poniedziałek, 7 września 2020

Dziecięce spotkania ze sztuką.Wystawa Imaginarium w czeskim Jiczynie.

Dziś zapraszamy Was do świata pełnego sztuki,magii i tajemnic - a konkretnie na relację z Wystawy Imaginarium,którą mieliśmy okazję obejrzeć podczas naszej ostatniej wycieczki do czeskiego miasteczka Jiczyn. Trafiliśmy tam tak naprawdę zupełnym przypadkiem i kompletnie nie wiedzieliśmy,czego można się po tym miejscu spodziewać. Dodatkowo,nieznajomość języka czeskiego zdecydowanie nie ułatwiała nam sprawy - ale ostatecznie okazało się, że warto było zaryzykować! :) 
Wystawa Imaginarium została zainicjowana i zaprojektowana przez bardzo popularny w Czechach Teatr Braci Forman. Ich nazwisko jest przez Was pewnie świetnie kojarzone, ponieważ artysta plastyk Matej oraz reżyser, aktor i lalkarz Petr to synowie słynnego reżysera - Milosa Formana (znanego chociażby z "Lotu nad kukułczym gniazdem", "Amadeusza", "Skandalisty Larry'ego Flynta" czy kultowego musicalu "Hair"). 

Bracia Forman określają swój teatr jako "wspólnotę teatralnych nomadów" - dynamiczną społeczność bez stałego zespołu i konkretnej sceny. Do realizacji każdego nowego projektu powoływany jest również nowy zespół ludzi - i każdy z nich wnosi swoją własną wizję,wrażliwość oraz osobiste, indywidualne spojrzenie na dany temat. Teatr Braci Forman często pojawia się ze swoimi inicjatywami również w środowiskach niezwiązanych z aktorstwem - ale zawsze towarzyszą mu niesamowite historie,emocje i wyjątkowa atmosfera. 


Jako zachętę do odwiedzenia Wystawy Imaginarium przytoczę Wam krótki opis z oficjalnej strony internetowej - przetłumaczony z języka czeskiego przy nieocenionym wsparciu translatora ;)

"Wiemy,że ludzkie ręce są w stanie stworzyć cuda - i że nasza wyobraźnia jest nieskończona. Istnieje w nas silne wewnętrzne pragnienie odnalezienia i odkrywania prawdziwie pięknych rzeczy - a także chęć poznania ludzi, którzy są szczerzy i autentyczni. Stąd pewnie nasza wspólna pasja i radość z tworzenia Wystawy Imaginarium. Chcemy spotykać się z ludźmi i oferować im świat pełen sztuki,piękna,zachwytu,wolności i zabawy..."Wystawę Imaginarium można podziwiać równolegle w kilku czeskich miejscowościach - jednak w każdej z nich ma ona inny charakter, tematykę i motyw przewodni. Tej w Jiczynie nadano tytuł "Konírna čarokrajná", co według zdobytych przeze mnie informacji można rozumieć jako "Stajenną magię". Być może jest to nawiązanie do historii samego miejsca ekspozycji - ponieważ obecna muzealna i zamkowa galeria to podobno...dawna stajnia. 

Wcześniejsza bliźniacza wystawa,która odbyła się w Jiczynie w 2018 roku, odniosła wielki sukces i przyciągnęła do jiczyńskiego muzeum ogromne rzesze zwiedzających. Ta również wpisała się idealnie w całą dotychczasową koncepcję,ponieważ zawiera w sobie wiele elementów interaktywnych. Dzięki temu goście są nie tylko biernymi, postronnymi obserwatorami - ale również w pewnym sensie sami kreują magiczną rzeczywistość, wprawiają w ruch poszczególne mechanizmy, swobodnie korzystają ze wszystkich dostępnych instalacji i eksponatów.


Na poszczególnych stanowiskach znajdują się chociażby najróżniejsze projektory,w których po nałożeniu słuchawek lub zapaleniu światła widać i słychać ruchome bajkowe postaci, drewniane figurki i marionetki. Niektórymi platformami można zakręcić zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez narysowane strzałki - a wtedy cała instalacja ożywa, zaczyna grać muzyka, a kukiełki rozpoczynają przed nami swój wyjątkowy spektakl.

Spora część ekspozycji utrzymana jest w półmroku,przez co może prezentować się dość posępnie i upiornie - ale jakoś nie zauważyłam,by którekolwiek z obecnych dzieci było tym faktem przestraszone (wręcz przeciwnie!) ;)
Do dyspozycji małych gości jest również kukiełkowy teatrzyk,w którym można zorganizować własne przedstawienie - a także kartonowy zamek, w którym przy pomocy kuszy i piankowej amunicji można ustrzelić smoka. Nie zabrakło też przedmiotów codziennego użytku, przerobionych przez artystów na wyjątkowe teatralne rekwizyty (mam tu na myśli chociażby pływające po stawie kaczki, wykonane ze starych żelazek). Trzeba przyznać, że całość bardzo mocno rozbudza wyobraźnię i wywarła na naszym Bąblu (oraz na nas) ogromne wrażenie - zwłaszcza, że zawsze staramy się szukać miejsc specyficznych,unikalnych i nietuzinkowych.


W ramach Wystawy Imaginarium nie zabrakło też pewnych elementów ruchowych. Jeden z korytarzy  pokonuje się (a może raczej "przepływa") na dużych drewnianych deskorolkach - by potem wynurzyć się z niego przez olbrzymią paszczę wodnego smoka. Moją ulubioną atrakcją był z kolei Kabinet nočních můr - czyli pawilon otoczony przez gigantyczne ćmy, wypełniony wewnątrz przepięknymi barwnymi witrażami (7. i 8. zdjęcie od góry).

Jeśli lubicie takie klimaty i chcielibyście odwiedzić Wystawę Imaginarium - macie taką okazję jeszcze do 25 października 2020. Ekspozycja znajduje się w budynku Regionalnego Muzeum i Galerii w Jiczynie pod adresem Valdštejnovo náměstí 1. 

***

Jak myślicie? Czy Waszym pociechom spodobałoby się obcowanie ze sztuką w takiej formie?

 

19 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa wystawa. Jestem przekonana, że starszemu, 8 letniemu synowi bardzo by się spodobała tylko niestety mamy zbyt daleko :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca jest ta wystawa. Czeski jest podobny do polskiego, więc dużo można zrozumieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami się udaje - zależy,w jakim tempie ktoś mówi ;)

   Usuń
 3. W muzeum na deskorolce, to dopiero coś. Wystawa jest niesamowita. I nie pierwszy już raz po Waszej relacji, żałuję, że mamy tak daleko.

  OdpowiedzUsuń
 4. trochę mi za daleko na tą wystawę, ale muszę poszukać czegoś w okolicy, co będziemy w domu siedzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie miejsca. Moja córka też, więc może kiedyś tam zawitamy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. rewelacyjna atrakcja dla dzieciaków, super że jest coraz więcej takich miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, widać że dzieci bawią się fantastycznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale swietna sprawa - zabawa dla dużych i małych, w sam raz na weekend z rodziną!

  OdpowiedzUsuń
 9. Super pomysł na zapoznanie dziecka ze sztuką, na pewno dzieciom się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz już pewne,muszę jechać w końcu do Czech:ap

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią sama wybrałabym się na taką wystawę. Z tego co widzę wydarzenie jest bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama z chęcią bym się tam wybrała, ale w określonym terminie na pewno nie zdążę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jiczin to miasteczko rozbójnika Rumcajsa?

  OdpowiedzUsuń
 14. Kapitalne miejsce do odwiedzenia znaleźliście, przyznaję, że sama chętnie bym się tam udała, już wciagam na listę pomysłów na rodzinną wycieczkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wystawa wygląda świetnie. Sama bym się tam chętnie wybrała, wcale nie potrzebuję dzieci do trgo :)

  OdpowiedzUsuń
 16. My ostatnio byliśmy na wystawie poświęconej ilustracjom z bajek.. to fantastyczne jak dzieci reagują na sztukę... ich odbiór, reakcje, doznania sa bardzo bardzo ciekawe..

  OdpowiedzUsuń
 17. 47 year-old Structural Analysis Engineer Salmon Cater, hailing from Swan Lake enjoys watching movies like "Trouble with Girls, The" and Foreign language learning. Took a trip to Lagoons of New Caledonia: Reef Diversity and Associated Ecosystems and drives a Bugatti Type 57S Atalante. Standardowe miejsce

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)