środa, 1 czerwca 2022

"Lasoterapia dla dzieci" - leśne zabawy na każdą porę roku!

Bardzo podoba mi się idea tak zwanych leśnych przedszkoli, w których dzieci większość swojego czasu spędzają właśnie w lesie i generalnie na świeżym powietrzu - niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych. W Norwegii leśne przedszkola stanowią już kilkanaście procent wszystkich placówek, w Niemczech również jest ich około 3 tysięcy. 

W naszym kraju nie należą jeszcze do zbyt popularnych i zdecydowanie częściej można zobaczyć przedszkolaki drepczące w parach wokół parkingu albo po chodniku przy asfaltowej jezdni - niż szalejące wśród drzew i poznające świat przez bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Na szczęście jako rodzice sami możemy stworzyć dziecku jakąś namiastkę leśnego przedszkola czy leśnej szkoły - wykorzystując chociażby propozycje zawarte w książce "Lasoterapia dla dzieci" od Wydawnictwa Dragon.


"Lasoterapia dla dzieci" to prawdziwa skarbnica pomysłów na najróżniejsze leśne zabawy, gry i inne aktywności. Autorki sugerują, że można wykorzystać ją jako pewnego rodzaju pamiętnik, w którym dziecko będzie dokumentowało wszystkie swoje leśne obserwacje i przygody. Podpowiadają też, by podczas każdej rodzinnej wyprawy do lasu zrealizować tylko jedną konkretną inspirację. Dzięki temu pomysłów wystarczy na dłużej, a maluch będzie mógł rozwinąć wyobraźnię i wymyślać swobodnie swoje własne, autorskie zabawy - bez narzucania mu czegokolwiek odgórnie przez dorosłych.  

Proponowane aktywności zostały przypisane do poszczególnych pór roku - ponieważ każda z nich oferuje nam zupełnie inne krajobrazy, leśne "rekwizyty" i możliwości. Każdy rozdział zawiera również kalendarz świąt nietypowych, jakie możemy obchodzić z dzieckiem w danych miesiącach i celebrować na łonie natury - gdyż wszystkie są związane z przyrodą, jej ożywionymi i nieożywionymi elementami.Dla ułatwienia na każdej stronie umieszczono też ramkę z informacją na temat materiałów, których będziemy potrzebowali do realizacji danego zadania. Czasami są to kredki, klej, plastelina czy nożyczki - innym razem kawałek jutowego sznurka, gruba lina, latarka czy słoik z nakrętką...(W każdym razie, nic bardzo wymyślnego i na pewno bez problemu znajdziemy te przedmioty w naszym domu). 

Na końcu książki mamy dodatkowe puste strony, na których możemy przykleić ususzone rośliny i stworzyć własny zielnik - a także figurki leśnych elfów do wycięcia i ramki do przygotowania swojej roślinnej galerii sztuki. Wisienką na torcie jest natomiast "Dyplom eksperta zabaw bliskich naturze" - gdzie można wpisać imię i nazwisko dziecka po wykorzystaniu wszystkich książkowych inspiracji.
Jeżeli chodzi o same rodzaje zadań, są one naprawdę różnorodne i na pewno każde dziecko znajdzie wśród nich coś dla siebie! Polegają między innymi na malowaniu, wycinaniu, wyklejaniu i lepieniu z plasteliny - ale również na wcielaniu się w rolę leśnego detektywa, rozpoznawaniu tropów zwierząt na śniegu, komponowaniu leśnych perfum, wnikliwym badaniu ściółki czy konstruowaniu urządzenia wskazującego kierunek wiatru. 

Nie zabrakło też wyzwań sensorycznych, takich jak chodzenie boso po różnych rodzajach podłoża, budowa toru przeszkód czy poruszanie się z zamkniętymi oczami wzdłuż liny zawieszonej między drzewami. Oprócz tego dziecko będzie mogło nakarmić mrówki i sprawdzić, jakie przysmaki najbardziej im odpowiadają - a także stworzyć leśne upominki, bukiety z liści, talizmany i mandale ze wszystkich darów natury, jakie tylko uda mu się znaleźć.Dodam jeszcze, że Autorki książki to znane pedagożki, edukatorki oraz popularyzatorki idei leśnych przedszkoli. Pani Agata Preuss jest nawet dyrektorką jednego z nich - więc zna ten temat od podszewki zarówno w teorii, jak i w praktyce. Przy okazji warto zajrzeć również do ich drugiej publikacji - skierowanej przede wszystkim do rodziców i nauczycieli, którzy chcą korzystać razem ze swoimi pociechami oraz uczniami z całego ogromnego bogactwa, jakie oferuje las. Dowiemy się z niej, jaki wpływ na rozwój dziecka ma obcowanie z naturą i do czego może prowadzić jego deficyt - a także jak zaplanować leśne zajęcia z dziećmi, by były atrakcyjne oraz bezpieczne dla każdej grupy wiekowej. 
"Lasoterapia dla dzieci"
Wydawnictwo Dragon
tekst: Agata Preuss, Dorota Zaniewska
ilustracje: Justyna Tkocz
stron: 96  
 

11 komentarzy:

 1. Miałam okazję poznać ten tytuł i także jestem nim zachwycona! Jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
 2. To wydanie jest niezwykle piękne i bardzo mi się podoba. Jest się na co skusić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie orientuje się w książeczkach dla najmłodszych, ale na towim blogu poznaję ciekawe tytuły jak np: ten.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że kontakt z naturą jest cenny zarówno dla małych jak i dużych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na fajną, przydatną i ciekawą publikację dla młodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 6. To wydanie jest naprawdę zachwycające. Sama jestem nim oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetną propozcyaj dla najmłodszych piękne wydanie
  Oby więcej takich
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 8. Idea leśnych przedszkoli przemawia i do mnie - z jednym wyjątkiem.
  Nie znoszę kleszczy i one skutecznie mnie odganiają od chodzenia typowo po lesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, ale na szczęście jest teraz sporo specyfików antykleszczowych. My przywlekliśmy to dziadostwo do domu tylko raz - a po lesie chodzimy naprawdę często.

   Usuń
 9. Zdecydowanie najpiękniejsze wydanie, jakie mogłam ujrzeć! Urzekło mnie bardzo - przepiękne ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 10. Suuuper! Świetna publikacja dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)