na co dzień. Bohaterowie zabierają nas także w podróż lokalnymi środkami transportu: do swoich szkół, na obchody popularnych świąt i uroczystości, do dziecięcych pokojów pełnych zabawek oraz do gospodarstw, w których opiekują się ukochanymi zwierzętami...Każdy z nich jest inny, wychowany w innym społeczeństwie i kręgu kulturowym, ukształtowany przez inne wierzenia, tradycje i obyczaje...Jednak niezależnie od tego, co ich różni - wszyscy są dziećmi, które trzymają się razem, zamieszkują tę samą planetę i wspólnie się o nią troszczą.


__________________________________
*współpraca z Harper Kids 
 
 

1 komentarz:

  1. Książeczki zapowiadają się ciekawie. Myślę że dzieci je polubią.

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)