poniedziałek, 4 stycznia 2021

"Kosmoliski",Marek Marcinowski. Edukacyjna bajka dla małych wielbicieli kosmicznych podróży.

Witajcie w Nowym Roku 2021! Na blogu zaczynamy go recenzją edukacyjnej książeczki "Kosmoliski" autorstwa Marka Marcinowskiego - człowieka niezliczonych pasji i talentów,wielkiego fana gier planszowych oraz obserwacji astronomicznych.  Pan Marek w swojej książce zabiera nas w niesamowitą kosmiczną podróż po całym Układzie Słonecznym i jego poszczególnych planetach - a wszystko to w bajkowej konwencji, w której prym wiodą dwie pozaziemskie istoty o aparycji lisów oraz ich zaczarowane,świecące ogony :) 

Pozostali bohaterowie książeczki - Sara i Krzyś - to rodzeństwo zafascynowane kosmosem i wszelkimi tajemniczymi zjawiskami,które mają miejsce w międzyplanetarnej przestrzeni. Dlatego też ich radość nie ma końca,kiedy pewnego wieczoru w dziecięcym pokoju pojawiają się wspomniani wcześniej przybysze i proponują im wspólne, całonocne wojaże wśród gwiazd.

W trakcie swojej pełnej przygód wyprawy dzieci dowiadują się od Kosmolisków całego mnóstwa ciekawych rzeczy na temat Słońca,Księżyca,Ziemi oraz wszystkich innych planet i ich naturalnych oraz sztucznych satelitów. Przeżywają też bliskie spotkania z kometą,asteroidami - a także zdobywają podstawowe informacje dotyczące następujących po sobie pór roku,dni i nocy.

Trzeba przyznać,że Kosmoliski dysponują naprawdę rozległą wiedzą z zakresu astronomii oraz pokrewnych dziedzin - a zatem żadna z planet nie ma przed nimi jakichkolwiek tajemnic. Bardzo chętnie dzielą się z Sarą i Krzysiem ciekawostkami dotyczącymi atmosfery i warunków panujących w poszczególnych rejonach Układu Słonecznego - jak również anegdotami z życia słynnych astronautów i historiami z ich księżycowych misji.

 
Na końcu książki możemy sprawdzić swoją pamięć oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem w złożonym z dziesięciu pytań Kosmoquizie. Myślę,że jest to świetny sposób na ponowne utrwalenie i usystematyzowanie zdobytej wiedzy - a cały ten niepozorny tomik to wspaniała propozycja dla dzieci ciekawych świata,żądnych nowych wrażeń i otwartych na spotkania z nietypowymi,nietuzinkowymi literackimi postaciami :)
 
Książka pobudza wyobraźnię,pomaga skierować dziecięcą kreatywność na konkretne tory,wspiera w rozwijaniu zainteresowań i uczy wyłuskiwania z tekstu najbardziej istotnych,cennych informacji. Idealnie wpisuje się w koncepcję nauki przez zabawę - ponieważ poza walorami edukacyjnymi niesie w sobie przystępny język,ładne ilustracje i ekscytującą przygodę,którą każdy mały miłośnik Kosmosu z całą pewnością chciałby przeżyć! :)
 
"Kosmoliski"
Wydawnictwo Anatta
tekst: Marek Marcinowski
ilustracje: Karolina Jakubowska
stron: 27 / wiek: 4-9 lat

________________________________________

*wpis powstał przy współpracy z Autorem - a książeczkę z rabatem możecie zamówić TUTAJ.  


21 komentarzy:

 1. Wspaniałą książka! Mója starsza pociecha ostatnio zaczęła Mans pytać o kosmos. Tę książkę chętnie bym synowi przeczytała. Tym bardziej, ze widzę tutaj lisa, a ja jestem fanką tych rudych kit. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. WOW! Świetnie to wygląda! Mali fani Kosmosu będą zachwyceni:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy tej książce jestem trochę rozdarta - oprawa graficzna mogłaby być lepsza, ale treść zapowiada się ciekawie. No i mam teraz zagwozdkę 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może oprawa graficzna faktycznie nie zachwyca, ale i tak ładnie się prezentuje, a przede wszystkim łatwo dociera do młodego czytelnika. :)

   Usuń
 4. Jestem przekonana, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie wybiorą się w kosmiczną podróż. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietna ksiazka, zapisuje ja na moja liste. Syn interesuje sie kosmosem, na pewno mu sie spodoba. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękna książka! Uwielbia m takie ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ładnie wydana książeczka a do tego ciekawa, zainteresuje nie tylko dzieci ale i dorosłych

  OdpowiedzUsuń
 8. Ilustracje w tej książeczce są naprawdę piękne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio naszła mnie taka refleksja, coraz więcej książek o kosmologia dla dorosłych czytelników, ale też coraz więcej propozycji dla dzieciaków, i to już od wczesnych lat, czy to nie oznaka zmiany nacisku na określone gałęzie nauki, szykowania społeczeństw do lepszej ich świadomości, tak aby docelowo przygotować na dalszy ich rozwój, już bardziej poza sfery teoretyzowania?

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo dobrego czytałam na temat tej pozycji, ale jeszcze nie miałam okazji się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Aż przypomniały mi się Opowieści o pilocie Pirxie Stanisława Lema, ale to chyba już książka dla nieco zaawansowanego czytelnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książeczka dla dzieciaków chętnych do poznawania świata. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa tematyka dla dzieci. Ładne ilustracje z przyjemną dla oka kolorystyką. Idealna dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna :)
  Coś czuję, że moje dzieciaki byłyby zachwycone :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa książeczka. Sama uwielbiam astronomię, miałam nawet kiedyś atlas wszechświata. prawdopodobnie nadal gdzieś go mam w domu rodzinnym.

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie czekamy na to wydanie :* Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo sympatyczna książka, ilustracje też, masz okazję poczytać tyle ciekawych książek dla dzieci :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajny pomysł na książkę edukacyjną. Dobry przykład, że nauka może być też zabawą.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ojej, książka jest pięknie wydana! Szkoda, że nie było takiej kiedy byłam dzieckiem, bo bardzo zainteresowana byłam niebem, ciałami niebieskimi i chciałam zostać astronautką! Może kupię kiedyś kuzynowi, a może nawet swoim dzieciom... kto wie... :)
  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 20. my się bardzo polubiliśmy z kosmoliskami, śledzę ich popularność na bieżąco i wiem, że nie tylko my jesteśmy wielkimi fanami :-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)