środa, 21 września 2022

Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej. "Co robimy, gdy śpimy" i "Wycieczka po mózgu".

Ludzki mózg jest najsłabiej poznaną, najbardziej skomplikowaną i tajemniczą strukturą naszego organizmu. Mimo, że odpowiada za praktycznie wszystkie procesy życiowe, do tej pory nie powstała jedna spójna naukowa koncepcja jego funkcjonowania. Skoro nawet tęgie uczone głowy nie są w stanie wyjaśnić jednoznacznie wszystkich zjawisk zachodzących w jego wnętrzu - tym bardziej trudno przekazać takie informacje żądnemu wiedzy kilkulatkowi. Właśnie dlatego nakładem Wydawnictwa Harper Kids ukazały się dwie nowości z serii "Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej" - które zabierają małych czytelników na wycieczkę po mózgu i oprowadzają ich po wszystkich niewidocznych gołym okiem zakamarkach.


 
"Co robimy, gdy śpimy. Dlaczego trzeba odpoczywać?"
 Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej.
Wydawnictwo Harper Kids 
Matteo Farinella
stron: 48 / wiek: 7+
 
W każdej z książek towarzyszy nam młody neuron Tymek, który ma w sobie mnóstwo energii i zapału do pracy nad skomplikowaną rzeźbą kory czołowej. Jego niecierpliwa natura sprawia, że wcale nie chce mu się spać i że bywa bardzo niezadowolony, kiedy organizm udaje się na zasłużony nocny odpoczynek. Dopiero starsi i bardziej doświadczeni koledzy tłumaczą mu, że mózg nawet w nocy wykonuje niezwykle ważną, intensywną pracę: odpowiada za nasze piękne sny i koszmary, segreguje wspomnienia i układa je w konkretnych "szufladkach" pamięci, przetwarza i opracowuje wiedzę, jaką zdobyliśmy w ciągu całego pełnego wrażeń dnia... 

Podczas swojej wędrówki po mózgu Tymek dowiaduje się między innymi, czym są fale mózgowe, na czym polega faza REM oraz jaki jest mechanizm powstawania snów. Zapoznaje się także z pojęciem somnambulizmu i uczy się, jak zareagować, by osoba lunatykująca nie wyrządziła sobie żadnej krzywdy. Ostatecznie dochodzi do wniosku, że sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego ludzkiego organizmu - i że niewyspani nie jesteśmy w stanie efektywnie pracować ani uczyć się nowych rzeczy.


"Wycieczka po mózgu. Sprawdź, co masz w głowie"
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej.
Wydawnictwo Harper Kids 
Matteo Farinella
stron: 48 / wiek: 7+
 
Druga książka opowiada nam o mózgu bardziej ogólnie. Poznajemy jego zasadnicze funkcje, powiązania z innymi układami i narządami naszego ciała - a także dowiadujemy się, jaką rolę pełnią jego poszczególne elementy: wzgórze, kora, ciało migdałowate, móżdżek czy hipokamp. Uczymy się rozróżniać neurony odpowiedzialne za ruch, emocje oraz procesy myślowe. Obserwujemy, w jaki sposób przebiega ich komunikacja przy pomocy impulsów elektrycznych i koordynacja wszystkich ludzkich zmysłów. Jest tu również mowa o pewnych cechach budowy mózgu, dzięki którym różnimy się zasadniczo od zwierząt - a przede wszystkich doświadczamy bardziej złożonych uczuć, działamy mniej instynktownie i posiadamy zdolność do abstrakcyjnego myślenia. 

Obie książki mają formę powieści graficznej - aczkolwiek uważam, że proporcje między rysunkami i tekstem są bardzo rozsądne i adekwatne do wieku potencjalnego odbiorcy. Autorem serii jest dr Matteo Farinella - wybitny włoski neurobiolog, który znakomicie łączy swoją wiedzę z talentem ilustratorskim i wykorzystuje ją do popularyzowania nauki. Jego styl przypomina mi trochę kultowy cykl "Było sobie życie", w którym również spersonifikowano poszczególne elementy, komórki i struktury ludzkiego organizmu. Jestem bardzo ciekawa, czy Wy też macie takie skojarzenie! :)
 

 ____________________________
*współpraca
 
 

20 komentarzy:

 1. Moje dzieci uwielbiają takie książki. Mamy podobną o tym co znajduje się w niektórych owocach i warzywach. Super sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie ostatnio miałam okazję się z nimi zapoznać i są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama chętnie przeczytałabym coś o mózgu prostym językiem. Książki, jakie miałam okazję czytać zawierały tak dużo specjalistycznych terminów, że trudno je zrozumieć. Myslę, że z tego względu to może być wspaniała lektura dla dorosłych.Poszukam gdzies, żeby ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne książeczki. Śliczne ilustracje, a po takie książeczki dzieci chętnie sięgają

  OdpowiedzUsuń
 5. Co tu dużo pisać?! Te książki są świetne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolorystyka w nich i udane według mnie rysunki na pewno przyciągną do siebie najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się, że informacje w tych wydaniach są podane w przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 8. fajna treść...kolory takie trochę mroczne

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczka wygląda na bardzo ciekawą, sama chętnie zdobyłabym taką wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoje polecenie zaskutkowało tym, że moja koleżanka zdecydowała się kupno swoim dzieciom tych książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajna seria dla Maluszków. Graficznie super się prezentuje i zachęca do poznania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Warto jest poznawać takie ciekawe lektury, które są interesujące również dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze proponujesz ciekawe książki, szkoda, że nie mam dzieci w odpowiednim wieku :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Organizm człowieka jest tak fascynujący. Fajnie, ze są takie fantastyczne książeczki dla najmłodszych

  OdpowiedzUsuń
 15. Aż przypomniała mi się bajka "Było sobie życie". Dzięki za ten wpis, moje dzieci uwielbiają takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajna edukacyjna książeczka dla dzieci. Pamiętam miałam podobne w dzieciństwie

  OdpowiedzUsuń
 17. Super pomysł na prezent dla starszego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetne książeczki. Już niedługo mój synek dorośnie do takich

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajna, edukacyjna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Super książka! Za niedługo moja córka ma urodziny i chyba jej ją kupię w ramach prezentu. Oprócz tego zamierzamy wraz z mężem zabrać ją do parku rozrywki w Małopolsce, ponieważ już od dłuższego czasu nas o to prosiła. Mam nadzieję, że spodoba jej się ta niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)