poniedziałek, 27 listopada 2017

Mamo, tato - porozmawiajmy o HIV. Kampania #mamczasrozmiawiac .


Ze mną nikt nie rozmawiał o HIV i AIDS. Do wszystkiego dochodziłam sama - posiłkując się literaturą, dokumentalnymi filmami i strzępkami informacji, które były nam przekazywane w szkole. Rodzice najwyraźniej nie widzieli takiej potrzeby - a może było to dla nich zbyt trudne i krępujące, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu istniało zdecydowanie więcej tematów, które można było sklasyfikować jako tabu (na szczęście, wiele się zmieniło w tej kwestii od tamtego czasu).   

Być może wydawało im się, że nas ten temat zupełnie nie dotyczy. Być może liczyli na to, że całą sprawę załatwią za nich nauczyciele - a może tkwili w błędnym przekonaniu, że TO przytrafia się tylko narkomanom, homoseksualistom  i osobom  z tak  zwanego  "marginesu"...

A tymczasem osobą zakażoną HIV może stać się tak naprawdę każdy, bez  wyjątku - bez  względu  na swoje  społeczne  pochodzenie, status materialny, tryb życia czy seksualne preferencje.Wbrew pozorom NIE JEST to problem dotyczący wyłącznie jakichś konkretnych grup, które podejmują wyjątkowo ryzykowne, nieostrożne i pozbawione odpowiedzialności zachowania ! Prowadzisz jakiekolwiek życie seksualne ? Możesz być zakażony  ! Twoja świeża rana albo błony śluzowe miały (nawet przypadkowy) kontakt z zakażoną krwią ? Również możesz być ! 

#mamczasrozmawiac, AIDS, HIV, kampania społeczna, Krajowe Centrum do spraw AIDS, Światowy Dzień AIDS.

Na początek garść statystyk :

* Rocznie zakażenie HIV wykrywane jest w Polsce u około 1200 osób.

* Codziennie o zakażeniu dowiadują się w naszym kraju średnio 3 osoby. 

*Od początku epidemii HIV wykryto w Polsce 22 tysiące zakażeń. 
Eksperci szacują jednak, że około drugie tyle osób żyje w naszym kraju z wirusem , nie wiedząc o tym.

* Na dzień 02.10.2017 r. terapią antyretrowirusową (ARV) 
objętych było 10 273 pacjentów, w tym 110 dzieci.

* Od 1985 do 2017 roku odnotowano w Polsce ponad 3500 zachorowań na AIDS, 
z czego zmarło ponad 1370 osób dotkniętych chorobą. 
 
#mamczasrozmawiac, AIDS, HIV, kampania społeczna, Krajowe Centrum do spraw AIDS, Światowy Dzień AIDS.
HIV - www.aids.gov.pl

Powyższe liczby nie musiałyby być tak zatrważające, gdyby zmowa milczenia wokół tematu HIV i AIDS była przerywana częściej - nie tylko w ramach kampanii społecznych takich jak #mamczasrozmawiac, ale przede wszystkim w sytuacji codziennego, normalnego dialogu z bliskimi nam osobami.

Przy aktualnym stanie wiedzy medycznej samo zakażenie HIV nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia dla życia. Istnieją coraz bardziej zaawansowane i nowoczesne leki oraz terapie, dzięki którym osoby zakażone mogą stosunkowo normalnie funkcjonować i które zapewniają im wydłużenie życia oraz znaczną poprawę jego jakości. 

Jednocześnie, niewykryte i nieleczone zakażenie HIV z biegiem czasu przeradza się w zespół chorób określanych jako AIDS - a ten może prowadzić do postępującego upośledzenia układu immunologicznego oraz przedwczesnej śmierci.

#mamczasrozmawiac, AIDS, HIV, kampania społeczna, Krajowe Centrum do spraw AIDS, Światowy Dzień AIDS.
www.aids.gov.pl
 
Właśnie dlatego warto znaleźć czas na rozmowę - 
a w tak istotnym temacie każdy pretekst do jej przeprowadzenia jest wystarczająco dobry.  

Wasza córka planuje zrobić sobie piercing albo tatuaż? Syn przedstawia Wam swoją nową dziewczynę? Przyjaciółka dostaje skierowanie na zabieg do szpitala? A może właśnie planujecie dziecko i chcecie zrobić wszystko, by uchronić je przed ewentualnymi komplikacjami zdrowotnymi? (Trzeba pamiętać, że profilaktyczne stosowanie w trakcie ciąży leków antyretrowirusowych zmniejsza ryzyko zakażenia u noworodka do niespełna 2 procent - a więc nawet osoba zakażona HIV ma ogromne szanse urodzenia zdrowego maluszka). 

Życie podsuwa nam tak naprawdę całe mnóstwo sytuacji, w których można nawiązać podobny dialog i zachęcić bliskich oraz zmotywować samego siebie do wykonania stosownych badań. Jeżeli nie za bardzo wiecie, jak się do takiej rozmowy zabrać - Krajowe Centrum do spraw AIDS przygotowało dla Was kampanię #mamczasrozmawiac - pełną cennych informacji, wskazówek i podpowiedzi. 

#mamczasrozmawiac, AIDS, HIV, kampania społeczna, Krajowe Centrum do spraw AIDS, Światowy Dzień AIDS.
www.aids.gov.pl

Testy na HIV można przeprowadzić zupełnie bezpłatnie,  anonimowo i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) na terenie całej Polski.  Nie należy się tego wstydzić i obawiać , tylko raczej traktować jako swój obowiązek - wynikający ze świadomości, odpowiedzialności i troski o życie własne oraz najbliższych nam osób.

Być może  w tej chwili perspektywa  rozmowy  z Waszymi dziećmi na takie tematy wydaje  się Wam bardzo  odległa i stanowi  jakieś bliżej  nieokreślone "potem"  na  osi  ich  życia. Jednak uwierzcie  mi, że czas  płynie  bardzo  szybko. W tej  chwili  Wasz syn jest trzynastoletnim Tomkiem , lubi piłkę nożną i gry  komputerowe - ale  już za  kilka  lat będzie dorosłym  Tomaszem i chyba  nie  chcielibyście, żeby  całą swoją wiedzę na  temat  HIV, AIDS  i seksu  w  ogóle  czerpał z kolorowych  czasopism tudzież serwisów 18+ ? Zdecydowanie lepiej czerpać ją z rzetelnych źródeł oraz rozmów z zaufanymi i ważnymi dla nas ludźmi, w których zawsze odnajdziemy oparcie. 

#mamczasrozmawiac, AIDS, HIV, kampania społeczna, Krajowe Centrum do spraw AIDS, Światowy Dzień AIDS.

KTO,  JEŚLI NIE WY- RODZICE ?
Szybka reakcja jest w tym przypadku niezwykle ważna 
- więc MIEJCIE CZAS ROZMAWIAĆ !

________________

Nieniniejszy wpis powstał w ramach kampanii #mamczasrozmawiac zorganizowanej przez Krajowe Centrum do spraw AIDS. Kampania trwa w dniach 17 listopada - 1 grudnia 2017 r., a więc w czasie dwóch tygodni poprzedzających Światowy Dzień AIDS.

Za zaproszenie do udziału w kampanii dziękuję Dagmarze z bloga Socjopatka.pl 

69 komentarzy:

 1. Zdecydowanie jestem zdania, że z dziećmi powinno się rozmawiać! Oczywiście każdy temat ma swój przedział wiekowy, ale to my, rodzice, powinniśmy uświadamiać, a nie szkoła, czy jeszcze coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to właśnie chodzi - a tymczasem wielu rodziców ( w tym również kiedyś moi) mają do tego zupełnie inne i roszczeniowe podejście.

   Usuń
 2. O tym trzeba rozmawiać jak tylko dziecko cokolwiek zacznie rozumieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, też tak sądzę - i koniecznie dostosowywać przekaz do poziomu intelektualnego i emocjonalnego dziecka.

   Usuń
 3. O tym się powinno rozmawiać już od najmłodszych lat. :) pracuję w takim miejscu, że sam się badam co dwa lata. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje tak naprawdę wiele różnych chorób , na których obecność powinniśmy się regularnie badać - tylko zazwyczaj człowiek myśli sobie "mi to się na pewno nie przytrafi". A potem bywa zbyt późno...

   Usuń
 4. Niestety odnośnie HIV i AIDS mówi się w większości jako chorobie osób homoseksualnych, a dzięki takim akcjom buduje się w społeczeństwie świadomość jak to wygląda w rzeczywistosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama miałam dawniej takie przekonania - ale na szczęście szybko je zweryfikowałam, kiedy zaczęłam zagłębiać się bardziej w ten temat.

   Usuń
 5. Masz rację! Badania są bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 6. O takich rzeczach najlepiej zacząć rozmawiać od momentu, w którym dziecko po raz pierwszy zetknie się z takim tematem...czy to w trakcie czytania książki, czy oglądania filmu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakaś okazja zawsze się trafi - tylko trzeba ją chwytać i nie unikać rozmowy.

   Usuń
 7. Właśnie mi uświadomiłaś, że powinnam już bardziej szczegółowo przerobić ten temat z dziećmi, dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę. Cieszę się, że mój wpis mógł się do tego choć troszkę przyczynić :)

   Usuń
 8. Mój syn jeszcze jest za mały ale również wychodzę z założenia, że z dziećmi trzeba rozmawiać o wszystkim, nawet o tych trudnych tematach - nie czekać aż ktoś nas wyręczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, zupełnie inaczej wówczas podchodzą do pewnych spraw, jako rodzice najlepiej wiemy, w jaki sposób o wszystkim z dziećmi rozmawiać. :)

   Usuń
  2. W końcu nikt tak dobrzenie zna naszych dzieci, jak my sami - i dlatego myślę, że nasz przekaz ma największe szanse do nich trafić. (Być może w przypadku nastolatków jest nieco trudniej - bo tam dochodzi bunt, oportunizm i czasami lepiej docierają słowa osób spoza rodziny).

   Usuń
 9. Masz rację często tematy dotyczące HIV są traktowane jako tabu, a trzeba o nich głośno rozmawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszym społeczeństwie nadal jest całkiem sporo tego tabu - ale liczę na to, że dzięki takim akcjom świadomość będzie się zmieniać i poszerzać.

   Usuń
 10. HIV i tak jest już chyba tematem "odczarowanym". O wiele za mało mówi się o dużo gorszej (w moim mniemaniu) chorobie, czyli o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. To strasznie podstępna choroba i mnóstwo ludzi żyje nieświadomych tego, że są nosicielami wirusa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam temat zapalenia wątroby ze swojego bliskiego otoczenia. Dotyczy on mojej znajomej i byłego chłopaka siostry. A do zakażenia doszło w okolicznościach pomocy innemu człowiekowi - w trakcie oddawania krwi.

   Usuń
 11. Co rusz poruszasz bardzo ważne tematy. Dzięki za przypomnienie, że muszę o tym również pogadać z dzieciakami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są temat , które każdego rodzica (i nie tylko) kiedyś mogą dotyczyć - dlatego warto się odpowiednio do tego przygotować.

   Usuń
 12. W sumie jak tak sięgam pamięcią, to u mnie w domu chyba tez nie było rozmowy na ten temat, gdy byłam nastolatką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasy się zmieniają , a otwartość rośnie - i całe szczęście.

   Usuń
 13. Bardzo dobry tekst! Bardzo się cieszę, że dołączyłaś do kampanii! <3 O tym co ważne, trzeba mówić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również się cieszę, że mogłam wziąć udział w takiej akcji - bo uważam, że jest ona bardzo istotna i potrzebna.

   Usuń
 14. Bardzo ważny temat, niestety szkoda, że tak dużo osób go unika. Gdy byłam w ciąży zaproponowałam narzeczonemu, żeby się zbadał, niestety nie zgodził się, a co więcej - obraził się! Nie rozumiał, że robię to z troski, a nie by rzucić złośliwą aluzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przez pewną grupę osób faktycznie taka propozycja może być uznana za "obraźliwą" i stanowiącą rzucenie oskarżenia czy insynuację. Dlatego trzeba odpowiednio do tego podejść i najpierw wytłumaczyć, o co nam chodzi i dlaczego to proponujemy - o ile oczywiście ktoś potrafi wysłuchać i przyjąć takie argumenty.

   Usuń
 15. ważny temat. Powiniem być gościem w większej ilości domów

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio ucichło o tym temacie, a szkoda! Problem jest i będzie i trzeba o nim rozmawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz akurat trwa Tydzień Testowania na HIV,a niedługo Światowy Dzień AIDS - więc na pewno jeszcze niejeden raz będzie o nim głośno.

   Usuń
 17. Ważny temat. Pamiętam, że ja dowiedziałam się o tym dość wcześnie, bo w jakimś wspólnie oglądanym z rodzicami filmie była postać zarażona wirusem HIV.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film i książki to świetny pretekst do takiej rozmowy. Ja pamiętam, że najbardziej zainteresowałam się tym, kiedy w naszej szkole zorganizowano spotkanie z osobą zakażoną wirusem.

   Usuń
 18. Jasne, że trzeba rozmawiać, trzeba powtarzać i przede wszystkim uważać. Temat wydaje się tak odległy, ale do dzis pamiętam jak koleżanka siedziała jak na szpilkach czekając na wyniki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I taka sytuacja może stać się udziałem każdego z nas - więc warto być tego świadomym.

   Usuń
 19. Mimo tego, że świat idzie do przodu nadal pokutuje przekonanie, że HIV to tylko problem osób homoseksualnych i narkomanów. To smutne, że nie zdajemy sobie sprawy, że zarażony może być każdy. I tak super, że obecnie w ciąży badanie na HIV jest obowiązkowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie wiedziałam o tym, że w ciąży jest obowiązkowe - dzięki za informację, to bardzo dobra wiadomość !

   Usuń
 20. Do dziś mało kto robi sobie test na HIV przed pójściem z kimś do łóżka, więc oswajanie tabu jest bardzo potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej ludzie zaczynają zastanawiać się nad tym dopiero po fakcie. Wielki błąd.

   Usuń
 21. Ważny temat, ważny wpis. Bardzo potrzebny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - i dlatego właśnie przyłączyłam się do tej kampanii.

   Usuń
 22. "A tymczasem osobą zakażoną HIV może stać się tak naprawdę każdy, bez wyjątku - bez względu na swoje społeczne pochodzenie, status materialny, tryb życia czy seksualne preferencje" - dokładnie TAK! Nie wiem dlaczego, ale wciąż u nas takie przekonanie, że HIV'em mogą zarazić się tylko homoseksualiści, narkomanii i inni powszechnie uważani za "patologię".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to są przekonania zakorzenione głęboko jeszcze z dawnych czasów - kiedy faktycznie było im nieco bliżej do prawdy, ale nie do końca.

   Usuń
 23. Być może moje szkoły były pod tym względem wyjątkowe, ale już od podstawówki mieliśmy zajęcia związane z tą tematyką. W podstawówce skupiali się bardziej na ranach i krwi pomijając seks, ale już w gimnazjum dokładnie to omówili. To przecież choroba więc nie widzę sensu robienia z niej tematu tabu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie szczęściara z Ciebie - bo niektórzy nauczyciele z tego co pamiętam słowa "seks" nawet nie wypowiadali i mało brakowało, a uczyli by dzieci biologii na przykładzie kwiatków i pszczółek...Ale to raczej ta "stara gwardia",która już przeszła lub wkrótce przejdzie na emeryturę.

   Usuń
 24. No niestety, ten temat jest wciąż tematem tabu. Choć pamiętam, że ja sama pod koniec podstawówki brałam udział w konkursie na temat wiedzy o HIV i AIDS, a wcześniej mieliśmy o tym lekcje, więc może jednak w szkołach nie jest tak źle z tym tematem...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie zależy od ludzi, jacy w danej szkole uczą. Czasami bywa kiepsko - a czasami lepiej, niż w domach rodzinnych.

   Usuń
 25. Ja jako dziecko pierwszy raz dowiedziałam się o aids jak zmarł Freddie Mercury byłam młodziutką nastolatką, jeszcze film z Hanksem Philadelphia zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze z synem nie rozmawiałam na temat hiv czy adis. Pewnie przyjdzie na to pora. Bardzo ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Tom Hanks w tej roli na bardzo długo zapadł mi w pamięć - i nadal lubię wracać do tego filmu.

   Usuń
 26. Gratuję dobrego tekstu. U mnie jeszcze dzieci za mełe na ten temat ale na pewno go podejmę jak tylko podrosną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz synek oczywiście też jeszcze za mały - ale za kilka lat z całą pewnością nie zamierzam tej kwestii i dialogu unikać.

   Usuń
 27. Świetny temat i hasztag. Rozmowa to podstawa. Czy nam się to udaje? Spytam syna jak skończy 40 lat :) Staramy się. Niestety nie mamy wpływu na efekty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda , to prawda - odpowiadam tylko za nasze starania. Potem sporo zależy od samego dziecka i jego otoczenia.

   Usuń
 28. Bardzo ważny, choć niełatwy temat, ale na każdy z nich trzeba z dziećmi rozmawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie chyba nie ma takiego tematu, którego bym z dzieckiem nie poruszyła. Przynajmniej na chwilę obecną żaden taki nie przychodzi mi do głowy.

   Usuń
 29. Dokładnie to bardzo ważny temat, na który powinno zwracać się więcej uwagi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy rzetelne informacje mamy na wyciągnięcie ręki - wystarczy po nie sięgnąć.

   Usuń
 30. Na temat HIV, jak i innych zagrożeń trzeba z dziećmi rozmawiać. To nie podlega dyskusji. Rzecz jasna w formie i zakresie odpowiedni do wieku dziecka. Ważny temat i bardzo istotna kampania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście - trzeba zrobić to tak, by dziecko ogarnęło .

   Usuń
 31. super że poruszyłaś ten temat to naprawdę bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ważny temat, co prawda mój Alex ma dopiero rok ale jak dorośnie to na pewno porozmawiamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne, że masz taki zamiar - i że się tego nie boisz jak niektórzy rodzice.

   Usuń
 33. Ja wychodzę z założenia za na każdy temat nalezy rozmawiać, ten o HIV uż poruszaliśmy z moim sześciolatkiem, chcę by był świadomy a wiedzę czerpał z dobrych źródeł a nie pogłosek. Wbrew pozorom dzieci wiedzą bardzo dużo o świecie tylko my dorośli tego nie dostrzegamy

  OdpowiedzUsuń
 34. To ja miałam to szczęście, że moja wspaniała mama rozmawiała ze mną na ten i inne trudne tematy.
  I mam nadzieję, że coraz więcej rodziców tak robi. Ta kampania na pewno w tym pomaga!

  OdpowiedzUsuń
 35. Z dziecmi powinni rozmawiac na te tematy rowniez i przede wszystkim rodzice. Jednak to im-doroslym, rodzicom takie uswiadamianie nieraz by sie przydalo

  OdpowiedzUsuń
 36. To bardzo ważny temat, dobrze, że go poruszyłaś. Wiele niestety jest mitów na temat HIV, co jest smutne :/

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)