środa, 21 września 2022

MINECRAFT. Matematyka. Megazadania - czyli o tym, że nauka matmy może być ciekawa.

Zawsze byłam typową humanistką i matematyka nigdy nie należała do moich ulubionych przedmiotów. Widzę wyraźnie, że nasz Bąbel też nie pała jakimś szczególnym entuzjazmem w stosunku do tak zwanej "królowej nauk" - i wcale mu się nie dziwię, ponieważ moim zdaniem 90% matematycznej wiedzy zdobytej w szkole nie ma absolutnie żadnego zastosowania w późniejszym dorosłym życiu. 

Tak czy siak, przez matmę trzeba jakoś przebrnąć - 
i mam nadzieję, że pomoże nam w tym seria "Megazadania", nawiązująca do słynnego Minecraftu. 

Do tej pory ukazało się już sześć tomów tego matematycznego cyklu. Każdy z nich jest dedykowany nieco innej kategorii wiekowej, oznaczonej na okładce - a zatem poszczególne części różnią się między sobą poruszaną tematyką i poziomem trudności zawartych w nich treści. Generalnie cała seria może okazać się pomocna dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat - czyli dla uczniów pierwszych pięciu klas szkoły podstawowej. 

Znajdziemy tu zarówno najprostsze zadania na zbiorach i cztery podstawowe matematyczne działania - jak i bardziej skomplikowane ułamki, zagadnienia z zakresu trygonometrii czy geometrii. Nie zabraknie również ćwiczeń polegających na przeliczaniu pieniędzy, oznaczaniu konkretnej godziny i temperatury, określaniu jednostek miary i wagi. Polska edycja cyklu powstała we współpracy z doświadczonymi metodykami i wieloletnimi nauczycielami matematyki - a więc można podejrzewać, że jest adekwatna do naszej rodzimej podstawy programowej i będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie, powtórzenie i utrwalenie standardowego szkolnego materiału.


Poza samymi matematycznymi zadaniami, książki zawierają w sobie również motyw rozrywkowy, przygodowy oraz survivalowy :) W każdej części towarzyszą nam ulubieni dziecięcy bohaterowie, a wszystkie proponowane aktywności i łamigłówki zostały osadzone w charakterystycznym minecraftowym uniwersum. Mamy też element kontrolny, czyli odpowiedzi umieszczone na końcu książki - dzięki czemu uczeń może samodzielnie ocenić poziom swoich umiejętności i skorygować ewentualne błędy.

Dziecko eksploruje kolejne biomy i wycinki wirtualnej rzeczywistości, podejmuje rzucone mu wyzwania i rozszyfrowuje zagadki - a za każde prawidłowo rozwiązane zadanie zdobywa szmaragdy, które może potem wymienić na umowne "nagrody". Na pewno jest to zdecydowanie ciekawsza, bardziej motywująca i przyjazna forma nauki, niż bezrefleksyjne wkuwanie ze szkolnych podręczników - a zatem polecamy serdecznie nie tylko wielbicielom komputerowych gier (do których osobiście zresztą też się nie zaliczamy ;)) 


 MINECRAFT. Matematyka. Megazadania
Wydawnictwo Harper Kids 
wiek: 7 - 12 lat 


18 komentarzy:

 1. Według mnie matematyka to najważniejsza nauka w życiu. Musimy w Polsce zmienić swoje przekonania co do matematyki. Dzięki niej uczeń umie logicznie myśleć, szybko liczyć, wyciągać wnioski, a do tego nie padnie ofiarą działan wynikających z braku umijętnosci liczenia i logiki. Chociażby wypełnienie PIT, rozumienie odestek od kredytów czy oprocetowania lokat, liczenie procentów, udziałów, podstawy prowadzenia budżetu to też proporcje matematyczne. Bez podstaw matematyki dziecko nie zrozumie tego w dorosłym życiu i nadal będzie powielać schemat wyniesiony z domu, ze matematyka nie jest potrzebna. Wg mnie jest podstawą większości nauk i umiejętności dorosłego życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko problem w tym, że w szkole matematyki uczy się na zasadzie "zakuj, zdaj, zapomnij" (jak zresztą wielu innych rzeczy). Nie przypominam sobie, żeby któryś z nauczycieli próbował przekuć teorię na praktyczne umiejętności uczniów - czyli np. wspólnie z młodzieżą wypełniać wspomniane PITy czy liczyć odsetki kredytów. Może gdyby było więcej zajęć poświęconych właśnie finansom/budżetowi/zarządzaniu pieniędzmi to miałoby to sens - ale na ten moment matematyka większości znanych mi osób kojarzy się źle nie bez powodu.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że to będzie się zmieniać. I oprócz standardowej matematyki będa pojawiać się też inne tematy. Słyszałam, że w podstawówce ma być wprowadzony nowy przedmiot - przedsiębiorczość i edukacja finansowa. Na pewno bedzie na bazie matematyki (tak mi się wydaje) i jestem bardzo ciekawa, jak to bedzie wyglądać.

   Usuń
  3. Oby nie wyglądało jak wprowadzona przez ministra Czarnka "Historia i Teraźniejszość" - ale matematyki chyba nie da się aż tak sfałszować ;) (prawda?)

   Usuń
  4. Ja myślę, że problem jest w tym, że w szkołach rzadko kiedy pokazują praktyczne wykorzystanie matematyki. Na przykład te wspomniane PITy czy zarządzanie budżetem. W szkole często są tylko suche wzory i równania, których uczeń nie potrafi przełożyć na prawdziwe życie.

   Usuń
  5. Otóż to! Ja też wolałabym uczyć się matematyki pod kątem tych rzeczy, które faktycznie mi się w życiu przydadzą - zamiast stu tysięcy różnych zagadnień, o które już nikt mnie do końca moich dni nie zapyta i które w sumie okazały się całkiem bezużyteczne.

   Usuń
  6. Ale ten obecny program matematyki przynajmniej w nauczaniu początkowym jest naprawdę bardzo praktyczny- dużo obliczeń zegarowych, obliczeń z wykorzystaniem pieniędzy, mierzenia itp. Jak się do tego trafi fajny nauczyciel to dzieci naprawdę mają frajdę- u nas chodzą do sklepu porównywać ceny, mierzą obiekty w naturze itp. Wiadomo bardziej abstrakcyjne tematy też są i będzie ich wiecej. Ja mimo że raczej jestem humanistka staram się doceniać matme i pokazywac dzieciom że to ma sens. Z resztą matematyka to podstawa wszystkich innych ścisłych przedmiotów więc naprawdę nie warto dzieci do niej zniechęcać.

   Usuń
  7. "Jak się do tego trafi fajny nauczyciel" - myślę, że to jest właśnie kluczowa kwestia w całej tej dyskusji.

   Usuń
 2. Mój syn kiedyś uwielbiał Minecraft. Nauka przez zabawę zawsze się sprawdza

  OdpowiedzUsuń
 3. Sympatyczne książeczki, mojej młodszej córce bardzo się spodobały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy sześć tomów tej serii. Są świetne I przydają nam się na korepetycjach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama z przyjemnością podpatruję co za zadania przygotowano w tych wydaniach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z takimi pomocami nauka matematyki jest bardzo przyjemna.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja też zdecydowanie jestem humanistką matematyka i fizyka to też nie moje ulubione przedmioty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super. Wygląda bardzo ciekawie i zachęcająco do matematyki. Myślę, że dla wszystkich miłośników Minecrafta jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow! Jakie wspaniałe to jest! Kupię te ćwiczenia siostrzeńcowi, który ma problem z matematyką, a uwielbia Minecrafta.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak jak dziewczyny wyżej wspomniały matematyka jest potrzebna na codzień tylko my tego niedostrzegany bo to właściwie rutynowe czynności (obliczenia egarowe czy odliczanie pieniędzy w sklepie), w kl 1-3 trzeba dziecko zaciekawić przekazując taką wiedzę i rozwijając te umiejętności, Minecraft na pewno pomoże:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Każdy sposób, który zachęci dziecko do nauki jest dobry!

  OdpowiedzUsuń

Wszelkie opinie, sugestie, nieskrępowana wymiana zdań, a nawet konstruktywna krytyka - mile widziane :)