czwartek, 28 stycznia 2021

"Skrzaty" - 3 wesołe gry rodzinne od Kukuryku. Nauka wzorów,kolorów i liczenia.

Krasnoludki zapewne nadal mieszkają z Królewną Śnieżką w małej chatce pośrodku ciemnego lasu i parają się ciężką pracą w kopalni diamentów - natomiast Skrzaty poszły o krok dalej,podążyły z duchem czasu i stały się gwiazdami parentingowych social mediów oraz bohaterami jednej z naszych ulubionych rodzinnych gier od Wydawnictwa Kukuryku :) 

Tak naprawdę to niepozorne pudełeczko mieści w sobie elementy niezbędne do przeprowadzenia familijnych rozgrywek w aż trzech różnych wariantach. W każdym z nich zawodnicy w wieku od czterech lat wzwyż muszą wykazać się sporą spostrzegawczością,sprytem i refleksem - a także znajomością i umiejętnością odróżniania od siebie poszczególnych wzorów i kolorów.

WARIANT NR 1

Poza figurkami przedstawiającymi skrzaty ubrane w barwne i wzorzyste stroje, w opakowaniu znajdziemy również plik zielonych kart ze wskazówkami na odwrocie. W pierwszym wariancie gry układamy je wszystkie na stosiku, a następnie rozmieszczamy wokół niego naszych sympatycznych bajkowych bohaterów. Naszym zadaniem jest znalezienie jak największej liczby skrzatów,które spełniają warunki przedstawione na odkrywanych kolejno kartach. Szukamy zatem postaci mających na sobie określone części garderoby,kolory i printy - a także dzierżących w dłoniach konkretne skrzacie rekwizyty. Rozgrywka dobiega końca,kiedy wykorzystamy już wszystkie karty ze stosiku lub zbierzemy ze stołu wszystkie skrzaty - natomiast jej zwycięzcą zostaje oczywiście zawodnik,który zgromadził ich największą kolekcję.

WARIANT NR 2

Wariant numer dwa zakłada dodatkowe wykorzystanie 24 tafelków z wzorami. Również układa się je na stosie rewersem do góry, a następnie rozdaje wszystkim graczom po jednym kartoniku - w taki sposób,by początkowo nie widzieli jego zawartości. Dopiero na sygnał "start!" zawodnicy odkrywają swoje karty i prześcigają się w poszukiwaniu postaci,które mają na swoich ubraniach takie same nadruki,jak na wylosowanych tafelkach. Jeśli gracz uzna,że odnalazł już wszystkie skrzaty pasujące do jego wzoru,zabiera ze stosu kolejny kartonik. Trwa to aż do momentu,w którym wszystkie skrzaty znajdą swój nowy dom - i po raz kolejny triumfuje osoba dysponująca ich największą liczbą.


WARIANT NR 3

W trzecim wariancie rozkładamy wszystkie skrzaty ich uśmiechniętymi buziami do dołu - natomiast każdy z graczy zostaje obdarowany zestawem aż czterech różnych tafelków. Zawodnicy odkrywają po kolei wybrane przez siebie skrzaty i sprawdzają,czy ich ubrania pasują do któregoś z wylosowanych wzorów. Jeśli nie - skrzat wraca na swoje miejsce i nadal leży na stole rewersem ku górze. Jeśli tak - dołącza do drużyny danego gracza i czeka na swoich następnych kompanów :) Gra kończy się w sytuacji,kiedy jedna z osób zbierze trzech skrzacich braci odzianych w stroje zawierające ten sam wzór. Kluczowe jest tutaj oczywiście uważne zapamiętywanie,gdzie znajdują się skrzaty spełniające nasze warunki i w którym miejscu zostały one odłożone przez przeciwnika.


 Czego uczą nas "Skrzaty" i jakie korzyści płyną ze wspólnych rodzinnych rozgrywek?
 
Jak już wcześniej wspomniałam,dziecko uczy się tu przede wszystkim rozpoznawania kolorów,wzorów oraz kształtów - a oprócz tego jest to dla niego wspaniały trening spostrzegawczości,koncentracji i koordynacji ręka-oko. Dodatkowo po każdej zakończonej rundzie następuje ekscytujący moment,kiedy trzeba wszystkie nasze skrzaty skrupulatnie zsumować - co sprzyja oczywiście nauce liczenia w uwielbianej przez dzieci, zabawowej formie. Każdy kreatywny rodzic na pewno będzie w stanie wykorzystać skrzacich bohaterów również do innych rozwijających aktywności - jak chociażby tworzenie sekwencji czy wykonywanie pierwszych prostych działań matematycznych na zbiorach

Myślę,że z grą poradzą sobie dzieci nawet nieco młodsze,niż sugerowana przez producenta kategoria wiekowa 4+. Do opisów na kartach dołączone są obrazki,więc wszystko odbywa się tutaj bardzo intuicyjnie i nie wymaga od małych zawodników umiejętności samodzielnego czytania. Same skrzaty są natomiast tak urocze,zabawne i ciekawe graficznie,że każdy maluch na pewno chętnie się z nimi zaprzyjaźni i zaprosi je do swojego pokoju - nawet jeśli już powoli zaczyna brakować w nim miejsca na kolejne planszówki ;)

"Skrzaty"
Wydawnictwo Kukuryku
liczba graczy: 1-6
wiek graczy: 4+
 


24 komentarze:

 1. Z takimi skrzatami zabawa w szybkie liczenie, biegłe rozpoznawanie kolorów i bystrego wyłapywania wzorów, to czysta przyjemność dla dzieciaków. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale sympatycznie wygląda! Cudowna grafika!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta gra była jedną z naszych pierwszych i do dziś cieszy się uznanie.wszystkie warianty często są w ruchu. Skrzaty rządzą ��Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna gra dla całej rodziny, bawiliśmy się przy niej przednio.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby jedna gra, a aż trzy możliwości, super. Może nawet się zdecyduje na nią, będzie świetna na zimowe wieczory z synkiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię gry, które niosą za sobą wiele możliwości co do sposobu ich rozgrywki. Tej jeszcze nie znamy, ale myślę, że będzie przy niej sporo zabawy całą rodziną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastycznie się prezentuje i tyle możliwości, zainteresuje chyba każde dziecko. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie piękne, kolorowe skrzaty! Jestem pewna, że spodobałyby się mojemu Julkowi!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna ta gra, taka kolorowa i z pewnością spodobała by się córce ☺️

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się ta gra! Te kolorowe skrzaty wyglądają bardzo sympatycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie gry są świetne! Moim dzieciakom na pewno bardzo się spodobają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przyjazna gra, lubię takie co dają do myślenia i "łatają" czas w pozytywnym znaczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ula - Książkowe Powroty30 stycznia 2021 11:02

  Bardzo ładna szata graficzna. I w ogóle wszystko takie bajecznie kolorowe... ��

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale lubię gry, które mają kilka wariantów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tych grze wcześniej. Pewnie dlatego, że nie mam dzieci i szukam dla osób starszych. Nie mniej wydaje mi się, że dla dzieci są idealne.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię spędzac czas z dziećmi przy takich grach

  OdpowiedzUsuń
 17. Super gra! Uwielbiamy gry planszowe! :) a ta zapowiada się świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wygląda bardzo ciekawie. Będę miała na uwadze przy następnych zakupach

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie przez takie zabawy dziecko uczy się najwięcej. Super

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój maluszek bardzo by się ucieszył z takiego prezentu. Ja też, przyjemne z pożytecznym!

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetny zestaw, każde dziecko z pewnością będzie zachwycone. Godziny świetnej rozrywki!

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki za pomysł na prezent urodzinowy dla takiego jednego miglanca ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. bardzo podoba mi się grafika w tej grze, myślę, że moje skrzaty byłby zadowolone z takiej rozgrywki :-)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)