poniedziałek, 27 czerwca 2022

Atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, latarnia morska i wydma w Czołpinie.

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się w Czołpinie, w zabytkowej Osadzie Latarników z końca XIX wieku. Jego ekspozycja została rozlokowana na trzech kondygnacjach budynku, który dawniej pełnił funkcję mieszkania dla tutejszych latarników oraz ich rodzin. Na parterze i pierwszym piętrze zaprezentowano historię powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz najbardziej charakterystyczne cechy jego środowiska naturalnego - natomiast na poddaszu zgromadzono rekwizyty związane z latarnictwem, nawigacją i ratownictwem morskim.


Część eksponatów przyrodniczych przeniesiono tutaj z nieistniejącego już muzeum w Smołdzinie - jednak na wystawie przeważają stanowiska multimedialne, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie informatyczne (virtual reality, hologramy, filmy 3D oraz inne efekty wizualne i dźwiękowe). Męskiej części naszej ekipy takie rozwiązanie bardzo odpowiadało. Świetnie odnaleźli się w świecie monitorów, interaktywnych gogli, słuchawek i multifunkcyjnych standów. Ja jestem w takich kwestiach raczej tradycjonalistką (boomerem? ;)) i chyba jednak wolę odwiedzać miejsca mniej skomputeryzowane - ale ostatecznie też "liznęłam" trochę wiedzy i dałam się porwać tym muzealnym klimatom.

Zasadniczym celem Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego jest edukacja ekologiczna, kulturowa oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych - ze szczególnym naciskiem na poprawę stanu Morza Bałtyckiego, zachowanie jego ekosystemów, inwestowanie w odnawialne źródła energii i rewitalizację obiektów na terenie SPN, wpisanych do rejestru zabytków. Znajdziemy tu między innymi informację o roślinności i zwierzętach spotykanych na ternie Parku, o wszystkich latarniach morskich polskiego wybrzeża oraz o ukształtowaniu całego nadmorskiego terenu. Ekspozycję można zwiedzać z audioprzewodnikiem w trzech różnych językach (polskim, angielskim i niemieckim) - a oprócz podstawowej ścieżki turystycznej dostępna jest również opcja familijna dla rodzin z dziećmi oraz rozszerzona trasa dla pasjonatów.

Po opuszczeniu muzeum skierowaliśmy się w stronę latarni morskiej w Czołpinie: najpierw malowniczą ścieżką prowadzącą przez las, a potem czekała nas wspinaczka po 300-metrowych schodach. To na pewno opcja zdecydowanie wygodniejsza, niż brodzenie po kostki w grząskim piasku - aczkolwiek rodzice dzieci "wózkowych" nadal nie znajdą tutaj żadnej sensownej alternatywy, poza taszczeniem dziecka i spacerówki na własnych plecach. Latarnia jest położona w odległości około kilometra od morskiego brzegu i wysoka na 25 metrów. Z jej tarasu widokowego możemy podziwiać Bałtyk, pobliskie ruchome wydmy oraz dwa przybrzeżne jeziora (Łebsko i Gardno).

Zmierzając w kierunku Wydmy Czołpińskiej, warto zwrócić uwagę na walory tamtejszej plaży. Oferuje nam przepiękne klify, krystalicznie czystą wodę, jest bardzo rozległa - a poza sezonem turystycznym niemal całkowicie dzika, bezludna i nieskażona cywilizacją. W trakcie naszej wyprawy spotkaliśmy na niej zaledwie jednego spacerowicza, totalnie żadnych parawanów czy innych tego typu "obozowisk" - więc będzie idealną opcją,  jeżeli szukacie ciszy, spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku. 

W ubiegłym roku pisałam Wam o ruchomych wydmach w Łebie, na które dotarliśmy rowerami - ale Wydma Czołpińska wywarła na nas chyba jeszcze bardziej piorunujące wrażenie. Jest wprawdzie niższa, mniej popularna i rzadziej uczęszczana - lecz dla nas to tak naprawdę zalety, bo byliśmy tam zupełnie sami, nie musieliśmy znosić towarzystwa hałaśliwych szkolnych wycieczek i innych turystów (istny raj dla introwertyków!) Wydma jest określana jako "Polska Sahara" i faktycznie coś w tym jest! Zza jednego piaszczystego wzgórza wyłania się kolejne, następne i jeszcze kilka innych - i chociaż momentami nogi odmawiają już posłuszeństwa to faktycznie czuliśmy się tam jak na najprawdziwszej pustyni! Cała wycieczka zajęła nam ponad 3 godziny, wymagała sporych zapasów wody i niezłej kondycji - ale widoki były niezapomniane, a satysfakcja po dotarciu do końca trasy OGROMNA :) Polecamy z całego serducha i gwarantujemy PEŁEN ZACHWYT!

 
Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego
Czołpino 34
76-214 Smołdzino 
 
 

16 komentarzy:

 1. Z tego rejonu odwiedziliśmy jedynie wydmy. Za jakiś czas chętnie poznamy miejsca, które pokazałaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się to że muzea idą z duchem czasu, że coraz więcej ekspozycji multimedialnych które zaciekawią dzieci

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz to coraz więcej jest takich atrakcji dla dzieci, a i dorośli z tego korzystają:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tego muzeum nie weszłyśmy ze względu na brak czasu. Latarnia jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chcieliśmy wybrać się w tym roku do Łeby, ale czuję, że plany nam się pozmieniają, może jednak wybierzemy się w tamte rejony, żeby choć to muzeum odwiedzić. Bardzo lubię takie miejsca z duszą i historią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Latarnie morskie to świetna atrakcja. Z udostępnionych do zwiedzania zostało nam już chyba tylko Świnoujście.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapachniało wakacjami, odpoczynkiem , relaksem, lubię takie klimaty nadmorskie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna relacja zdjęciowa :) Nad morzem byłam lata temu. Pasuje to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kontakt z naturą jest nieoceniony, a takie miejsca są dodatkowo świetne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Recenzje Kiti1 lipca 2022 08:49

  Atrakcje super, bardzo miło można spędzić czas w takich miejscach

  OdpowiedzUsuń
 11. Interaktywne muzea - to jest to. A plaża cudowna... rany, gdyby tak wyglądał każdy skrawek polskiego morza...

  OdpowiedzUsuń
 12. Muzeum jest niezwykle interesujące. Miejsce bardzo ładne i warto tam zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 13. W ogóle nie przyszłoby mi do głowy, że takie widoki można spotkać w naszym kraju. Przedostatnia fotografia sugerowałaby raczej jakieś egzotyczne miejsce na przykład Afrykę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna rodzinna sesja na dzikim skrawku Polski. Trochę zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moje dzieciaki są zawsze bardzo zainteresowane takimi miejscami.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnóstwo wspaniałych atrakcji czeka na dzieciaki, warto właśnie zebrać o nich informacje przed wyjazdem, a i miejscowi póxniej coś chętnie podsuną. :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)