poniedziałek, 13 grudnia 2021

Atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce. Makieta Borówiec pod Poznaniem - jedna z największych makiet kolejowych w kraju.

Jeśli będziecie kiedyś przejazdem w okolicach Poznania, koniecznie zajrzyjcie również do leżącego nieopodal Borówca. Znajdziecie tam jedną z największych makiet kolejowych w Polsce, skonstruowaną na powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych i stale rozbudowywaną. Makieta została stworzona w skali 1:87 i przedstawia europejskie koleje poruszające się po krajobrazach charakterystycznych dla Starego Kontynentu. Według informacji na oficjalnej stronie internetowej, początkowo można było podziwiać tam 12 składów kolejowych - choć docelowo ma być ich łącznie aż 40.


Oprócz pociągów po makiecie poruszają się również samochody i samoloty - a dodatkowo umieszczono na niej ogromną liczbę drzew, ludzi, zwierząt, domów mieszkalnych i innych budowli, pochodzących z wielu różnych epok. Mamy tu do czynienia także z kilkoma zupełnie unikalnymi, niepowtarzalnymi mostami, wiaduktami i portalami - których nie można zobaczyć nigdzie indziej, ponieważ powstały specjalnie na potrzeby tego szczególnego miejsca.

Jedna z części makiety w Borówcu to współczesne lotnisko z pasem startowym o długości 12 metrów. W trakcie zwiedzania w pewnym momencie gaśnie światło - i wtedy naszym oczom ukazują się tysiące małych lampek, rzęsiście oświetlone wieżowce oraz nocne niebo pełne gwiazd. Dzieci mogą samodzielnie uruchomić określone fragmenty makiety, naduszając na przyciski umieszczone w jej obudowie. Wybrane pojazdy zostały wyposażone w generatory dźwięku i dymu oraz inne funkcje, których odkrywanie na pewno będzie ogromną frajdą dla najmłodszych gości.

Makieta w Borówcu to nie tylko kolejowe stacje, zwrotnice, europejskie wioski i miasta - ale również oddane z wielką dbałością o szczegóły scenki z życia ich mieszkańców. Mamy tu między innymi miniaturę parku rozrywki z diabelskim młynem, rollercoasterem i zjeżdżalniami - a także przydomowe podwórka, place zabaw, zakłady pracy, maleńkie górskie chatki czy wielkomiejskie blokowiska...

Na terenie makiety można doszukać się też kilku elementów związanych z Bożym Narodzeniem - jak chociażby udekorowane świąteczne drzewka czy kultowa czerwona ciężarówka z reklam Coca-Coli. Już na pierwszy rzut oka daje się dostrzec, że jest to miejsce stworzone i prowadzone przez prawdziwych pasjonatów - i że żaden detal nie znalazł się tam przypadkowo, a cała koncepcja została bardzo skrupulatnie przemyślana oraz zaplanowana.

Jeżeli jesteście fanami tego typu atrakcji i sami chcielibyście pobawić się w konstruowanie jakichś własnych obiektów - we wszystkie potrzebne rzeczy możecie zaopatrzyć się w sklepiku modelarskim przylegającym do głównej sali. W ofercie między innymi ogromny wybór modeli PKP, wagonów, torowisk, lokomotyw analogowych i cyfrowych - a także najróżniejsze dodatki do taboru, które wyniosą Wasze makiety na zupełnie nowy, profesjonalny poziom :)

 
W sezonie zimowym makieta w Borówcu jest czynna 
tylko w weekendy, od godziny 11 do 19. 
Szczegółowy cennik oraz godziny pokazów znajdziecie TUTAJ

18 komentarzy:

 1. Naprawdę bardzo ciekawe miejsce zwłaszcza dla dziecka, będziemy chcieli razem z żoną wybrać się tam w najbliższym czasie - zważywszy, że mieszkamy też niedaleko!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tym miejscu, to prawdziwa gratka dla miłośników kolejarstwa i tych małych i tych dużych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już same zdjęcia zachęcają , bardzo fajna relacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za ten wpis, będę musiała również się tam wybrać! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietna atrakcja, nie tylko dla dzieci, sama chetnie bym sie tam wybrala :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zachwycające miejsce. Myślę, że moi chłopcy byliby przeszczęśliwi. Dla nich taka atrakcją z pewnością przypadłaby do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się trochę boję, że moi próbowali by coś przestawiać ;-)

   Usuń
  2. To najlepiej zabierz ich do czegoś w stylu gdyńskiego Experymentu, gdzie można wszystkiego dotykać bez ograniczeń :)

   Usuń
 7. Jestem fanką takich miejsc, więc jest bardzo duża szansa, że w wakacje się tam wybiorę :D I może nawet uda mi się przekonać kogoś ze swoich znajomych ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla naszych harcerzy to idealna propozycja. Może kiedyś uda nam się tam dotrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Paulina Kwiatkowska13 grudnia 2021 21:58

  To blisko nas, więc na pewno prędzej czy później tam zawitam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w podobnym miejscach i atrakcjach, ale do tego jeszcze nie dotarłam. Mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo fajne miejsce, dla mnie trochę za daleko, ale mam rodzinę w tych okolicach to im polecę te atrakcję :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę że wielu dzieciaczkom, jak i dorosłym ta atrakcja przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Miejsce wygląda bardzo fajnie, moje dzieciaki były zachwycone również makietami w muzeum kolejnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 14. Do Borówca mamy kilka kilometrów, a tej makiety nigdy nie widzieliśmy. Czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jaka dbałość o szczegóły, zachwycające 🤩

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajny wypad na takie atrakcje, można rodzinnie spędzić czas i zobaczyć ciekawe rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)