środa, 8 grudnia 2021

"Atlas mitologii świata dla dzieci" od Wydawnictwa GREG. Wejdź do krainy dawnych bogów i poznaj wierzenia ludzi ze wszystkich stron naszego globu.

Nawet jeżeli nigdy nie byliście jakimiś wielkimi fanami wszelkiej maści mitów - po zapoznaniu się z "Atlasem mitologii świata dla dzieci" od Wydawnictwa GREG z pewnością zmienicie zdanie, docenicie ich przekaz i bogatą symbolikę. Ta wielkoformatowa, pięknie wydana książka zawiera w sobie najważniejsze informacje na temat aż siedmiu mitologii z różnych stron naszego globu: nordyckiej, słowiańskiej,greckiej, egipskiej, azteckiej, japońskiej oraz chińskiej. Szata graficzna każdego rozdziału została stworzona przez innego utalentowanego ilustratora - w  związku z czym mamy tu do czynienia z ogromną różnorodnością, ale całość mimo wszystko pozostaje niezwykle spójna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. 
 
Każda ze wspomnianych mitologii została opisana według pewnego określonego schematu. Najpierw dowiadujemy się, w jaki sposób tłumaczono sobie powstanie świata i człowieka - a następnie poznajemy wszystkich najważniejszych bogów i bóstwa, najciekawsze mityczne historie oraz charakterystyczne symbole i przedmioty kultu, które w danej społeczności darzono szczególną czcią i szacunkiem. Kolejnym istotnym elementem są również rozkładówki z mapami świata - prezentujące jego wizję zgodną z wierzeniami i wyobrażeniami dawnych plemion oraz starożytnych cywilizacji. 

 

Autorzy dołożyli wszelkich starań, żeby opowieści o mitycznych bogach i herosach czytało się niczym najbardziej wciągającą książkę fantasy: pełną dramatycznych wydarzeń, wyimaginowanych stworzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zdecydowali się również na pewne uproszczenia, ponieważ adresatami ich tekstów są przede wszystkim dzieci od siódmego roku życia - a zatem język musiał zostać dostosowany do ich możliwości i wrażliwości, a układ całego atlasu jest na tyle przejrzysty, by młodzi Czytelnicy bez trudu się w nim odnaleźli. Oczywiście zrezygnowano tu z bardzo krwawych scen i drastycznych opisów, których w tradycyjnych przekładach mitologii zdecydowanie nie brakuje - niemniej jednak uważam, że lektura będzie satysfakcjonująca także dla dorosłych, ponieważ daleko jej do infantylności, a poważna tematyka została okraszona mnóstwem zaskakujących ciekawostek i sporą dawką humoru. "Atlas mitologii świata dla dzieci" czyta się zupełnie inaczej, niż chociażby szkolnego Parandowskiego. Przyznaję zupełnie szczerze i bez bicia, że tamta klasyczna wersja z podstawówki niejednokrotnie strasznie mnie męczyła, nużyła dłużyznami i zawiłymi, skomplikowanymi opisami. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w pewnym sensie wręcz obrzydziła mi całą kulturę helleńską i nie mogłam się doczekać, kiedy wreszcie przez nią przebrniemy. W przypadku propozycji od Wydawnictwa GREG od razu daje się odczuć, że jest to książka niezwykle przyjazna dzieciom: taka, do której zagląda się z niekłamaną przyjemnością i ekscytacją, a nie na siłę i wyłącznie z poczucia uczniowskiego obowiązku. 


Przewaga "Atlasu mitologii..." polega również na tym, że mowa w nim nie tylko o najbardziej popularnych mitach greckich czy egipskich - ale także o wierzeniach z innych części świata, o których zupełnie nie rozmawia się na szkolnych lekcjach. Dzięki temu możemy rozbudzić w dziecku chociażby zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, krajami nordyckimi i skandynawskimi, dziedzictwem pozostawionym przez Azteków czy też naszych rodzimych Słowian. Mamy też niepowtarzalną okazję, by porównać ze sobą poszczególne wierzenia, wskazać na ich zasadnicze podobieństwa i różnice - a także przekonać się, czy jakieś ich elementy przetrwały do naszych czasów i poszukać współczesnych dzieł, które zostały nimi zainspirowane. Niesamowicie sugestywne ilustracje nawiązują do stylu graficznego charakterystycznego dla danego regionu. Pomagają nam wyobrazić sobie konkretne zjawiska, bohaterów, przebieg zdarzeń i nawet najdziwniejsze mityczne stworzenia, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Z pewnością skłonią niejednego młodego Czytelnika do dalszych poszukiwań, poszerzania wiedzy i zdobywania bardziej szczegółowych informacji - a także uzmysłowią mu, że ludzie są naprawdę różni: mają zupełnie odmienne poglądy na życie doczesne i pozagrobowe, na genezę świata oraz na całe mnóstwo innych opisywanych w książce kwestii. Myślę, że zbliżający się okres świąteczny to idealny moment, by wzbogacić naszą domową biblioteczkę o taką wartościową pozycję  i odbyć wspólnie z dzieckiem fascynującą podróż w czasie i przestrzeni :)  "Atlas mitologii świata dla dzieci"
Wydawnictwo GREG 
opracowanie zbiorowe pod redakcją Agnieszki Antosiewicz 
stron: 84 / wiek: 7+


24 komentarze:

 1. Przepiękny atlas! Pamiętam że jako dziecko uwielbiałam mitologię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja lubię do tej pory i chętnie sięgam po takie atlasy, dla przypomnienia co i jak ;-)

   Usuń
  2. Ja też chętnie skuszę się na tę lekturę, bardzo lubię mitologię.

   Usuń
 2. Wygląda bardzo ciekawie. Świetny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię zapoznawać się z mitologią w różnych odsłonach, więc jestem chętna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska8 grudnia 2021 21:08

  Zapowiada się interesująco i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo kusi mnie ta mitologia, podobają mi się ilustracje i ilość tekstu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też, dla tego wcześniej czy później pewnie się na nią skuszę.

   Usuń
 6. Fajtnie że publikacja jest dostosowana do wrażliwości i języka młodego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję, że to będzie świetna pozycja i chętnie kupię ją na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham mitologię więc taka ksiązka byłaby również idealnym prezentem dla mnie :) Jestem pod wrażeniem tej ksiązki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa propozycja. Z przyjemnością gościłabym ją w swojej biblioteczce. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne wydanie. Takie kolorowe książki do nauki na pewno nie będą nudne.

  OdpowiedzUsuń
 11. To musi być fascynująca podróż, sama bym tą pozycje chętnie przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię mitologię i taka książka napewno byłaby miło u mnie w domu powitana

  OdpowiedzUsuń
 13. Taki atlas może nauczyć a przy okazji rozwinąć ciekawość dziecka
  Super pomysł

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajna forma pokazania i zachęcenia dziecka do zapoznania się z mitologią - a to warto znać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna propozycja czytelnicza dla najmłodszych! Sama bym zajrzała do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O naprawdę fajna porpozycja dla mojego syna, mysle ze bardzo by mu się spodobało!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawa książka. Ilustracje też interesujące. Dobry i pouczający prezent dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 18. Ależ to jest pięknie wydana rzecz. Jestem oczarowana. Muszę mieć w swojej kolekcji taką cudowną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wspaniały atlas, pięknie wydany. Nauka z takim atlasem to czysta przyjemność

  OdpowiedzUsuń
 20. Kiedyś bardzo lubiłam mitologię. Chętnie poznałabym ją i w takiej przyjaznej małemu czytelnikowi wersji. Może nawet najmłodszemu synowi by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 21. W szkole bardzo lubiłam mitologię grecką, cos mi mówi, że ta książka zainteresowałaby również i mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)