niedziela, 23 czerwca 2019

20 pomysłów na (zdalną) pracę dodatkową, czyli jak dorobić na urlopie wychowawczym.

Jesteś mamą na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? Postanowiłaś zostać z dzieckiem z domu i jeszcze przez jakiś czas nie wracać na etat? Jednocześnie zastanawiasz się intensywnie, w jaki sposób możesz sobie dorobić i odciążyć trochę Wasz domowy budżet? Możesz nadal pracować z domu na wcześniejszym stanowisku u swojego pracodawcy albo podjąć inną pracę zdalną w określonym wymiarze - pod warunkiem, że nie pozbawi Cię ona możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem! Poniżej przygotowałam listę 20 zdalnych zajęć dla mamy, które w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy.

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy
foto: pixabay / stokpic

1. Zostań konsultantką kosmetyczną. To już nie te czasy, kiedy bycie konsultantką kosmetyczną wymagało od kobiety drałowania z katalogiem po domach, odwiedzania dziesiątek znajomych i koleżanek z pracy. Teraz każda z konsultantek ma najczęściej swoją własną stronę internetową albo profil na Facebooku - i wszystkie zamówienia zbiera się online, co zdecydowanie ułatwia wykonywanie tej pracy zdalnie przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem. Nawet jeżeli nie zarobi się na tym tak zwanych "kokosów" - to dodatkowym plusem jest możliwość zaopatrzenia się w promowane przez siebie kosmetyki i akcesoria, zupełnie za darmo lub po bardzo promocyjnej cenie (w końcu trzeba wiedzieć, co się poleca!) Osobiście nie pogniewałabym się wcale, gdybym jako konsultantka co miesiąc miała możliwość testowania najróżniejszych kosmetycznych nowości - jak chociażby moja ulubiona seria Avon Planet Spa - i dorobienia sobie przy okazji jakiegoś dodatkowego grosza :)

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy

2. Zajmij się rękodziełem. Jeśli tylko potrafisz szyć, malować, tworzyć pięknie skomponowane lasy w słoiku, kartki okolicznościowe  czy inne niesztampowe przedmioty DIY - to może być ścieżka rozwoju właśnie dla Ciebie :) Zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest w tej chwili ogromna, więc naprawdę niełatwo się przebić w gąszczu innych ofert - jednak obserwuję mnóstwo jednoosobowych mikroprzedsiębiorstw z niebanalnym pomysłem i ciekawym produktem, które odnoszą naprawdę spore sukcesy i stają się rozpoznawalne nie tylko w swoim lokalnym środowisku.

3. Działaj jako wirtualna asystentka. Coraz więcej przedsiębiorstw / twórców internetowych właśnie takiej wirtualnej asystentki potrzebuje i poszukuje - by ogarniała ich korespondencję, propozycje współpracy, pozyskiwanie nowych kontrahentów, obsługę kont w social mediach i całe mnóstwo innych odpowiedzialnych zadań.  Mile widziana - kreatywność i świetna organizacja własnego czasu pracy :)

4. Zdobądź umiejętności copywritera. Jeżeli tylko masz "lekkie pióro", potrafisz stworzyć tekst niemal na każdy temat, przeprowadzić uprzednio odpowiedni research, wykorzystywać w swojej pracy zasady SEO, pozycjonowania  i dobierać odpowiednie słowa kluczowe - to będzie prawdopodobnie idealne zajęcie dla Ciebie. Zawsze możesz skorzystać też z dodatkowych kursów, szkoleń i podcastów - by podnieść własne kompetencje i jeszcze sprawniej poruszać się w świecie copywritingu :)

5. Dawaj korepetycje. Sama dawałam je w czasach licealnych - głównie w zakresie języka polskiego i angielskiego. Zapotrzebowanie było naprawdę spore i nawet w mojej bardzo małej miejscowości - zostawiając ogłoszenia po prostu w sklepie spożywczym oraz na przydrożnych słupach - bez trudu znalazłam kilkoro chętnych uczniów.

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy
foto: pixabay / Julia_S

6. Rób tłumaczenia. Jeżeli czujesz się pewnie jeśli chodzi o znajomość języków obcych, masz w tm kierunku stosowne wykształcenie lub odpowiednie certyfikaty - warto rozejrzeć się w swojej najbliższej okolicy za firmami,  które akurat poszukują tłumacza (lub za osobami prywatnymi, które potrzebują przetłumaczenia konkretnych dokumentów urzędowych / sądowych).

7. Przepisuj i formatuj teksty. Bardzo często zdarza się tak, że właściciele lokalnych firm zwyczajnie nie mają na to czasu - lub zdecydowanie lepiej wychodzi im pisanie odręczne, niż obcowanie z komputerem. Dość popularną praktyką jest również przepisywanie nagrań w formacie mp3, transkrypcje wywiadów oraz przebiegu spotkań i konferencji.
 
8. Załóż własny sklep internetowy. Wiem, że to jest temat-rzeka. Trzeba ogarnąć całe mnóstwo kwestii i znaleźć sposoby, by dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Ale z drugiej strony: czasami naprawdę warto zaryzykować, zainwestować w stosowną reklamę i budować swoją pozycję na rynku, by już na zawsze uniezależnić się od pracy na etacie i być dla samego siebie "sterem, żeglarzem i okrętem".

9. Ogarniaj dokumentację firm. Tak, to też można robić zdalnie - i jestem tego najlepszym przykładem. W moim przypadku akurat chodzi głównie o oferty dla kontrahentów,  tworzenie oficjalnych pism i folderów reklamowych - ale zdalna księgowość czy obsługiwanie spraw kadrowych również ma się całkiem dobrze. 

10.Pracuj jako grafik. Posiadasz znajomość programów graficznych? Masz mnóstwo pomysłów i zmysł estetyczny ? Idź w to, jak w dym ! Z doświadczenia moich znajomych wiem, że praca grafika komputerowego to sama przyjemność - i całkiem niezłe pieniądze :)

11. Zostań mobilną wizażystką. Tutaj w grę wchodzi opcja, że będziesz musiała dojeżdżać do mieszkań swoich klientek i zabierać ze sobą dziecko. Jeżeli jemu to nie przeszkadza i świetnie znosi tego typu podróże - czemu nie ? Zwróć tylko koniecznie uwagę na charakter swojego malucha i jego stosunek do tego typu eskapad - ponieważ nie każde dziecko czuje się komfortowo w obcym otoczeniu i nieznanych sobie warunkach.

12.Zrób kurs animatora. Wprawdzie nie jest to typowa praca zdalna - lecz już kilkuletnie dziecko może Ci w niej śmiało towarzyszyć, osobiście korzystając ze wszystkich animacji i atrakcji. Dodatkowo - jeżeli masz w sobie sporo z dziecka - również dla Ciebie samej będzie ogromną frajdą przebieranie się  w stroje bajkowych postaci, robienie ogromnych mydlanych baniek czy malowanie dziecięcych buzi na wszystkie kolory tęczy ;)

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy
foto: tapeteos.pl

13.Wyszukuj informacje w Internecie. W świecie, w którym obecnie żyjemy - informacja jest bardzo cennym i chodliwym towarem. Ze względu na ogrom zalewających nas wiadomości, wyszukanie czegoś w Sieci niejednokrotnie staje się bardzo pracochłonne i czasochłonne. Wiele firm zleca takie zadania dodatkowym osobom, których obowiązkiem jest oczywiście również prowadzenie baz pozyskanych danych i przygotowywanie stosownych raportów.

14.Obsługuj konta w mediach społecznościowych. Zajęcie trochę podobne do pracy wirtualnej asystentki - ale zakres obowiązków mniejszy i bardzie ograniczony. Musisz tylko pamiętać o tym, że "kryzysy w social mediach wybuchają  w weekendy" - i wymagana jest duża dyspozycyjność, by gasić je w zalążku sprawnie i na bieżąco.

15.Wprowadzaj dane z ankiet i sondaży. Zajęcie typowo odtwórcze, wymagające sporej skrupulatności i koncentracji - ale nie musisz wykazywać się w nim własną inwencją i inicjatywą. Dostajesz dane, które trzeba ogarnąć - i robisz to niemal automatycznie (być może właśnie taki tryb pracy preferujesz).

16.Opiekuj się dzieckiem - nie tylko swoim ! Coraz  częściej słyszy się o tym, że mamy zamieszkujące tę samą okolicę organizują sobie grupy wzajemnego wsparcia. Te, które wracają do pracy w krótkim czasie po urodzeniu dziecka - mogą korzystać z usług innych mam, które zostają w domu przez cały okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego oraz czują się na siłach, by wziąć pod opiekę jeszcze jakieś inne maluchy. Czasami natomiast taka wymiana odbywa się zwyczajnie po koleżeńsku i nieodpłatnie - kiedy dana mama musi coś załatwić albo po prostu wygospodarować krótką chwilę dla siebie. 

17.Zajmij się korektą i redagowaniem tekstów. Najlepiej, jeżeli posiadasz ku temu stosowne uprawnienia i kursy korektorskie - ale czasami wystarczy świetna znajomość gramatyki,interpunkcji i wszelkich innych zasad, które mogą przydać Ci się w ramach zabawy słowem i poprawiania cudzych błędów. Korektorów i copywriterów poszukują wydawnictwa, najróżniejsze firmy i portale internetowe - a często sami autorzy książek, wydanych w ramach self-publishingu.

18.Przeprowadzaj ankiety dla call center. Jest to praca, którą jak najbardziej można przeprowadzać zdalnie - bez konieczności obecności w siedzibie firmy (zwłaszcza, jeżeli Twoje dziecko jest na tle malutkie, że przez większość czasu w ciągu dnia ucina sobie wielokrotne drzemki).

19. Pisz bloga.Tak, na tym też da się trochę zarobić - albo przynajmniej dorobić w miarę swoich możliwości. Zależnie do profilu Twojego bloga, możesz we współpracy z markami recenzować książki, kosmetyki, zabawki dla dzieci czy też ogarniać stylizacje modowe. Pamiętaj tylko, by polecać swoim Czytelnikom wyłącznie produkty, które faktycznie sama lubisz, cenisz, regularnie ich używasz i sprawdziły się w przypadku Waszej rodziny!

20. Organizuj sesje zdjęciowe. Pasjonujesz fotografią, dysponujesz tzw. "dobrym okiem" i nieco bardziej profesjonalnym sprzętem? Tym lepiej dla Ciebie! Możesz sprawić sobie odpowiednie tła do zdjęć i inne rekwizyty, organizować z ich pomocą sesje rodzinne, urodzinowe, noworodkowe i wszelkie inne, jakie tylko przędą potencjalnym klientom do głów :) Jeżeli dysponujesz jakąś osobą do pomocy - babcią, ciocią, koleżanką - od czasu do czasu na pewno uda Ci się wyskoczyć również na sesję plenerową.

praca zdalna - praca dodatkowa - remote job - praca na urlopie macierzyńskim - praca na urlopie wychowawczym - mamo pracuj - mama wraca do pracy
foto: pixabay / whitesession 


Mam nadzieję, że powyższe pomysły na pracę zdalną dla mam
 okażą się dla Was choć odrobinę przydatne :)
A może już znalazłyście dla siebie tego typu dodatkowe zajęcie ?
Podzielcie się nim w komentarzach :) 

42 komentarze:

 1. Bardzo fajne pomysły myślę, że kiedyś z nich skorzystam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele ciekawych i interesujących zajęć :) każdy może znaleźć coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurcze kopalnia pomysłów:) Extra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne podpowiedzi na pracę Dodatkowa

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne pomysły, warto będzie z nich skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę zebrałaś same świetne pomysły. Myślę, że grunt w tym, żeby najpierw się zastanowić w czym jesteśmy dobrze i potem znaleźć coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam pojęcia, że jest tyle możliwości :D

  OdpowiedzUsuń
 8. super wpis, na pewno wiele mam skorzysta z tych pomysłów

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne propozycje i pokazujesz tym, że macierzyństwo może mieć różne oblicza! I każdy znajdzie jakieś dodatkowe zajęcie dla siebie - w zależności od czasu i umiejętności :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne pomysły, zwłaszcza podoba mi się wirtualna asystentka czy obsługa social mediów.
  Zajęcia, o których piszesz, pozwalają kobietom zdobyć doświadczenie, które przyda się im po urlopie wychowawczym.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna lista pomysłów. Z niektórych opcji jak np. korepetycje czy copywriter często korzystam bo to super sprawa żeby dorobić

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe pomysly ja zajelam sie jednym z nich- dorabim jako copywriter

  OdpowiedzUsuń
 13. Super zbiór! jest wiele form pracy, które mogą przynosić mniejsze lub większe zyski nie koniecznie ruszając się z domu... ;) Kwestia chęci i dobrej organizacji, bo w domowych pielaszach o tą najtrudniej... ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. W ostatnim czasie dostaję masę wiadomości od konsultantek firmy Oriflame. Dziewczyny są nachalne, pomimo próśb wręcz atakują człowieka, żeby jednak dołączył bądź skorzystał z oferty. Nigdy nie miałam takiej sytuacji z Avonem. Teraz na samą myśl o tej firmie zaczynam się złościć. Ja uczę angielskiego, więc na urlopie będę miała lekcje prywatne. Dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dostaję sporo wiadomości od "kołczów" oferujących cudowne diety i sposoby, jak zmienić swoje życie w 10 krokach ;)

   Usuń
 15. Na blogach można zarabiać olbrzymie pieniądze nie tylko na barterze :) Do tego dążymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba tylko mieć odpowiednie statystyki ;) I oczywiście pisząc o recenzjach produktów mam na myśli nie tylko barter. Można też zawsze popracować nad swoim własnym, autorskim produktem - i wyjść z nim do czytelników.

   Usuń
 16. Ja bym dopisała udział w konkursach =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam osobę, która wygrywa w konkursach takie kosmiczne rzeczy - ze potem nie ma absolutnie żadnego problemu z ich spieniężeniem ;)

   Usuń
 17. Jest tego pełno -- nic jednakże nie jest łatwe, szczególnie na początku. Powodzenia wszystkim "zdalnym" mamom :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na pewno poszukam jakieś pracy zdalnej, dzięki za propozycje :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Sesje zdjęciowe organizowałam zawodowo, ale po narodzinach syna zamknęłam studio. Tak samo było ze sklepem internetowym. Rękodziełem zajmowałam się bardziej z pasji niż dla zarobku, ale ostatnio właśnie myślę, że warto by było do tego wrócić. Prowadzenie stron i profili było dla mnie trochę zbyt obciążające, bo firmy miewały wymagania z kosmosu. No i tak zostało mi pisanie, ale nie żałuję, a wręcz przeciwnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dla mnie ostatni pomysł jest idealny. połączenie przyjemnego z pożytecznym :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Z tego co się orientuję to np. wśród takich dziedzin jak bycie copywriterem jest duża konkurencja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w większości wymienionych zajęć konkurencja jest spora - więc warto mieć nie tylko pomysł na siebie, ale również strategię, jak dotrzeć do potencjalnych klientów.

   Usuń
 22. Wiele rzeczy można zdziałać siedząc w domu. To wcale nie oznacza nudy jak dawniej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dużo inspirujących pomysłów i możliwości na rozwój :) Wszystkiego warto spróbować, zamiast oglądać seriale w TV ;)
  Co do pierwszego pomysłu, bardziej opłacalna jest realizacja opcji biznesowej w MLM dla firmy kosmetycznej, niż bycie samą konsultantką :) Można rozwijać umiejętności menadżerskie. Wiem bo ja tak działam i doceniam współpracę dla Firmy Oriflame :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Aktualnie prowadzę blog, a na domowym pokładzie 9-miesięczny bobas i czterolatka urlopująca się od przedszkola, więc łatwo nie jest. Mocno zastanawiam się nad jakimś kursem dla wirtualnej asystentki (znasz jakiś?) lub na tworzeniu tekstów. Własna działalność na horyzoncie więc czas na nowe działania.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo ciekawe propozycje. Niestety większość osób w ostatnim czasie łapie się na MLM. :/

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeśli taka praca to tylko dodatkowa. Potrzebuje wyjść do ludzi. Pogadać, oderwać się od wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 27. Pomysłów jest wiele, ale wydaje mi się, że w pewnym momencie lepiej jednak wyjść do ludzi:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Większość z tych zajęć przerobiłam :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Szukałam dopóki nie znalazłam stacjonarnej, ale pomysły bardzo dobre!!!!

  OdpowiedzUsuń
 30. Sporo tych pomysłów, każdy chyba mże je zrealizować.
  Najbardziej podoba mi się ten 16 o wzajemnej pomocy w opiece dziećmi :-)

  OdpowiedzUsuń
 31. Super! Takie wpisy jak najbardziej są potrzebne po to, aby kobiety mogły zrozumieć, że w świecie biznesu mogą naprawdę bardzo dużo osiągnąć. Zaproponuję Wam też to, aby korzystać sobie z doradztwa biznesowego. Dla mnie świetną ofertę przedstawiła firma PLA.PARTNERS i na pewno do nich wrócę, jeśli biznes już docelowo założę. Powinniście sprawdzić sobie wszystkie możliwości, bo zdecydowanie każda z nas może założyć swój biznes. Ja na ten rok mam swoje założenia biznesowe, które chcę spełnić. Można wiele osiągnąć!

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawe pomysły na podjęcie zajęcia dodatkowego. Ja niestety nie nadaję się do pracy zdalnej, ponieważ uwielbiam kontakt z ludźmi. Z tego powodu założyłam własną firmę. Niedawno szukałam do niej odważników wzorcowych i w końcu trafiłam na dobrego producenta.

  OdpowiedzUsuń
 33. Super artykuł, na pewno nie jedna osoba z porad skorzysta. Praca dodatkowa to zawsze dobre rozwiązanie, szczególnie taka zdalna. Oczywiście do szukania trzeba podejść na poważnie, przygotować CV i rozsyłać. Czasami przydaje się też w wersji papierowej dlatego taki papier https://pakmed.pl/papier-do-drukarek będzie niezbędny.

  OdpowiedzUsuń
 34. Masz sporo opcji, a na dłużej to opiekunki szukają pracy w Niemczech https://arkadiacare.pl/rekrutacja i chyba nie ma w tym nic dziwnego, co nie? Jeśli komuś zależy na zatrudnieniu, to znajdzie coś fajnego. Jaki problem?

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawe propozycje! Ja też od jakiegoś czasu poszukuję nowych możliwości jeśli chodzi o moje życie zawodowe. Z tego powodu codziennie przeglądam wiele ogłoszeń z ofertami pracy. Mam nadzieję, że w końcu trafię na ciekawą możliwość.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ciekawe opcje, na pewno się sprawdzą niejednej osobie! Jeżeli chodzi o mnie to pracuję na wysokim stanowisku w pewnej firmie i zarządzam w niej całym zespołem. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego stale edukuję się w tym zakresie. Przykładowo niedawno przeczytałam przydatny artykuł o planowaniu urlopu na żądanie.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja również przez jakiś czas pracowałam zdalnie i bardzo miło wspominam ten czas. Ostatecznie postanowiłam jednak powrócić do biura, ponieważ taka opcja bardziej mi odpowiada. Muszę jednak poczytać o zasadach skutecznej komunikacji w zespole, ponieważ zależy mi na dobrym dogadywaniu się z resztą pracowników.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)