środa, 1 grudnia 2021

"Mądre bajki - wydanie specjalne". Książkowy prezent dla dziecka na Mikołajki, pod choinkę - a nawet zupełnie bez okazji :)

Niezależnie od tego, czy wszystkie gwiazdkowe prezenty macie już wybrane, kupione i skrzętnie ukryte w najtrudniej dostępnych zakamarkach Waszego mieszkania, czy dopiero zamierzacie rzucić się w wir świątecznych zakupów - chciałam polecić Wam dzisiaj specjalne wydanie "Mądrych bajek", które właśnie ukazało się nakładem Wydawnictwa GREG. W środku znajdziecie aż 22 opowiadania o wartościach i ważnych dziecięcych sprawach (w tym dwa niepublikowane nigdy wcześniej) oraz zupełnie nową, bajecznie kolorową szatę graficzną!

Wydanie specjalne wyróżnia się również zdecydowanie większym kwadratowym formatem oraz dużą wyraźną czcionką, która na pewno ułatwi dziecku samodzielną lekturę lub skutecznie zachęci do podjęcia pierwszych czytelniczych prób. Jeżeli chodzi o tematykę bajeczek, każda z nich poświęcona została jakiejś istotnej kwestii - najczęściej takiej, która dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych bywa trudna do zrozumienia i zaakceptowania, wymaga dodatkowych wyjaśnień oraz szczerej, mądrej rozmowy. Jeśli jesteście rodzicami to na pewno zdajecie sobie sprawę, że w trakcie takich dyskusji trzeba dobierać słowa bardzo uważnie i z wielką precyzją - w sposób adekwatny do wieku dziecka, poziomu jego rozwoju oraz indywidualnej wrażliwości. Czasami zdarza się, że po prostu brakuje nam odpowiednich sformułowań czy konkretnych przykładów - i właśnie w takich sytuacjach książka autorstwa Agnieszki Antosiewicz może okazać się dla nas prawdziwym wybawieniem!


Bohaterami opowiadań są tutaj zarówno dzieci, jak i zwierzęta czy zabawki, którym przypisano różne ludzkie cechy oraz emocje. Borykają się z lękiem przed zmianami, przeżywają smutek związany z odejściem bliskiej osoby, niejednokrotnie nie wierzą we własne możliwości, czują się z jakichś powodów "inne" i odrzucone przez otoczenie. Towarzyszą im też pierwsze młodzieńcze uczucia, przyjaźnie oraz sytuacje, kiedy muszą przełamać swój strach czy też ponieść konsekwencje własnych decyzji i wyborów. Każda bajka niesie ze sobą cenne przesłanie i morał: uczy tolerancji, otwartości na innych, podkreśla wagę rodzinnych i koleżeńskich więzi, przestrzega przed skutkami kłamstwa, zachęca do rozwijania i pielęgnowania własnych pasji...Dzięki przejrzystemu spisowi treści oraz informacjom umieszczonym przy każdym tytule nie musimy domyślać się, jakiej problematyki będzie dotyczyła opisana historia. Możemy od razu wybrać bajkę, która w danym momencie najlepiej odpowiada na potrzeby naszego dziecka, omawia jego osobiste troski, zagwozdki i problemy.

Moim skromnym zdaniem wydanie specjalne "Mądrych bajek" powinno znaleźć się nie tylko w każdej domowej dziecięcej biblioteczce - ale również w każdej szkolnej bibliotece, klasie nauczania początkowego i przedszkolnej sali. Poruszone w nim tematy bardzo często dotyczą relacji rówieśniczych, wzajemnej pomocy, solidarności i odpowiedzialności za innych - a zatem warto omawiać je nie tylko indywidualnie w domowym zaciszu, ale również w większej grupie: ze swoimi uczniami czy wychowankami. Z całą pewnością przyczyni się to do uwrażliwienia dzieci na pewne kwestie, wesprze ich rozwój emocjonalny, pomoże im nazwać i "oswoić" niektóre trudne uczucia i stany ducha - a także poszerzy dziecięce słownictwo oraz rozbudzi wyobraźnię. Nie od dziś wiadomo też, że kluczem do nauki czytania nie jest to, by podrzucić dziecku JAKĄKOLWIEK  literaturę - lecz by podrzucić literaturę, która będzie dla niego interesująca, będzie wywoływała błysk ekscytacji w oczach i uśmiech na małej buzi. Niezwykle rzadko dzieje się tak w przypadku tradycyjnych szkolnych czytanek - a zdecydowanie częściej właśnie w przypadku książek takich jak "Mądre bajki", ponieważ chyba każde dziecko odnajdzie w nich jakąś cząstkę siebie."Mądre bajki - wydanie specjalne"
Wydawnictwo GREG
tekst: Agnieszka Antosiewicz
ilustracje: O. San Julian, Francisco J. Romero
stron: 104 / wiek: przedszkolny, wczesnoszkolny 

 

24 komentarze:

 1. Te Mądre bajki wyglądają zjawiskowo, fajnie, że można je dostać na rynku czytelniczym.

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiekne rysunki! To jest chyba jedna z głównych rzeczy, która przyciaga mnie do takich bajek :D pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Mądre bajki" brzmią jakoś znajomo. Nie wiem, czy kiedyś podobna książka nie wpadła w moje ręce. Bajki są super, fajnie, że jest ich aż tak duży wybór w tym opracowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe, bo część bajek ukazała się już wcześniej w mniejszych objętościowo tomikach - a tutaj mamy wydanie zbiorcze :)

   Usuń
 4. Naprawdę pięknie i estetycznie wydana książeczka <3 Serce rośnie, kiedy widzę, że powstają takie mądre i ciekawe lektury dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka Mądre bajki pięknie wygląda, aż mam ochotę ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że niejeden dorosły się na nie skusi.

   Usuń
 6. Mamy mądre bajki i kilka innych książek Grega. Lubię takie w twardej oprawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam opowiadania tej autorki i chętnie skuszę się na to zbiorcze wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Paulina Kwiatkowska1 grudnia 2021 21:23

  Zapowiada się interesująco i będę miała ją na uwadze na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 9. z chęcią bym sięgnęła po tę lekturę, także dziękuję za propozycję ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takich książek nigdy za dużo i wszystkie dzieci powinny je znać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę, dlatego będę polecać i kupować na prezenty.

   Usuń
 11. Mamy kilka książeczek tego wydawnictwa i bardzo wysoko je sobie cenię. Tej publikacji nie znam, ale zakochałam się w ilustracjach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za propozycję. Nasza córka jest już za duża ale w rodzinie są młodsze dzieci i chętnie zapisałam ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Sama lubię takie książeczki dla najmłodszych, właśnie szukam teraz książeczek na prezenty pod choinkę, więc dziekuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Super że książka uwrażliwia na ważne kwestie oraz poszerzy słownictwo, wartościowa lekturka:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bajki wyglądają bardzo fajnie. Macie też śliczną, świąteczną pościel!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale macie fajny świąteczny kącik do czytania. Książkę polecę paniom bibliotekarką.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mądre przesłania płynące z książki, ale i jej oprawa graficzna wzbudza zachwyt. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za rekomendacje, na Panią zawsze można liczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ludzie, tylko nie "Panią"! ;) Tutaj jesteśmy wszyscy po imieniu. Miło mi, Karolina ;)

   Usuń
 19. Lubię, gdy w jednym miejscu mamy kilka historii i takie książki najchętniej kupuje swojej córce. Ta jest piękna

  OdpowiedzUsuń
 20. Oprawa graficzna mnie zachwyciła. Sama chętnie bym sięgnęła po tę książkę

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)